متکی: آمریکا لقمه را دور نکند

منوچهر متکی
Image caption وزیر امور خارجه ایران سیاست های آمریکا در ایران را متناقض دانست

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در گفت و گو با شبکه دوم تلویزیون ایران گفت که آمریکا بهتر است با مسائل واقع بینانه برخورد کند و "لقمه را دور نکند"، زیرا ایران برای مذاکره "التماس" نخواهد کرد و به فعالیت های "قانونی" هسته ای خود را هم ادامه خواهد داد.

آقای متکی در روز پنج شنبه ۱۴ مرداد (۵ اوت) سخنان مسئولان دولت آمریکا درباره مسائل هسته ای ایران را متناقض خواند و گفت: "از طرفی اوباما می گوید که اگر ایران در زمینه هسته ای شفاف سازی بیشتری کند، آمریکا آماده گفتگو است و از طرفی سخنگوی کاخ سفید درخواست مناظره احمدی نژاد با اوباما را رد می کند".

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید پیش تر با رد تلویحی پیشنهاد رئیس جمهوری ایران برای گفت و گو با آقای اوباما در باره "اداره جهان" در برابر رسانه ها، این کشور را به جدی نبودن در گفت و گوهای هسته ای متهم کرده بود.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز با تاکید بر این که ایرانی ها در مذاکرات هسته ای باید جدی باشند، گفته بود که آنها باید بدانند در مذاکره چه چیزی را می توانند بپذیرند.

آقای متکی در قسمتی دیگر از سخنانش با اشاره به اقدامات نظامی اسرائیل در جنوب لبنان، و سخنان آقای احمدی نژاد و بشار اسد درباره احتمال وقوع جنگ در منطقه، گفت: "اسرائیلی ها پس از شکست های پی در پی در لبنان و غزه در حال دست و پا زدن برای رسیدن به جایگاه شیشه ای متصور برای خود در منطقه هستند و سوابقشان نشان داده که ممکن است دست به هر اقدامی بزنند".

وزیر امور خارجه در بخشی دیگری از سخنانش، حضور ۹ ساله نیروهای بیگانه در افغانستان را باعث تداخل در امور کشور داری در این کشور دانست و "شکست آمریکا در افغانستان" را پیامد "سیاست های غلط" این کشور خواند.

آقای متکی به "عدم درس گرفتن غربی ها از اقدامات قبلی، همچنین عدم شناخت آن ها از مردم کشورهای منطقه" اشاره کرد و در ادامه سخنانش نسبت به نتایج راهکار پیشنهادی ایران برای حل مشکل افغانستان گفت: "یکی از فرمول های پیشنهادی ایران، برگزاری نشستی با حضور همسایه های این کشور با اقتباس از نمونه عراق است که امیدواریم آمریکایی ها مانعی در شکل گیری آن ایجاد نکنند".

مطالب مرتبط