معاون اول رئیس جمهوری ایران: یورو و دلار نجس است

محمدرضا رحیمی
Image caption آقای رحیمی گفته است که ایران برای مقابله با تحریم‌های جدید از پیش آماده بوده است

معاون اول رئیس جمهوری ایران با بی اثر خواندن تحریم های بین المللی گفت که ایران برای مقابله با تمامی محدودیت های جدید، از پیش برنامه ریزی کرده و "تمامی تهدیدها را به فرصت" تبدیل خواهد کرد.

محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران، روز دوشنبه ۱۸ مرداد (نهم اوت) گفت: "دلار و یورو را از سبد ارزی خارج خواهیم کرد و جای آن ریال و پول هر کشوری که با ما همکاری کند را قرار می دهیم؛ چرا که این ارزها را نجس می دانیم و نفت را هم به دلار و یورو نخواهیم فروخت".

معاون اول آقای احمدی نژاد همچنین با انتقاد از تمایل مصرف کنندگان ایرانی به خرید کالاهای خارجی اعلام کرد که "تعرفه‌ها را ۲۰۰ درصد بالا می بریم و آنقدر زیاد می کنیم تا کسی نتواند کالاهای خارجی را بخرد؛ چرا که نباید اجناس دشمن خود را خریداری کنیم".

'مقابله با تحریم کشتیرانی'

آقای رحیمی که در همایش روسای آموزش و پرورش سخن می گفت با اشاره به تحریم‌های جدید علیه خطوط کشتیرانی ایران، اعلام کرد که با تشکیل کنسرسیومی از شرکت‌های بیمه داخلی، از این پس کشتی‌های ایرانی تحت پوشش شرکت های بیمه ایرانی قرار خواهند گرفت و در آینده‌ای نزدیک، کشتی های خارجی نیز می توانند از خدمات بیمه‌ای داخل ایران استفاده کنند.

او درباره راههای خنثی کننده تحریم‌های جدید علیه کشتیرانی ایران نیز گفت که دولت با ابلاغ بخشنامه از تمامی واحد های تجاری خواسته است تا کالای خود را برای ترانزیت به خطوط کشتیرانی ایرانی بسپارند.

تحریم های جدید علیه صنعت کشتیرانی ایران منجر به آن شده است که بسیاری از شرکت های بزرگ بیمه جهان از جمله لویدز لندن، در ارایه خدمات بیمه ای به کشتی های ایرانی تجدید نظر کنند.

پیش‌تر و به منظور خنثی‌کردن این تحریم ها، محمد جواد فرشباف، رئیس کل بیمه مرکزی ایران (پنجم مرداد - ۲۷ ژوئیه) اعلام کرده بود که بیمه مرکزی ایران درصدد ایجاد کنسرسیومی از شرکت های بیمه است به گونه‌ای که به صورت متحد صنعت کشتیرانی را تحت پوشش قرار دهد."

'بمب اتم در مکتب ما حرام است'

Image caption تحریم‌های جدید علیه ایران شامل محدودیت هایی برای خطوط کشتیرانی این کشور است

معاون رئیس جمهوری ایران که اخیرا توسط برخی از نمایندگان مجلس به "فساد اقتصادی" متهم شده است، در بخشی دیگر از سخنرانی خود با صلح آمیز خواندن برنامه های هسته‌ای این کشور گفت: "آنها ایران را به ساخت بمب اتمی متهم می کنند؛ در حالی که بمب اتمی در مکتب ما حرام است و حتی اگر بخواهیم بمب اتمی بسازیم، چه کسی را می خواهیم با آن بزنیم؟ اگر به اسرائیل حمله کنیم که تششعات آن به مسلمانان آسیب می زند".

وی همچنین به تاریخچه تحریم‌ها علیه ایران اشاره کرد و گفت که در سه دهه گذشته تحریم های مختلفی علیه ایران و به منظور "جلوگیری از پیشرفت" این کشور وضع شده است اما اکنون رئیس جمهوری ایران "مانند کوه در برابر آنها ایستاده و همه آنها را دست انداخته و در آینده نزدیک در سازمان ملل متحد ضربه آخر را به آنان خواهد زد".

به نظر می رسد منظور آقای رحیمی سفر ماه آینده رئیس جمهور ایران به آمریکا باشد که طی آن آقای احمدی نژاد عازم نیویورک خواهد شد و مانند سال‌های گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به سخنرانی خواهد کرد.

'قطعنامه‌ها را موریانه‌ها می خورند'

در همین حال، شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد و دارایی ایران با انتقاد از صدور قطعنامه‌های جدید علیه برنامه هسته‌ای ایران گفته است که "تحریم‌ها به هیچ وجه موثر نیست و با گذشت زمان به عهدنامه شعب ابوطالب که موریانه‌ها آن را خوردند تبدیل خواهد شد".

آقای حسینی افزایش ۳۲ درصدی شاخص بورس و افزایش چهار درصدی صادرات غیر نفتی در ماه های نخست سال جاری را از دلایل "بی اثری" تحریم‌های جدید علیه ایران اعلام کرد و از تلاش دولت ایران برای تسهیل سرمایه گذاری خارجی در این کشور خبر داد.

آقای حسینی که سخنگوی اقتصادی دولت نیز هست همانند معاون اول رئیس جمهوری ایران، تشکیل کنسرسیوم شرکت های بیمه ایرانی را راه حلی برای مقابله با تحریم‌های جدید علیه خطوط کشتیرانی ایران برشمرد و اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در نیمه دوم سال جاری را به عنوان یکی از اهداف اصلی دولت برای "سامان دهی" اوضاع اقتصادی دانست.

بسیاری کشورهای قدرتمند جهان، ایران را تحریم کرده اند تا از پیشرفت برنامه اتمی این کشور جلوگیری کنند، اما بعضی از مخالفان دولت ایران هم می گویند که گروهی از اعضای جناح حاکم، از اعمال تحریم های بین المللی علیه این کشور استقبال می کنند.

مطالب مرتبط

از بی بی سی

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست