کلینتون می گوید آمریکا همچنان آماده گفتگو با ایران است

هیلاری کلینتون - عکس آرشیوی
Image caption خانم کلینتون می گوید که آمریکا همچنان مسیر تحریم ها را دنبال خواهد کرد

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفته است که آمریکا همچنان برای گفتگو با ایران آمادگی دارد.

خانم کلینتون در مصاحبه با این روزنامه عمدتا همان نکاتی را تکرار کرد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، چند روز پیشتر در مصاحبه با شمار معدودی از خبرنگاران در واشنگتن گفته بود.

او گفت ایران می داند برای اطمینان دادن به جامعه بین المللی درباره برنامه هسته ای اش چه باید بکند و اینکه دولت آمریکا حاضر به نشستن پشت میز مذاکره است.

خانم کلینتون گفت آمریکا صرفنظر از مساله زمان، همان خطی را دنبال خواهد کرد که تاکنون کرده است زیرا تصور می کند این به طور بالقوه بهترین راه برای تغییر رفتار ایران است.

ایران برخلاف اتهامات آمریکا می گوید که به دنبال سلاح های هسته ای نیست.

نیویورک تایمز در گزارش خود نوشت که آقای اوباما و خانم کلینتون با این استدلال که رشته تحریم های هماهنگ جهانی باعث فشاری شدیدتر از حد انتظار ایران بر آن کشور شده است، از ایران می خواهند درها را بار دیگر به روی مذاکره بگشاید.

با این حال به نوشته این روزنامه هم رئیس جمهوری و هم وزیر خارجه آمریکا اذعان کرده اند که شاید رهبران ایران علیرغم هزینه های روزافزون، تمایلی به دست کشیدن از برنامه اتمی نداشته باشند.

آقای اوباما هفته پیش گفته بود: "ممکن است تعهد عقیدتی آنها برای به دست آوردن سلاح هسته ای به اندازه ای باشد که نخواهند یک حساب ساده در مورد مقرون به صرفه بودن آن انجام دهند."

به نوشته نیویورک تایمز به نظر می رسد کاخ سفید امیدوار باشد که ادامه فشار اقتصادی کاسبکاران پرنفوذ بازار در ایران را به ملحق شدن به ناراضیانی که از انتخابات سال گذشته در پی تغییرات سیاسی بوده اند قانع کند.

خانم کلینتون در مصاحبه با این روزنامه گفت که آمریکا از طریق مقام های اروپایی "پیام های خیلی روشنی" در هفته های اخیر برای رهبران ایران فرستاده است. البته آقای اوباما گفته بود که مستقیما هیچ تماسی با رئیس جمهوری یا رهبر ایران گرفته نشده است.

نیویورک تایمز می نویسد که گزارش ها از تاثیر تحریم ها، تا این لحظه جسته گریخته بوده است اما جمع بندی آنها نشان می دهد که شاید ایران به تدریج در حال حس کردن فشار اقتصادی از بابت آنها باشد.

در هفته های اخیر گزارش هایی از محدودتر شدن حمل بار بنزین به ایران وجود داشته است و اینکه حداقل بعضی از بانک ها از اروپا تا پاکستان معامله با ایران را قطع کرده اند زیرا می ترسند دسترسی به نظام مالی آمریکا را از دست دهند.

با این حال نیویورک تایمز می نویسد که این گزارش ها عمدتا توسط رسانه های محلی در منطقه خلیج فارس گزارش شده و به راحتی قابل تایید نیست.

مطالب مرتبط