روزنامه نگاران و حکایت زندان و غربت

Image caption ردیف بالا از راست به چپ: بهمن احمدی امویی، عبدالرضا تاجیک، مهدی محمودیان، احمد زیدآبادی، هنگامه شهیدی ردیف پایین: مسعود باستانی، کیوان صمیمی، جواد ماهزاده، علی رضا بهشتی شیرازی، عیسی سحرخیز

دوازده سال پیش در هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی، خبرنگار ایرانی به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف، توسط نیروهای افراطی طالبان کشته شد. از آن پس به احترام او این روز در ایران به عنوان روز خبرنگار به ثبت رسید.

در حالی مراسم هایی در گرامی داشت روز خبرنگار در ایران برگزار می شود که تعدادی زیادی از روزنامه نگاران وابسته به طیف اصلاح طلب و مخالفان دولت در زندان به سر می برند.

محمود احمدی نژاد در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار و در سالن همایش های صدا و سیما گفت مخالف برخورد با روزنامه نگاران منتقد است و اگر دستگاه ها شکایتی از روزنامه نگاران مطرح کرده اند آن را پس بگیرند.

این در حالی است که در ماه های گذشته محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، گفته بود روزنامه نگاران خاطی باید از حقوق شهروندی محروم شوند.

از سوی دیگر کاظم انبار لویی معاون مرکز سیاسی حزب موتلفه اسلامی در مراسم دیگری که به مناسبت روز خبرنگار در هتل هویزه تهران برگزار شد، اعلام کرد که با خبرنگاران متخلفی که اکنون در زندان هستند بر اساس قانون مطبوعات عمل شده است.

آقای انبار لویی همچنین گفت: "اینکه تصور کنید نقدها، توهین ها و دروغ هایی که در روزنامه تان می‌نویسید منجر به زندان و برخورد حقوقی نشود انتظار بی خودی است چرا که در تمام دنیا برای خبرنگاران جرایم سنگین مالی در نظر می گیرند و در ایران نیز با روزنامه نگاران متخلف برخورد می‌ شود."

به تازگی و در جریان اعتصاب غذای 17 نفر از زندانیان سیاسی در بازداشتگاه اوین نام بهمن احمدی امویی به چشم می خورد که از جمله روزنامه نگاران زندانی است که چندی پیش حکم 5 سال زندان برای او صادر شد.

کیوان صمیمی دیگر روزنامه نگاری است که نامش در لیست اعتصاب کنندگان غذا دیده می شود. آقای صمیمی هم در دادگاهی به شش سال حبس و محرومیت مادام العمر از فعالیتهای سیاسی محکوم شد.

بهمن احمدی امویی و کیوان صمیمی از چند روز پیش در اعتراض به شرایط زندان دست به اعتصاب غذای خشک زدند.

در میانه راه زندان رجایی شهر

Image caption تعداد زیادی از روزنامه ها و مجلات وابسته به مخالفان دولت در ماه های گذشته توقیف شدند

احمد زیدآبادی از دیگر روزنامه نگاران زندانی است که فردای انتخابات دستگیر شد. شش سال زندان، پنج سال تبعید به گناباد و محرومیت مادام العمر از فعالیت های اجتماعی و سیاسی حکم صادر شده برای آقای زید آبادی است که اعتراض بسیاری را برانگیخت.

نه تنها مرخصی های بازداشت شدگان مربوط به حوادث بعد انتخابات شامل احمد زیدآبادی نشد که از 12 بهمن ماه سال گذشته به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است.

زندان رجایی شهر متعلق به زندانیان با جرایم سنگین و خطرناک است که این مساله هم نگرانی خانواده او و فعالان حقوق بشر را برانگیخت.

هفته ای یک بار خانواده زندانیان رجایی شهر می توانند به ملاقات نزدیکانشان بروند. اما به علت زندانیان خطرناک حاضر در این بازداشتگاه ملاقات های زنانه و مردانه تفکیک شده است. بنابرای یک هفته ملاقات ها مردانه است و هفته بعد زنانه.

این تفکیک کار را برای مهدیه محمدی، همسر احمد زیدآبادی، که سه فرزند پسر دارد، دشوارتر می کند.

