بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه نوزدهم مرداد 89

تیترهای اول

"پرونده زیر میزی پزشکان روی میز نمایندگان" گزارش اصلی روزنامه خبر است، ابتکار خبر از "جدال بر سر تعیین ساعت کاری در ماه رمضان" داده است و آرمان "هشدار دادستان تهران به زندانیانی که به مرخصی آمده اند" را مهم دیده است.

مردم سالاری "اعلام آمادگی مجدد آمريکا برای مذاکره با ايران" را در صدر اخبار خود آورده، ایران از "افشای جزئیات جنگ نرم دشمن در مدارس" نوشته و خراسان از قول وزیر اطلاعات نوشته "استکبار در فتنه سال گذشته هفده میلیارد دلار در ایران هزینه کرد".

کیهان گفته های رهبر جمهوری اسلامی را در دیدار با رییس دولت گینه بیسائو را چنین نقل کرده "پیشرفت ایران به مدد اسلام و امام خمینی است"، حمایت همین خبر را با تیتر "امت اسلامی باید دست دوستی به هم بدهند" منعکس کرده و روزنامه جمهوری اسلامی در عنوان اول خود نوشته "کمک به توسعه گینه بیسائو منطبق با منافع ملی" است.

"مسوولان از اظهارات دشمن شاد کن بپرهیزند" تیتر اول رسالت است و سیاست روز از "اختلافات کوچک،‌ تاثيرات بزرگ" خبر داده است.

تهران امروز از "انتقال ميليارد‌ها دلار سپرده ارزی به داخل" برای مقابله با تحریم ها نوشته، دنیای اقتصاد "فرصت‌سازي جديد در بازار ارز" را در عنوان اصلی خود آورده و جهان صنعت از قول معاون اول رییس جمهور نوشته "دلار و یورو را نجس می دانیم".

گزیده مقالات

مذاکره با آمریکا

حسن بهشتی پور در سرمقاله آرمان درباره احتمال مذاکرات ایران و آمریکا نوشتهتاکیدی که درباره مذاکره وجود دارد این است که باید در مذاکرات سطوح پایین انجام شود؛ حتی پایین تر از سطح وزیران خارجه و در سطح کارشناسان. نمی‌شود که به صورت ناگهانی مذاکره میان روسای جمهور انجام شود. چنین اتفاقی اگر افتاد باید گفت که چنین مذاکره‌ای جنبه نمادین داشته و برای فرو ریختن دیوار بی‌اعتمادی انجام می‌شود.

به نوشته این کارشناس سیاسی اوباما در آغاز می‌گفت که با ایران در همه زمینه‌ها مذاکره می‌کند ولی الان می‌گوید که گفت‌وگوها باید به موضوع هسته‌ای محدود بوده و نه در چارچوب مذاکرات دو جانبه بلکه در قالب 1+5 دنبال شود.

به نظر سرمقاله آرمان این خطی است که اسرائیل به سیاست‌های اوباما داده است. چون یکی از مخالفان اصلی عادی سازی روابط ایران و آمریکا، ‌اسرائیل است. بنابراین سیاست‌های اوباما نسبت به آنچه که در ابتدا می‌گفت تفاوت کرده است. این مذاکرات می‌توانست به نتیجه برسد ولی نرسید.

مذاکره برای چی؟

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته مشخص نيست محمود احمدی نژاد به فرض برگزاری يک چنين مناظره ای در چه سطحی می خواهد به مناظره بنشيند؟ آيا مي خواهد في المثل به نقد ليبراليسم بپردازد؟ که در اين صورت نه باراک اوباما و نه هيچ رئيس جمهوري در چنين جايگاهي نيست و اين بيشتر به حوزه نخبگان سياسي مربوط مي شود. آيا مي خواهد به نقد نظام بين الملل بپردازد؟ که اين هم در حوزه اختيارات رئيس جمهور آمريکا نيست.

به نوشته این مقاله حتی اگر رییس دولت ایران بخواهد به انتقاد از سياست خارجي دولت اوباما بپردازد اين کار هم البته هر روز در مطبوعات و رسانه هاي جهان انجام مي شود و نکته تازه اي نيست. همچنين آيا محمود احمدي نژاد خود را سخنگوي دنياي اسلام مي داند؟ آيا نقد نظام بين الملل جايش در يک مناظره دو نفره است يا تغييرش نياز به يک اجماع جهاني دارد.

مردم سالاری با توجه به این موارد نوشته به نظر مي رسد درخواست مناظره چندان مورد توجه قرار نگيرد.گويا طرح اين گونه مسايل بيشتر مصرف داخلي دارد تا تاثيري بين المللي. چرا که هزينه هاي بسياري براي دولت داشته؛ هزينه هايي که موجب شد تا تعدادي از اصولگرايان معتدل تر به مخالفت با آن بپردازند.

