به روز شده:  23:42 گرينويچ - دوشنبه 09 اوت 2010 - 18 مرداد 1389

پرونده هسته ای ایران

'ایران تجهیزاتی را برای بهبود غنی سازی فعال کرد'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که ایران تجهیزاتی را برای بهبود فرآیند غنی سازی اورانیوم فعال کرده است.

این سازمان مستقر در وین می گوید که ایران درحال استفاده از یک مجموعه ثانوی 164 تایی سانتریفوژ برای غنی سازی اورانیوم به غلظت 20 درصد در تاسیسات آزمایشی اش در نطنز است.

مجموعه دیگری در نطنز از ماه فوریه درحال غنی سازی اورانیوم به غلظت تقریبا 20 درصد بوده است.

جیل تودور سخنگوی آژانس می گوید زمانی که بازرسان در روز 17 ژوئیه از این تاسیسات بازدید کردند، ایران "درحال تغذیه مواد اتمی به دو آبشار متصل هر یک با 164 سانتریفوژ بود".

او افزود که این اقدام "مغایر قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است که تصریح می کند ایران باید همه فعالیت های مرتبط با غنی سازی را معلق کند."

او روز دوشنبه گفت که ایران در ماه مارس آژانس را از قصد خود برای وصل کردن این دو آبشار آگاه کرده بود.

اورانیوم با غلظت 20 درصد در مقایسه با اورانیومی که تنها چند درصد غنی شده را بسیار سریعتر می توان به مواد مورد نیاز برای ساخت سلاح اتمی تبدیل کرد.

ایران این اتهام را که هدف برنامه هسته ای اش تولید سلاح اتمی است رد می کند.

شورای امنیت سازمان ملل در ماه ژوئن چهارمین دور تحریم ها را به خاطر خودداری از تعلیق غنی سازی اورانیوم بر آن کشور تحمیل کرد. پس از آن آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم های یکجانبه سخت تری علیه این کشور اعمال کردند.

پیشتر در روز دوشنبه یک نماینده پارلمان آلمان که به تازگی به تهران سفر کرده است گفت مقام های ایرانی می ترسند که تجارت خارجی این کشور از تازه ترین دور تحریم ها صدمه ببیند.

راینر اسینر از حزب "دموکرات های آزاد" آلمان که شریک دولت ائتلافی تحت هدایت آنگلا مرکل است به آسوشیتدپرس گفت که نمایندگان مجلس ایران و نمایندگان دولت آن کشور که هفته گذشته با آنها در تهران با آنها ملاقات کرد نگرانند که تحریم ها باعث کاهش واردات و صادرات کشور شود.

او در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت "فرض ایرانی ها این است که تحریم ها می تواند تاثیر قابل توجهی بر واردات و صادرات داشته باشد."

همزمان علی اکبر ولایتی مشاور رهبر ایران در امور خارجی تاکید کرده است ایران تحت فشار آمریکا از برنامه اتمی دست نخواهد کشید.

او که به سوریه سفر کرده است گفت: "اگر هدف آمریکا این است که ایران از مبانی خود دست بردارد، سخت در اشتباه است."

او همچنین گفت: "تجربه 31 ساله انقلاب اسلامی ثابت کرده که تحریم ها هیچ تاثیری بر روند رو به رشد فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران زیر نظر معاهده ان پی تی (منع اشاعه) و آژانس بین المللی انرژی هسته ای ندارد."

با این حال او تاکید کرد که ایران علیرغم به گفته او "تحفظاتی که در نوع مذاکرات و طرف های شرکت کننده دارد هرگز اصل گفت و گو درباره مساله هسته ای را رد نکرده است."

روز دوشنبه همچنین علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد که غرب، فرصت ایجاد شده برای گفت‌وگو را از دست ندهد.

آقای سلطانیه، در گفت‌وگو با شبکه سحر، شبکه برون‌مرزی تلویزیون ایران، نامه تهران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را، پیامی برای شرکت در مذاکرات درباره تأمین سوخت رآکتور تهران بدون قید هرگونه پیش شرطی از جانب گروه وین دانست و ابراز امیدواری کرد که غرب تمایلات سیاسی خود را کنار گذاشته و فرصت ایجاد شده را از دست ندهد.

در ماه اکتبر سال گذشته، نمایندگانی از سوی ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی و سه کشور آمریکا، روسیه و فرانسه، به نمایندگی از سوی کشورهای گروه ۱+۵، در جلسه ای در وین به مذاکره درباره مبادله بخش اعظم ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز نیروگاه تحقیقاتی تهران پرداختند.

ایران از شرکت کنندگان در این اجلاس با عنوان "گروه وین" نام می برد.

مذاکرات وین چند هفته پس از اجلاس ژنو صورت گرفت که در آن، نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ شرکت داشتند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.