طرح مجلس ایران برای دریافت غرامات جنگی از عراق

ایران و عراق
Image caption بیست و دوسال پس از پایان جنگ، ایران هنوز نتوانسته است غرامات جنگی خود را از عراق بگیرد

براساس طرحی که نمایندگان مجلس ایران در دست تهیه دارند، دولت ایران باید دولت عراق را موظف به پرداخت خسارت های وارده به ایران کند.

عوض حیدر پور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در گفت و گو با خبرگزاری مهر با اشاره به خسارت یک هزار میلیاردی جنگ ایران و عراق گفت: "بعضی از نمایندگان مجلس در حال تهیه طرحی هستند که بر اساس آن دولت موظف خواهد شد، از طریق پی گیری در سازمان های بین المللی هم چون سازمان ملل، اخذ غرامات از عراق را در دستور کار قرار دهد".

بیش از بیست و دو سال از پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق می گذرد و بر اساس قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل متحد، عراق به عنوان آغازگر جنگ شناخته شده است.

بعد از پایان جنگ، دولت وقت ایران به ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، رقم خسارت های وارده به ایران را معادل هزار میلیارد دلار عنوان کرد، اما برآورد سازمان ملل در همان موقع ۲۰۰ میلیارد دلار بود.

آقای حیدر پور با اشاره به قیمت کنونی نفت که بشکه ای هفتاد دلار است، گفت:" دولت عراق باید روزانه یک میلیون بشکه نفت تا ۵۰ سال به ایران بپردازد تا شاید فقط بخش مادی این خسارات جبران شود".

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار امیدواری کرد اخذ غرامات جنگی در منطقه خاورمیانه که در آن سابقه جنگ های طولانی وجود دارد، باعث جلوگیری از وقوع جنگ های جدید شود. سال گذشته و ۶۵ سال پس از پایان جنگ جهانی دوم، محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران اعلام کرد که این کشور قصد دارد خسارت های ناشی از اشغال ایران، توسط نیروهای متفقین را مطالبه کند.

در آن زمان حقوقدانان روابط بین الملل به موفقیت این درخواست حقوقی ایران چندان خوشبین نبودند، زیرا به گفته آن ها تاکنون مورد مشابهی در جهان وجود نداشته که کشوری پس از گذشت هفت دهه از اشغالگرانش، طلب خسارت کند و در این کار به لحاظ حقوقی موفق باشد.

کارشناسان ابراز امیدواری کرده بودند که ایران به جای چنین ادعای حقوقی، پیگیر اخذ غرامات جنگی خود از عراق باشد.

براساس اعلام شورای امنیت سازمان ملل، عراق به عنوان آغاز گر جنگ علیه ایران و کویت شناخته است و موظف به پراخت خسارت به این کشور ها است. هم اکنون دولت عراق تنها در حال پرداخت غرامات جنگی به کویت است.

مطالب مرتبط