نیروی دریایی ایران به چهار زیردریایی تازه مجهز شد

عکس آرشیوی از تمرین نظامی ایران در خلیج فارس
Image caption زیردریایی های تازه نیروی دریایی ایران در خلیج فارس گشت می زنند

به گزارش رسانه های خبری ایران، نیروی دریایی این کشور روز یکشنبه چهار زیردریایی سبک از نوع غدیر که به گفته مقام های جمهوری اسلامی ساخت ایران است را تحویل گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه نیروی دریایی از قبل هفت زیر دریایی از این نوع به وزن 120 تن که ابتدا در سال 2007 به کار گرفته شد داشته است.

ایران می گوید این زیردریایی که به سختی با سونار قابل ردیابی است، با هدف عملیات در آب های کم عمق ساحلی به ویژه در خلیج فارس طراحی شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه کارشناسان می گویند این زیردریایی سبک براساس مدل "یونو" کره شمالی ساخته شده و قادر به پرتاب اژدر است، اما به نظر می رسد که وظیفه اصلی آن انتقال کماندو، گذاشتن مین و ماموریت های تجسسی باشد.

زیردریایی های نیروی دریایی ایران که در آب های خلیج فارس گشت می زنند شامل سه فروند ساخت روسیه از نوع دیزلی "کیلو" است که در دهه 1990 خریداری شد و همچنین یک زیر دریایی به نام "نهنگ" ساخت ایران به وزن 500 تن است که در سال 2006 به آب انداخته شد.

بنابه این گزارش ایران در سال 2008 ساخت یک زیردیایی تازه بنام "قائم" را شروع کرد که به گفته عطاءاله صالحی فرمانده ارتش ایران به زودی به آب انداخته خواهد شد.

او این زیردیایی را از نوع نیمه سنگین که می تواند در فاصله های دوردست از جمله در اقیانوس هند و خلیج عدن عملیات کند توصیف کرد.

اطلاعات زیاد دیگری در مورد این زیردریایی که گفته می شود قادر به پرتاب موشک و اژدر است وجود ندارد.