رسانه ای شدن اختلافات

سیاست روز در گزارش اصلی خود نوشته یكی از اتفاقات نادری كه طی چندماه اخير در عرصه سياسی كشور به وقوع پيوسته است، رسانه‌ای شدن صريح و بی‌پرده اختلافات دولت و مجلس بوده و به همين دليل علی لاريجانی با استفاده از اختيارات قانوني طی اين مدت اندک 8 قانون را شخصا جهت اجرا در دستگاه‌های ذی‌ربط به جای رئيس جمهوری ابلاغ كرده است.

به نوشته این گزارش اگرچه وجود اختلاف ميان دولت و مجلس در جمهوری اسلامي ايران امر تازه‌ای نيست و اساسا هيچ عقل سليمی آن را انكار و يا تقبيح نمی‌كند، اما اين اختلافات هيچگاه تا اين حد رسانه‌ای و عمومی نشده بود و به همين دليل امروز كمتر ايرانی را می‌توان سراغ يافت كه از اين اختلاف سليقه‌ها و نظرات اطلاعي نداشته باشد.

سیاست روز اضافه کرده اگر از اختلافات چندساله روسای جمهوری و مجمع تشخيص مصلحت نظام بگذريم، طي چند هفته اخير اتفاق تازه‌ای رخ داده و آن هم ورود قوه قضاييه به علنی كردن اختلاف خود با قوه مجريه است.

چرا از تریبون عمومی؟

کیهان در سرمقاله خود گله کرده که چرا روسای کشور همچنين از ديگر مضرات استفاده از تريبون هاي عمومی از سوی دو مقام مسئول رواج بازار «شايعه» است. و هر روز بيش تر از قبل به مسايل دامن زده مي شود و معلوم نيست موج اين شايعات كه گاه به تهمت تبديل می شود و حرف و حديث های پيرامون آن به كجا ختم شود.

این مقاله اشاره کرده در شرايطی كه برخی مسئولان در سطوح مختلف مديريتی بجای حل مشكل از طريق تريبون هاي عمومی با هم به گفت وگو نشسته اند! اين پرسش به ميان كشيده مي شود كه واقعاً راه حل چيست؟ و چه راهكاری می تواند اين معضل را كه می رود همچون بختكی در بسياری از موضوعات پيش رو در آينده جا خوش نمايد از ميان بردارد؟

به نظر کیهان پاسخ به سؤال فوق سخت نيست؛ چرا كه در ساختار نظام جمهوري اسلامي وظيفه هر يک از نهادها و مقامات عالی رتبه مشخص شده بنابراين دو مقام مسئول آنهم در سطح بالاي نظام نبايد به مانند دو بازيكن فوتبال كه در دو تيم رقيب يكديگر حضور دارند از طريق رسانه ها براي يكديگر پيام بفرستند. قطعاً و بدون ترديد اين عمل در شأن هيچ يك از مسئولان كشور نيست و مقامات مسئول در نظام جمهوری اسلامی از اين تمثيل مبرا هستند.

متانت در گفتار

تهران امروز در سرمقاله خود نوشته وقار و متانت در رفتار و كردار و ادب در گفتار و كلام، از نشانه‌های وزانت شأن يك سياست مرد است كه موجب اعتماد اذهان و جلب دل‌ها به سوی او می‌شود. تاريخ انقلاب اسلامی طی سه دهه اخير شخصيت‌ها و چهره‌هايی بزرگ را به ياد دارد كه داراي چنين ويژگی های برجسته‌ای بوده‌اند، شهيد بهشتی، شهيد رجايی، شهيد باهنر، شهيد مفتح، شهيد دانشمند مطهري و... می‌توان بر اين فهرست، نام صدها سياستمدار يا روحانی را افزود.

به نوشته این مقاله با همان ويژگی‌ها و توسط شخصيت‌هايی همچون اشخاص ياد شده، پيام انقلاب اسلامي نخست تا ژرفای جامعه ايران نفوذ و رسوخ كرد و به پيروزی رسيد و سپس در سراسر جهان منتشر شد و پيروان و طرفدارانی بسيار يافت.

تهران امروز بدون نام بردن از رییس دولت نوشته برخي از سياستمردان و دولتمردان طرز رفتار و شيوه گفتار بزرگان سلف را فراموش كرده‌اند و از گونه‌ای لحن و گفتار استفاده می‌كنند كه اگر در گذشته به علت سخافت آن باب نبوده، دست‌كم شاذ و نادر می‌نموده و می‌توان به ضرس قاطع ادعا كرد كه بزرگان عرصه سياست و به‌ويژه روحانيت سياسي در ايران، هرگز بدان زبان و لحن سخن نگفته‌اند.

ادبیات مسوولان

جهان صنعت در گزارش اصلی خود نوشته این روزها اظهارنظرهای زیادی در رابطه با ادبیات برخی مسوولا‌ن در اظهارنظرها به گوش می‌رسد که جای تامل دارد؛ از برخی نمایندگان مجلس شورای اسلا‌می گرفته تا برخی از اعضای کابینه. حتی نگرانی از این طرز بیان به جایی رسیده که غلا‌معلی حداد‌عادل در همایش ایرانیان مقیم خارج از کشور در خصوص استفاده از ضرب‌المثل‌ها به رییس‌جمهور هم گوشزد می‌کند.

