سکینه محمدی: مقامات دروغ می گویند

سکینه محمدی آشتیانی
Image caption سکینه محمدی در مصاحبه خود از همه کسانی که برای توقف اجرای حکم سنگسار او تلاش کردند تشکر کرده است.

سکینه محمدی آشتیانی، زنی که به اتهام قتل و "زنای محصنه" در ایران به اعدام محکوم شده است، در مصاحبه با روزنامه گاردین می گوید که مقامات ایرانی درباره جرم او دروغ می گویند و می خواهند او را مخفیانه اعدام کنند.

خانم محمدی در سال ۲۰۰۶ میلادی به اتهام رابطه "نامشروع" با دو مرد پس از فوت همسرش محکوم شده بود، اما دادگاه دیگری بعدا او را به اتهام رابطه با مرد دیگری پیش از مرگ همسرش، به "زنای محصنه" متهم و به سنگسار محکوم کرد.

بعد از اعتراض های جهانی به این حکم، مقامات ایران اعلام کردند که اجرای حکم سنگسار خانم محمدی متوقف شده است، اما حکم اعدام او به جرم دست داشتن در قتل همسرش هنوز به قوت خود باقی است.

اکنون روزنامه گاردین می نویسد که خانم محمدی در مصاحبه ای که از طریق یک واسطه با این روزنامه انجام داده، در واکنش به این حکم گفته است: " آنها دروغ می گویند. از واکنش های جهانی برآشفته شده اند و به شدت تلاش می کنند اذهان را منحرف کنند و رسانه ها را گیج کنند تا بتوانند من را مخفیانه اعدام کنند."

خانم محمدی می گوید که دادگاه او را از اتهام قتل تبرئه کرده و فقط به اتهام رابطه نامشروع مجرم شناخته و به سنگسار محکوم کرده است.

روزنامه گاردین برای حفظ امنیت کسی که این مصاحبه را برای این روزنامه انجام داده، نامی از او نبرده است.

خانم محمدی در این مصاحبه گفته است هنگامی که حکمش به او اطلاع داده شد، به دلیل آشنا نبودن با معنی کلمه عربی "رجم" متوجه حکم سنگسار نشده است. او می گوید که به درخواست مقامات، حکم را امضا کرده و بعد از اینکه به سلول برگشته با توضیح هم سلولی هایش متوجه معنی این حکم شده است.

محمد مصطفایی، وکیل خانم محمدی، پس از تلاش مقامات ایران برای بازداشت او از ایران گریخت و در ترکیه درخواست پناهندگی خود را تسلیم سازمان ملل کرد.

همسر، پدر همسر و برادر همسر آقای مصطفایی بازداشت شده بودند که اکنون گزارش ها از آزادی دو تن از آنها حکایت دارد.

خانم محمدی به گاردین گفته است که نبودن وکیلش موقعیت او را به خطر می اندازد.

او می گوید که اگر تلاش های آقای مصطفایی نبود، او تا الان سنگسار شده بود.

مطالب مرتبط