هشدار یک تشکل پزشکی نسبت به ادامه اعتصاب غذای زندانیان

مجید توکلی، بهمن احمدی امویی، کیوان صمیمی
Image caption مجید توکلی، بهمن احمدی امویی و کیوان صمیمی در اعتصاب غذای خشک هستند

یک تشکل صنفی پزشکی در ایران، روز شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۸۹ (۷ اوت ۲۰۱۰) در نامه ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه این کشور، نسبت به وضعیت جسمی هفده زندانی سیاسی که در زندان اوین اعتصاب غذا کرده اند، هشدار دادند.

در نامه انجمن اسلامی جامعه پزشکی کشور به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، اعتصاب غذای خشک سه نفر از زندانیان (بهمن احمدی امویی، مجید توکلی و کیوان صمیمی) "بحرانی" توصیف شده و آمده است: "ادامه این شرایط و عدم تأمین خواسته های بحق این عزیزان، تهدید جدی جانی این جوانان برومند را از یک سو و نمایش شرایط نابسامان قضا و بدرفتاری با زندانیان سیاسی را از سوی دیگر به دنبال خواهد داشت."

در ادامه این نامه آمده است که حتی اگر این زندانیان همین امروز به اعتصاب غذای خود پایان دهند، "صدمات جبران ناپذیر پزشکی در سیستم های گوارشی، کلیوی و کبدی این جوانان عزیز تا سالیان دراز باقی خواهد ماند و یقینا مسئولیت آن به عهده کسانی است که این شرایط را به آنان تحمیل کرده و موجب اعتصاب غذای اعتراضی آنان و نیز تداوم آن شده اند."

این تشکل صنفی از رئیس قوه قضائیه ایران خواسته است "قبل از بروز عوارض جبران ناپذیر"، به این هفده زندانی سیاسی "رسیدگی سریع و کامل درمانی" شود.

خانواده های این هفده زندانی سیاسی نیز در نامه جداگانه ای به صادق لاریجانی از او خواسته اند با دستور انتقال زندانیان از سلولهای انفرادی به بند عمومی به اعتصاب غذای آنان پایان دهد و نگذارد "از قبل جهالت و بی تدبیری برخی از مامورین، خطر فاجعه انسانی در رخداد مرگ ناشی از اعتصاب غذا گریبانگیر زندانیان و مسئولان شود."

در این نامه که رونوشت آن به نمایندگان مجلس و تعدادی از مقام های قضایی ایران هم فرستاده شده است، از صادق لاریجانی خواسته شده "در حد اجرای دستورالعمل های ناقص زندان ... جهت رفع نیازهای اولیه این محبوسان و اسیران" اقدام کند.

ادامه واکنش گروه های سیاسی

با وارد شدن اعتصاب غذای هفده زندانی سیاسی به سیزدهمین روز، واکنش گروه های سیاسی به این موضوضع ادامه دارد.

سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) در بیانیه ای از رفتار زندانبانان با زندانیان انتقاد کرده و مسئولیت این اعتصاب غذا را با مسئولان قضایی دانسته اند: " جای بسی تاسف و شرمساری است برای آنان که انسانی را به سرحدی از رنج روحی و جسمی می رسانند که برای رهایی از آن ستم و احقاق اولیه های حقوق انسانی خویش، از مایه جان و سر نهادن به رنجی دیگر بهره گیرد."

در پایان بیانیه این سازمان که دو نفر از اعضای شورای مرکزی آن به نام های عبدالله مومنی(سخنگو) و علی ملیحی (مسئول روابط عمومی) هم در اعتصاب غذا هستند، آمده است: "در این بین اما چیزی که بیش و پیش از هر چیز نگرانی عمده همگان را در پی داشته است، سلامتی و بلکه حیات این عزیزان آزاده دربند است ... ما هشدار می دهیم که مسؤولیت کم شدن حتی تار مویی از سر عزیزانمان بر دوش ایشان است و هر خطای نابخردانه ای پاسخی قاطع از طرف ملت سبز ایران در پی خواهد داشت."

جبهه مشارکت ایران اسلامی، از احزاب سیاسی اصلاح طلب، نیز در بیانیه ای خطاب به هفده زندانی سیاسی که اعتصاب غذا کرده اند، از آنها خواسته است اعتصاب غذای خود را بشکنند.

جبهه مشارکت که پیش از این از مردم خواسته بود روز شنبه ۱۶ مرداد را در همبستگی با این هفده زندانی سیاسی "روزه سیاسی" بگیرند، خطاب به این هفده نفر آورده است: " با ملت در افطار روزه سیاسی امروز آنها همراه شوید و اعتصاب غذای خود را بشکنید. شما با اعتصاب غذایتان تا کنون ظلم و جفایی که بر زندانیان بخصوص سیاسی می رود را افشا کردید و بگوش همگان رساندید. خانواده های خود و ملت را از نگرانی در مورد سلامتی و جانتان برهانید."

پیش از این رهبران مخالفان در ایران از جمله میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد و همچنین فعالان سیاسی مختلف از این زندانیان سیاسی خواسته بودند اعتصاب غذای خود را پایان دهند.

درخواست های زندانیان

زندانیانی که در زندان اوین اعتصاب کرده بودند، پنج خواسته برای پایان دادن به اعتصاب غذای خود اعلام کرده اند.

آن ها خواهان رعایت کامل حقوق زندانیان بر اساس آیین نامه سازمان زندان ها، برخورد با زندانبانانی که به حقوق زندانیان تجاوز کرده اند، آزادی بی قید و شرط بابک بردبار، عکاس خبری، که پیش از این اتفاقات قرار بود آزاد شود، افزایش امکانات زندانیان و اجرای قوانین مرتبط با زندانیان "به مثابه حق آنها و نه امتیازی که در مواقع خاص سلب شود"، شده اند.

بر اساس گزارش های رسیده از زندان اوین، روز دوشنبه دوم مرداد و در هنگام ملاقات هفتگی زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین با خانواده هایشان، "برخورد بد" زندانبان اعتراض شدید زندانیان را در پی داشته و همین امر موجب قطع شدن ملاقات ها توسط مسئولان زندان شده است.

در پی این اتفاق، زندانیان با سر دادن شعارهایی به این امر اعتراض کرده اند و شانزده نفر از آنها دست به اعتصاب غذا زده و به سلول انفرادی منتقل شده اند.

کوهیار گودرزی، مجید توکلی، کیوان صمیمی، علی ملیحی، بهمن احمدی امویی، عبدالله مومنی، ضیاء نبوی، مجید دری، حسین نورانی نژاد، بابک بردبار، غلامحسین عرشی، علی پرویز، حمیدرضا محمدی، جعفر اقدامی، ابراهیم بابایی و پیمان کریمی آزاد زندانیانی هستند که بر اساس گزارش ها در حال حضار در سلول انفرادی و در اعتصاب غذا هستند.

مطالب مرتبط