کره جنوبی گزارش اعمال تحریم علیه ایران را به سازمان ملل فرستاد

یو و کلینتون وزیران خارجه کره جنوبی و آمریکا
Image caption کره جنوبی خواست آمریکا علیه ایران را "در حد مقدور" اجابت می کند

دولت کره جنوبی گزارشی از نحوه اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران را به سازمان ملل فرستاده و مشغول بررسی تحریمهای یکجانبه آمریکاست.

روز دوشنبه، 18 مرداد (9 اوت)، خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گزارش کرد که دولت این کشور در اجرای قطعنامه 1929 شورای امنیت راجع به تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران، در مورد چگونگی همکاری این کشور در این زمینه به سازمان ملل متحد گزارش داده است.

قطعنامه شماره 1929 براساس بند هفتم منشور ملل متحد تصویب شده و تمامی کشورهای عضو سازمان ملل موظف به اجرای آن هستند.

این قطعنامه از کشورهای عضو سازمان می خواهد تا ظرف شصت روز از تصویب قطعنامه، گزارشی از نحوه اجرای خواست شورای امنیت را به کمیته ناظر بر اجرای تحریم ها ارسال دارد.

کیم یانگ سون، سخنگوی وزارت امور خارجه کره جنوبی، گفته است که "موضع ما به عنوان یک عضو مسئول جامعه بین المللی و سازمان ملل این است که وفادارانه قطعنامه تحریم های بین المللی مصوب شورای امنیت را به اجرا بگذاریم."

در مورد تحریم های اضافی که آمریکا به طور یکجانبه علیه ایران وضع کرده، آقای کیم گفته است که دولت کره جنوبی خواهد کوشید تا "در حد مقدور" درخواست آمریکا را اجابت کند.

وی در عین حال گفته است "دولت ما همزمان با همکاری با مصوبه شورای امنیت و ایالات متحده در مورد موضوعات مرتبط با فعالیت هسته ای ایران، خواهد کوشید تا آسیب به مواردی را که به مساله جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی ارتباط ندارد به حداقل ممکن کاهش دهد."

دولت آمریکا کشورهای مختلف را تحت فشار قرار داده تا علاوه بر تنبیه های شورای امنیت، تحریم های یکجانبه این کشور علیه ایران را نیز به اجرا بگذارند.

دولت کره جنوبی، که در صدد کسب حمایت ایالات متحده علیه اقدامات خصمانه احتمالی از سوی کره شمالی است، به خصوص تحت فشار آمریکا قرار داشته است.

ایران: کره ملزم به تبعیت از آمریکا نیست

هفته گذشته، رابرت آینهورن، مشاور ویژه وزیر خارجه آمریکا در امور منع گسترش تسلیحات اتمی، پس از دیداری از ژاپن، وارد سئول شد و درخواست وضع تحریم های یکجانبه اضافی علیه ایران یکی از موضوع های مورد مذاکره او با مقامات کره ای بود.

Image caption کره جنوبی از صادرکنندگان عمده کالا به ایران و از خریداران اصلی نفت این کشور است

پیش از آن، مقامات ژاپنی از تصمیم به وضع یک رشته تحریم های یکجانبه علیه ایران خبر داده بودند.

قوانین و مقررات مربوط به تحریم یکجانبه ایران از سوی آمریکا شامل محدودیت های شدید علیه ارتباط مالی و تجاری شهروندان و شرکت های آمریکایی با ایران است و در مورد شهروندان و موسسات غیر آمریکایی نیز، تخطی از این قوانین و مقررات می تواند باعث محدودیت آنها در دسترسی به بازارهای آمریکا شود.

خبرگزاری یونهاپ همچنین متن مصاحبه با محمد رضا بختیاری، سفیر ایران در سئول را در مورد تحریم های بین المللی و خواست آمریکا دز کره جنوبی منتشر کرده است.

در حالیکه آمریکا از کره جنوبی خواسته است تا تحریم های یکجانبه ایالات متحده علیه ایران را مراعات کند، آقای بختیاری در این مصاحبه گفته است که "کره جنوبی نباید خود را ملزم بداند که درخواست آمریکا را برآورده کند و به این ترتیب، روابط خود را با ایران به مخاطره اندازد."

آقای بختیاری هشدار داده است که جمهوری اسلامی به اقدامات کشورهایی که تحریم هایی را علیه ایران به اجرا بگذارند پاسخ مقتضی خواهد داد.

سفیر جمهوری اسلامی به خصوص این اتهام را رد کرده که بانک ملت با برنامه های هسته ای ایران در ارتباط بوده است و گفته که شعبه بانک در سئول به هیچ اقدام غیرقانونی دست نزده است.

وی در عین حال گزارش های مربوط به همکاری نظامی و هسته ای ایران با کره شمالی را تکذیب کرده و گفته است که چنین اتهاماتی "با انگیزه های سیاسی" مطرح می شود.

محمد رضا بختیاری افزوده که به منظور تشریح موقعیت ایران، در نظر دارد به زودی با مقامات مالی کره جنوبی دیدار کند تا آنان بتوانند با آگاهی بیشتر تصمیم گیری کنند.

کره جنوبی دارای روابط تجاری گسترده ای با ایران و از واردکنندگان عمده نفت از این کشور است.

مطالب مرتبط