انتقاد مجلس ایران از دولت به خاطر کاهش ساعات کاری در ماه رمضان

مجلس ایران
Image caption مرکز پژوهش های مجلس ایران یک سال پیش گزارشی منتشر و کاهش ساعت کاری در ماه رمضان را غیر قانونی اعلام کرده بود

تصمیم دولت ایران برای کاهش ساعت کاری ادارات دولتی در طول ماه رمضان با انتقاد بعضی از نمایندگان مجلس این کشور رو به رو شده است.

در حالی که یک سال پیش مرکز پژوهش های مجلس ایران مصوبه دولت مبنی بر کم کردن ساعت کار ادارات و بانک ها به مناسبت ماه رمضان را غیر قانونی اعلام کرده بود، امسال نیز دولت مصوبه مشابهی را تصویب کرده است.

این سومین سالی است که دولت ایران ساعات کاری ادارات را در ماه رمضان کاهش داده است.

موسی الرضا ثروتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس روز دوشنبه ۱۸ مرداد (۹ اوت) به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت که طبق قانون، دولت نمی تواند ساعت کار ادارات دولتی را کاهش دهد.

آقای ثروتی از بررسی این تصمیم دولت در هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین خبر داد و گفت : "از لحاظ قانونی میزان ساعت کار کارکنان دولت ۴۴ ساعت در هفته است و دولت حق کاهش این میزان ساعت کاری را ندارد."

بر اساس بخشنامه هیات دولت، در ماه رمضان فعالیت کارکنان دولت در سراسر ایران به جز تهران، با یک ساعت تاخیر در صبح آغاز می شود و بعد از ظهرها یک ساعت و نیم زودتر به پایان می رسد.

در تهران نیز زمان آغاز به کار ادارات در ماه رمضان ساعت ۹ صبح و پایان آن ساعت ۱۴ اعلام شده است.

یک سال پیش مرکز پژوهش های مجلس با انتشار گزارشی از این تصمیم دولت که از سال ۱۳۸۶ هر ساله اجرا شده است انتقاد کرده و این مصوبه را مغایر قانون اساسی ایران دانسته بود.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، علاوه بر مغایرت حقوقی این تصمیم هیات وزیران با قوانین و مقررات، اجرای آن باعث ناهماهنگی دستگاه‌های دولتی و ایجاد ناهماهنگی سازمان های دولتی با نهادهای غیردولتی و بخش خصوصی، کاهش کمیت و کیفیت ارائه خدمات در سازمان های دولتی و ایجاد گره‌های ترافیکی در ساعات اولیه روز می شود.

از سوی دیگر فاطمه بداغی، معاون حقوقی رئیس جمهوری ایران از این مصوبه دولت دفاع کرد و هدف از این تصمیم را فراهم آوردن "فرصت خودسازی" عنوان کرده است.

او از مدیران سازمان ها و ادارات دولتی خواست که این مصوبه هیات دولت را "با این پیام که اسلام طرفدار بیکاری و تنبلی نیست بلکه شکل زندگی را به گونه دیگری تعریف می کند" ابلاغ و اجرا کنند.

مرکز پژوهش های مجلس در گزارش سال گذشته خود هشدار داده بود که کاهش قابل توجه ساعت کار نیروی انسانی به مدت یک ماه باعث کاهش تولید خدمت در دستگاه‌های دولتی شده و از سوی دیگر بر عملکرد بخش‌های تولیدی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

پیش از این نیز تصمیم های "ناگهانی" هیات دولت مبنی بر تعطیل کردن مدرسه ها و ادارات به مناسبت های مختلف انتقاد های برخی از نمایندگان مجلس و شورای شهر تهران را به دنبال داشت.

هیات دولت، بیستم و بیست و یکم تیر ماه سال جاری خورشیدی، ادارات دولتی استان تهران و تعداد زیادی از سایر استان ها را به دلیل گرمای هوا تعطیل اعلام کرده بود.

مطالب مرتبط