بابک بردبار، از زندانیان اعتصاب غذا کننده، آزاد شد

بابک بردبار
Image caption این عکس شنبه شب و بعد از آزادی بابک بردبار گرفته شده است - عکس از حنیف شعاعی

گزارش ها از ایران از آزادی بابک بردبار، عکاس خبری و یکی از هفده زندانی سیاسی که اعتصاب غذا کرده بودند، حکایت دارد.

آزادی فوری و بی قید و شرط بابک بردبار یکی از پنج خواسته زندانیانی بود که اعتصاب غذا کرده بودند که به این ترتیب این خواسته در روز شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۸۹ (۷ اوت ۲۰۱۰) برآورده شده است.

بابک بردبار در حالی که مشغول عکاسی از تظاهرات اعتراضی روز عاشورا در روز ۶ دی ۸۸ بود، بازداشت شد.

بر اساس گزارش های رسیده از زندان اوین، قرار بود آقای بردبار حدود دو هفته پیش از این و به مناسبت نیمه شعبان (تولد امام دوازدهم شیعیان) آزاد شود.

بر اساس همین گزارش ها هنگام اعلام خبر آزادی قریب الوقوع بابک بردبار در بند ۳۵۰ زندان اوین در روز ۲ مرداد، زندانی ها به شادمانی می پردازند که همین شادمانی موجب درگیری هایی بین زندانبانان و زندانیان می شود.

ظاهرا بعد از این درگیری ها بود که هفده نفر از زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین، از جمله بابک بردبار، به سلول های انفرادی منتقل شدند و از همان زمان دست به اعتصاب غذا زدند.

به همین دلیل در بیانیه ای که این زندانیان اعتصاب کرده منتشر کردند و خواسته های خود را در آن بیان کردند، یکی از این خواسته ها چنین بیان شده بود: "آزادی سریع و بدون قید شرط بابک بردبار، عکاس خبری دربند. چرا که آزادی وی در روز نیمه شعبان علیرغم صدور حکم آزادی، به خاطر مسایل اخیر و انتقال وی به سلول انفرادی به تعویق افتاده است".

علی رغم آزادی آقای بردبار، هنوز خبری از دیگر زندانیانی که اعتصاب غذا کرده اند در دست نیست و مشخص نیست آیا آنها اعتصاب غذای خود را شکسته اند یا نه.

خواسته های دیگر این هفده زندانی سیاسی عموما به وضعیت رفاهی زندانیان سیاسی در بند ۳۵۰ زندان اوین مربوط می شد که هنوز خبری از برآورده شدن این خواسته ها منتشر نشده است.

روز شنبه انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران، از تشکل های صنفی پزشکی این کشور، در نامه ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، نسبت به وخامت وضعیت جسمی زندانیانی که اعتصاب غذا کرده اند، به ویژه سه نفری که اعتصاب غذای خشک کرده اند، هشدار داد.

مطالب مرتبط