ایران: نيروگاه اتمی بوشهر یک ماه و نیم دیگر راه اندازی می شود

نیروگاه اتمی بوشهر
Image caption پانزده سال است که روس ها در نیروگاه اتمی بوشهر مشغول به فعالیت اند

رامین مهمانپرست سخنگوی وزیر امورخارجه در گفت‌ وگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، از راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر در یک ماه و نیم آینده خبر دارد و گفت که مراحل آزمایشی این نیروگاه با سوخت های مجازی در حال انجام است.

آقای مهمانپرست روز دوشنبه 18 مرداد (9 اوت) در ادامه با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، گفت: "زمانی که سوخت واقعی وارد این نیروگاه شود فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز خواهد کرد و چند ماه پس از آن فعالیت خود را به صورت حداکثری و تمام قوا انجام خواهد داد".

روسیه بیش از پانزده سال است که مشغول احداث نیروگاه هزار مگاواتی بوشهر است و تاریخ راه اندازی این نیروگاه چندین بار عقب افتاده است. این کشور در قرارداد اولیه خود متعهد شده بود که این نیروگاه را در دهه نود میلادی تکمیل و راه اندازی کند.

این درحالیست که مقامات غربی از فعالیت های هسته ای ایران نگران هستند و شورای امنیت سازمان ملل متحد در خردادماه، دور چهارم تحریم‌ها علیه ایران را به تصویب رسانده است.

آقای مهمانپرست در رابطه با زمان مذاکره ایران با گروه وین برای مبادله سوخت، به رد و بدل شدن نامه هایی اشاره کرد که در آن ها پیش شرط ها و شروط مذاکرات قید شده و در ادامه گفت که در صورت تامین شروط ایران، مذاکرات پس از پایان ماه رمضان، اواخر شهریورماه و یا اوایل مهر انجام می‌شود". آقای مهمانپرست اعلام کرد که موضوع مذاکره، مبادله سوخت و بیانیه تهران است.

در اردیبهشت ماه، ترکیه و برزیل توافقنامه‌ای را با ایران درباره تبادل اورانیوم غنی شده با سوخت هسته‌ای مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران به امضا رساندند که به بیانیه تهران معروف شد.

هم زمان علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با شبکه سحر، شبکه برون‌مرزی تلویزیون ایران، ابراز امیدواری کرد که غرب، فرصت ایجاد شده برای گفت‌وگو را از دست ندهد.

آقای سلطانیه، نامه تهران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را، پیامی برای شرکت در مذاکرات درباره تأمین سوخت رآکتور تهران بدون قید هرگونه پیش شرطی از جانب گروه وین دانست و ابراز امیدواری کرد که غرب تمایلات سیاسی خود را کنار گذاشته و فرصت ایجاد شده را از دست ندهد.

در ماه اکتبر سال گذشته، نمایندگانی از سوی ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی و سه کشور آمریکا، روسیه و فرانسه، به نمایندگی از سوی کشورهای گروه ۱+۵، در جلسه ای در وین به مذاکره درباره مبادله بخش اعظم ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز نیروگاه تحقیقاتی تهران پرداختند.

ایران از شرکت کنندگان در این اجلاس با عنوان "گروه وین" نام می برد.

مذاکرات وین چند هفته پس از اجلاس ژنو صورت گرفت که در آن، نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ شرکت داشتند.