بانک مرکزی: برای پرداخت تسهیلات مترو منتظر ابلاغ دولت هستیم

محمود بهمنی
Image caption رئیس بانک مرکزی ایران گفته است که منتظر ابلاغیه دولت برای پرداخت تسهیلات به متروی تهران خواهد ماند

رئیس بانک مرکزی ایران تاکید کرده است که با وجود دستور رئیس مجلس ایران درباره پرداخت تسهیلات دو میلیارد دلاری به شرکت مترو تهران، این بانک منتظر ابلاغیه دولت است.

محمود بهمنی در حاشیه نشست مطبوعاتی روز گذشته خود با خبرنگاران (یکشنبه ۱۷ مرداد - هشتم اوت) گفت که بنابر روال قانونی، مصوبات مجلس شورای اسلامی ایران می بایست توسط دولت به دستگاه های اجرایی ابلاغ شود و به همین خاطر بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات تصویب شده برای توسعه مترو تهران، منتظر ابلاغیه دولت است.

اواخر تیر ماه گذشته، یک نماینده مجلس اعلام کرده بود که در پی عدم ابلاغ قانون اختصاص دو میلیارد دلار به مترو از سوی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، این ابلاغیه به وسیله علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، صادر شده است.

محمد ابراهیم نکونام، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس ایران، گفته بود که رئیس جمهوری مکلف به ابلاغ و اجرای قانون است و چون در مورد کمک به مترو قانون را ابلاغ نکرده است، رئیس مجلس این کار را کرده، که روال آن در جریان است.

پیش تر و در پی بروز اختلاف بین دولت و شهرداری تهران بر سر بودجه توسعه مترو، مجلس طرحی تصویب کرده بود که بر اساس آن دولت باید دو میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی برای توسعه مترو در تهران و دیگر شهرها اختصاص دهد.

اما شورای نگهبان این مصوبه مجلس را مغایر قانون اساسی تشخیص داده بود، چون بار مالی برای دولت ایجاد می کرد و به همین دلیل این طرح را به مجلس بازگرداند، اما نمایندگان مجلس با تاکید بر نظر قبلی خود آن را برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت فرستادند.

مجمع تشخیص مصلحت قانون پرداخت دو میلیارد دلار را از محل حساب ذخیره ارزی یا صندوق های دیگر تصویب کرد.

'دلیلی برای تعلل در پرداخت تسهیلات مترو وجود ندارد'

در همین حال، الیاس نادران، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با انتقاد از پرداخت نشدن تسهیلات متروی تهران گفته است که مهلت قانونی برای اجرای مصوبه مجلس در این مورد به پایان رسیده است.

آقای نادران امروز (دوشنبه ۱۸ مرداد) گفت: "آقای بهمنی (رئیس بانک مرکزی ایران) بر چه مبنایی و بر اساس چه قانونی می گویند که تسهیلات مترو را پرداخت نمی کنند؛ مگر چه فرقی بین ابلاغ قانون از سوی رئیس مجلس و رئیس جمهور وجود دارد؟"

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، روز ۲۹ تیر ماه سال جاری و در پی تاخیر چهار ماهه رئیس جمهوری ایران در ابلاغ مصوبه مجلس، آن را برای اجرا ابلاغ کرد اما معاون پارلمانی آقای احمدی نژاد در آن زمان اعلام کرد بود که دولت توان اجرای این مصوبه را ندارد.

بنابر مصوبه مجلس دولت باید یک میلیارد دلار از این بودجه را جهت تامین تجهیزات و احداث خطوط راه آهن شهری (مترو)، در اختیار شهرداری تهران بگذارد.

از یک میلیارد دلار بقیه نیز ۷۰۰ میلیون دلار برای احداث قطاری شهری در دیگر شهرهای بزرگ و ۳۰۰ میلیون دلار نیز برای اجرای طرح جامع حمل و نقل در دیگر شهرها اختصاص می یابد.

آقای احمدی نژاد بیستم آبان سال گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفته بود: "من تصمیم گرفته ام مدیریت مترو را به دولت برگردانم... دولت خود مدیریت مترو را بر عهده می گیرد، بودجه اش را می گذارد و می سازد و قیمت آن نیز تا ده، پانزده سال بالا نخواهد رفت و به سرعت هم آن را تمام خواهد کرد. من حتما این تصمیم را گرفته ام و حتما مدیر تعیین می کنم."

ریاست شرکت متروی تهران اکنون به عهده محسن هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است و برای همین برخی کارشناسان تصمیم آقای احمدی نژاد را با اختلافات آقای احمدی نژاد و هاشمی رفسنجانی مرتبط دانسته و آن را سیاسی تلقی کردند.

مطالب مرتبط