انتقاد سحابی از سپردن اختیار پرونده های قضایی به ماموران امنیتی

عزت الله سحابی - عکس از ابراهیم حیدری
Image caption عزت الله سحابی در دوره پهلوی و جمهوری اسلامی سالها در زندان بوده است - عکس از ابراهیم حیدری

عزت الله سحابی، از فعالان ملی-مذهبی و از اعضای شورای انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، در نامه سرگشاده ای که دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۸۹ منتشر شده، از "سپرده شدن اختیار پرونده های قضایی به ماموران امنیتی" شدیدا انتقاد کرده است.

آقای سحابی در این نامه که هدف اصلی آن اعتراض به بازداشت هدی صابر، از فعالان ملی-مذهبی، است، نوشته است: "بنده از مسئولان قضایی این پرسش را دارم که شما را چه شده است که این چنین در برابر بخش امنیتی (رسمی و غیررسمی و خودسر) خاضع و تسلیم شده اید، تا آنجا که حوزه های تحت اختیار خود را نیز دربست به حضرات سپرده اید و حیات و ممات و جسم و جان زندانیان شما ملک طلق آنها شده تا همچون خدایگان تصمیم به زندگی و مرگ و حبس و آزادی آنها بگیرند."

در روزهای اخیر اعتراض های دیگری هم نسبت به دخالت گسترده نیروهای امنیتی در پرونده های قضایی ابراز شده بود.

از جمله در شکایتی که هفت فعال سیاسی اصلاح طلب از تعدادی از فرماندهان و ینروهای امنیتی سپاه به رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح تسلیم کردند، این چنین آمده بود: "در طول بازداشت ها، بازجویی ها و محاکمات به کرات ماموران این گروه نظامی - اطلاعاتی اظهار داشته اند که قوه قضائیه نقشی در رسیدگی به اتهامات و تعیین وضعیت متهمان ندارد و در این موارد و حتی احکام صادره نیز آنها تصمیم گیرنده هستند. قرائن و شواهد موجود نیز نشان می دهد که ... بسیاری از کیفرخواست ها، احکام دادگاه ها و حتی میزان و نوع مجازات ها بجای نهاد قضایی توسط این گروه تهیه می شده است ... متاسفانه نتیجه این عملکرد ... این باور را ایجاد کرد که عملا برای اولین بار قوه قضائیه تحت کنترل و اختیار نیروهای نظامی - اطلاعاتی در آمده است."

'مطلق العنانی عده ای خاص، معضل اصلی ایران'

هدی صابر روز ۲ مرداد مفقود شد و خانواده اش اعلام کردند وزارت اطلاعات و دایره اجرای احکام قوه قضائیه بازداشت او را تکذیب کرده اند. اما چند روز بعد، آقای صابر با خانواده خود تماس گرفت و اعلام کرد در سلولی انفرادی در زندان اوین محبوس است.

آقای سحابی در نامه خود بعد از روایت این ماجرا نوشته است: "هدی صابر در سالیان اخیر دو بار بازداشت شده که یک بار همراه یک جمع ۱۵ نفره حکم گرفته است و یک بار هم همراه دو دوست دیگرش و جمعی از جوانان. بار دوم او (و دو دوستش) هشت ماه حکم گرفتند. در حالی که بیست و چهار ماه در حبس بودند. پس در رابطه با پرونده دوم او حبسی بدهکار نیست. در رابطه با پرونده اول هم که او هشت سال حبس داشت، تنها نبوده است و خود بنده و دیگر دوستان هم دارای حبس هستیم. چگونه است آقایان به فکر اجرای حکم یک نفر افتاده‌اند، در حالی که این هم ادعایی است که دو نهاد مسئول رسمی آن را تکذیب می‌کنند؟ اما اگر بازداشت غیررسمی و غیرقانونی آقای صابر و بازجویی از وی برای اتهام دیگری است، چرا آن را اعلام نمی‌کنند و تنها می‌خواهند از «تحمل حبس» به عنوان پوشش و ابزار استفاده کنند؟"

عزت الله سحابی ۸۰ ساله در بخش دیگری از نامه خود یکی از معضلات اصلی گریبانگر ایران را "بی قانونی و مطلق العنانی های عده ای خاص و محدود و باز بودن دست عده ای بی تجربه، ماجراجو و قدرت طلب (و به دور از حس اخلاقی مذهبی و انسان دوستی و یا حس دلسوزی ملی و وطنی)، در همه امور کشور و جان و مال و آبروی مردم و این وطن" دانسته اند.

او در پایان نامه خود نوشته است: "خداوند قدرت دو روزه دنیا را در حال چرخش و "تداول" می بیند تا آدمیان امتحان پس دهند. شما سال ها و بویژه اینک ماه هاست که در اذهان و قلب های بندگان آگاه اما مظلوم مردود شده اید. پس اصلاح کنید قبل از آنکه قلب هاتان سخت تر و سخت تر شود."

مطالب مرتبط