به گفته یک منبع آگاه، به علت دوری راه و معطلی زیاد هفته ای یک بار به زندان رجایی شهر رفتن کرج برای مهدیه محمدی که باید یک هفته خودش و هفته بعد فرزندانش به آنجا بروند سخت است. خانواده آقای زیدآبادی نیز در شهرستان هستند و چون بچه های آقای زیدآبادی باید با یکی از اعضای خانواده به آنجا بروند، گاهی پیش می آید که فرزندان آقای زیدآبادی سه یا چهار ماه نتوانند پدرشان را ملاقات کنند.

بیماری در زندان

مسعود باستانی از دیگر روزنامه نگاران بازداشت شده بعد از انتخابات است. مرخصی زندانیان شامل حال آقای باستانی هم نشده است. شش سال زندان و 34 میلیون تومان جریمه نقدی حکمی است که برای این روزنامه نگار صادر شده است.

مهسا امرآبادی همسر مسعود باستانی در گفت و گو با بی بی سی فارسی ضمن گفت: "روحیه مسعود خوب است. در این مدت مسئولانی به زندان رجایی شهر رفته اند و خواسته تا او و دیگر دوستان ما دو خط عفونامه بنویسند ولی مسعود می گوید حاضر نیستم به هر قیمتی آزاد شوم."

خانم امرآبادی ضمن ابراز نگرانی از دندان درد شدید آقای باستانی گفت: "چند ساعت پیش که با او تماس تلفنی داشتم گفت که دندانش عفونت کرده و درد دندان باعث سردرد و گوش درد مداوم او شده است."

مهسا امرآبادی از مرخصی ندادن به همسرش گله دارد: "مسعود سردبیر سایت جمهوریت پیش از انتخابات بود و کاملا در قالب چهارچوب مشخص شده رفتار می کرد. خوشبختانه تمام مدیران این سایت آزاد شده اند اما تا امروز به مسعود مرخصی داده نشده حتی برای دندان درد هم به او مرخصی استعلاجی نداده اند."

Image caption تعدادی از روزنامه نگاران ناچار به ترک ایران شده اند

او در ادامه گفت: "البته دادستان تهران چندی پیش که به زندان رجایی شهر رفته بود ملاقاتی هم با مسعود داشت و به او گفته بود من موافق مرخصی تو هستم . اما آنها که به نظر من منظورش از آنها وزارت اطلاعات است با مرخصی رفتن تو مخالف هستند و می گویند مواضع تو تند است."

مهسا امرآبادی خود روزنامه نگار است و بعد از انتخابات دستگیر و مدتی در بازداشت شد اما حالا هم که او هم بیرون از زندان است روزهای سختی را می گذراند.

با وجود اینکه پیش از آزادی به بازجویش گفته بود که روزنامه نگاری را ادامه خواهد داد. بعد از آزادی مدتی را در روزنامه بهار مشغول بوده و بعد از توقیف این روزنامه چند وقتی هم در روزنامه شرق. مهسا امرآبادی به علت شرایط سخت روزنامه نگاری در ایران مدتی است از روزنامه شرق بیرون آمده و در حال حاضر بیکار است.

تنها احمد زید آبادی و یا مسعود باستانی به عنوان روزنامه نگار میهمان زندان رجایی شهر کرج نیست. عیسی سحرخیز هم مدتهاست که به این بازداشتگاه منتقل شده که خبرها حاکی از بروز مشکلات جسمانی او در روزهای گذشته است.

زندان اوین هم دیگر بازداشتگاهی است که این روزها میزبان تعداد زیادی از روزنامه نگاران است.

چندی پیش خبر هتک حرمت عبدالرضا تاجیک دیگر روزنامه نگار زندانی هم اعتراض گسترده ای را برانگیخت.

تنگ تر شدن عرصه روزنامه نگاری در ایران و محدودیت هایی که برای روزنامه نگاران بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال گذشته به وجود آمد، باعث شد تا تعداد زیادی از روزنامه نگاران خاک ایران را ترک کنند.

بسیاری از آنها بدون هیچ سرمایه ای از کشور خارج شدند و در حال حاضر برخی از آنها در کمپ های پناهندگی ترکیه و عراق و برخی دیگر که خوش شانس تر بوده اند در کمپ های پناهندگی کشورهای اروپایی منتظرند تا به وضعیتشان رسیدگی شود.

مطالب مرتبط