به نوشته این روزنامه گاهی حتی شاهد عکس‌العمل‌های بی‌سابقه‌ای در این رابطه هستیم که هر روز هم بر دامنه آن اضافه می‌شود به طوری که در دو روز گذشته آیت‌الله آملی‌لا‌ریجانی در جلسه مسوولا‌ن عالی قضایی در اقدامی که کمتر مشاهده شده به نقد دیگر روسای قوا پرداخت و به عنوان یک شهروند عادی از وی خواست از به کار بردن اصطلاحات خاص خودداری کند اما ظاهرا موضوع پرحاشیه ادبیات گفتاری مورد بحث‌ تنها به آقای احمدی‌نژاد ختم نمی‌شود و این شیوه‌ای شده که برخی آن را ادامه می‌دهند.

جهان صنعت در عین حال به تازه ترین گفته های معاون اول رییس جمهور هم اشاره کرده که در اجلا‌س روسای آموزش‌وپرورش مناطق سراسر کشور سازمان ملل را بی‌خاصیت و وابسته توصیف کرد و گفته 27 کشور اروپایی تحریم جدیدی علیه ایران انجام دادند و استرالیایی‌ها که یک مشت گله‌دار هستند نیز به آنها پیوسته‌اند. در مقابله با تحریم باید یک شیوه جدید اقتصادی طراحی کنیم و به ریش آنها بخندیم.

افزایش بیکاری

فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته آمارهای رسمی ‌نشان می‌دهند که نرخ بیکاری طی یک سال اخیر رو به افزایش داشته است. و سخنان مسوولان دولتی و نمایندگان مجلس تردیدی باقی نمي‌گذارد که ‌ايجاد اشتغال و مهار نرخ بیکاری یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فکری متولیان اقتصاد کشور است.

نویسنده این مقاله با اشاره به وضعیت کشورهای وارد کننده کالا به ایران، دستمزد ارزان آن ها و غفلت از مسائل بهداشتی و زیست محیطی نوشته روشن است که ما نبايد از دستمزد کارگران بکاهیم (‌که با همین دستمزدها نیز چرخ زندگی‌شان به سهولت نمي‌چرخد‌) و نه در مسائل بهداشتی و زیست محیطی سهل‌انگاری کنیم. اما ‌اين نیز غفلتی نابخشودنی است که دست روی دست بگذاریم و اجازه دهیم که صنعت و کشاورزی در برابر سیل بنیان کن واردات و برون مرز سپاری قانونی و غیرقانونی کمر خم کند.

سرمقاله دنیای اقتصاد تنها راه حل مشکل بیکاری کشور را اتخاذ سیاست‌هايی دانسته که تولید داخلی را ارزان تر و برون مرز سپاری را گران‌تر کند. بهبود فضای کسب و کار و کاستن از چالش‌های تولید در داخل کشور‌، افزایش بهره‌وری و کاهش تورم داخلی قطعا در‌اين زمینه تاثیر چشمگیری خواهند داشت‌.

یک ایراد قانونی‌ به بانک مرکزی

خاطره وطن‌خواه‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته دولت تصمیم گرفته تا بدهی‌های خود را از محل واگذاری سهام، رد دیون و وصولی‌های حساب ذخیره ارزی بپردازد. در حالی که در بند د سیاست‌های کلی اصل 44 بخش مصارف درآمدهای حاصل از واگذاری وجوه حاصل از واگذاری سهام بنگاه‌های دولتی را د برای مصارفی چون ایجاد خوداتکایی برای خانواده‌های مستضعف و محروم، اختصاص به تعاونی‌های فراگیر ملی به منظور فقرزدایی، ایجاد زیربناهای اقتصادی با اولویت مناطق کمتر توسعه‌یافته، سرمایه‌گذاری بخش‌های غیردولتی در توسعه مناطق کمتر توسعه‌یافته و مانند این مجاز دانسته است.

به نوشته این روزنامه هیچ کدام از موارد یادشده نشانی از واگذاری و پرداخت بدهی دولت و رد دیون ندارد. این درحالی است که در سال‌های گذشته هر آنچه دولت از واگذاری سهام در بورس فروخته، خرج بودجه کرده و عملا‌ هیچ سرمایه‌گذاری از محل فروش سهام انجام نشده است. اگر دولت توان پرداخت بدهی‌های خود را ندارد، قاعدتا نمی‌تواند سیاست‌های کلی قانون را دور بزند.

به نوشته جهان صنعت طی سال‌های گذشته اگر قانون اجرا نشد و دلیل آن مشکلا‌ت قانون اعلا‌م شد اما همگان بر سیاست‌های کلی نظام به‌عنوان راه روشن و مسیر مشخص اعتقاد دارند. وزیر اقتصاد در شرایطی اعلا‌م می‌کند که الگوی اقتصادی دولت سیاست‌های کلی اصل 44 است که همزمان از پرداخت بدهی دولت به بانک‌ها و صنعت برق از طریق درآمد حاصل از واگذاری‌ها خبر می‌دهد.