احمد توکلی: رئیس جمهور تکلیف خود را نسبت به رحیم مشایی روشن کند

اسفندیار رحیم مشایی
Image caption سخنان اخیر آقای رحیم مشایی در همایش ایرانیان مقیم خارج، عکس العمل هایی را به دنبال داشته است

احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس ایران می گوید که اظهارات اخیر اسفندیار رحیم‌ مشایی درباره مکتب ایرانی و مکتب اسلامی، "توهمات ذهن بیماری است که با مبانی اسلام و قانون اساسی سازگار نیست" و همزمان امام جمعه تهران نیز این سخنان را "تفرقه‌آمیز" خوانده است.

آقای توکلی که رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نیز هست، روز جمعه ۱۵ مرداد (ششم اوت) گفت: "چه کسی است که از تاریخ و جغرافیای ایران مطلع باشد و نداند که آنچه اقوام مختلف ایران را به هم گره زده است، اسلام است".

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران، چند روز پیش، در مراسم اختتامیه همایش ایرانیان مقیم خارج، گفته بود بر معرفی "مکتب ایران" به دنیا، "اصرار" دارد.

آقای رحیم مشایی در تبیین نظر خود گفته بود: "از مکتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد، اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مکتب ایران است و ما باید از این به بعد مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم".

آقای توکلی در رابطه با واکنش مجلس به اظهارات آقای رحیم مشایی تاکید کرد که مجلس "ساکت نخواهد نشست" و از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، خواست تا "تکلیف خود را با این عنصر و تفکر انحرافی" روشن کند.

امروز (جمعه ۱۵ مرداد) احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران نیز بدون نام بردن از آقای رحیم مشایی، در خطبه های نماز جمعه این شهر گفت: "ایرانی که بخواهد در برابر اسلام قرار گیرد، ملی گرایی شرک آلود است".

آقای خاتمی که از طرفداران اصلی آقای احمدی نژاد است با اشاره به بحث "جمهوری اسلامی" و "جمهوری ایرانی" که توسط برخی از سیاست مداران در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی (بهمن ۱۳۵۷) مطرح شده بود و برخی از معترضان انتخاباتی نیز در جریان ناآرامی های خیابانی سال گذشته از آن یاد کردند، گفت که "ما همه چیزمان از اسلام است و مدافع ایران اسلامی هستیم".

آقای رحیم مشایی در سخنرانی اخیر خود با اشاره به دیدگاه رئیس جمهور ایران در مورد اسرائیل نیز گفته بود: "اندیشه آقای احمدی‌نژاد حذف رژیم صهیونیستی از نقشه جغرافیایی نیست بلکه ما معتقدیم آمدن اسرائیل مبنا ندارد این رژیم زورکی آمده و موقت است".

پیش از این نیز سخنان آقای رحیم مشایی در ر ابطه با دوستی مردم ایران با مردم اسرائیل، به واکنش گسترده چهره های سیاسی و مذهبی از تمامی جناح های سیاسی ایران انجامیده و منجر به برکناری او از سمت معاونت رئیس جمهوری ایران شده بود.

مطالب مرتبط