ضرب سکه پانصد تومانی در ایران

سکه 200 تومانی
Image caption بانک مرکزی ایران در ماه‌های گذشته اسکناس‌ها و سکه‌های درشت تری را وارد بازار پول ایران کرده است

محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی ایران، پنج سکه جدید ضرب شده توسط این بانک را رونمایی کرد.

آقای بهمنی روز گذشته (یکشنبه ۱۷ مرداد - هشتم اوت) از توزیع پنج سکه جدید از جنس طلا، نقره و نیکل، مس و روی در بازار ایران خبر داد.

سکه دو هزار ریالی (دویست تومانی) و پنج هزار ریالی (پانصد تومانی) از جنس مس، نیکل و روی است و به همراه سکه طلای یک گرمی (یک هشتم بهار آزادی) و سکه دو نیم بهار آزادی توسط آقای بهمنی رونمایی شده اند.

همچنین به همراه این سکه ها، سکه جدیدی از جنس نقره ضرب شده است که در اندازه‌ ۵ بهار آزادی و با وزن تقریبی ۲۵ گرم است.

مجید صنیعی، مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک ایران، درباره ضرب سکه های ۲۰۰ و ۵۰۰ تومانی گفته که این سکه ها به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس بانک مرکزی در تیراژ محدود ضرب می شود و تنها در سال ۸۹ در اختیار مردم قرار می گیرند.

آقای صنیعی با تاکید بر عدم ضرب سکه های دویست و پانصد تومانی در سال آینده گفت: "این سکه ها بسته به سفارش ممکن است بین ۵ تا ۲۰ میلیون قطعه ضرب شود".

درباره طرح های رو و پشت سکه های جدید گفته است که طرح روی سکه دو هزار ریالی از دو خوشه گندم تشکیل شده که در وسط آن رقم دو هزارریال نقش بسته و در بالای رقم نوشته جمهوری اسلای ایران حک شده است. بر روی دیگر این سکه و در وسط آن تصویری از حرم امام هشتم شیعیان قرار دارد که در بالای آن عبارت پنجاهمین سالگرد تاسیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دیده می شود و در زیر آن سال ۱۳۸۹-۱۳۳۹ نقش بسته است.

آقای صنیعی درباره طرح رو و پشت سکه پانصد تومانی نیز گفته است که روی این سکه همانند سکه دویست تومانی است اما بر پشت سکه پنج هزارریالی عبارت پنجاهمین سالگرد تاسیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران توسط یکی از اساتید برجسته خوشنویسی ایران نوشته شده است.

بانک مرکزی ایران زمستان گذشته نیز اسکناس های ۱۰ هزار تومانی را هم با هدف تسهیل در گردش پولی این کشور چاپ کرده بود.

به گفته مقامات بانک مرکزی ایران، صرفه جویی در وقت، کاهش صف در باجه های بانک ها و خودپردازها، سهولت حمل اسکناس و خطرات حمل آن، کاهش هزینه های ناشی از تولید و حمل و نقل، بیمه و مراقبت های امنیتی از نقل و انتقال اسکناس های ریز در ایران، از اهدافی است که بانک مرکزی ایران با انتشار مسکوکات جدید به دنبال تحقق آنها است.

مطالب مرتبط