مهمان پرست: با آمریکا مذاکره نمی کنیم

رامین مهمان پرست
Image caption سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می گوید که این کشور بنا ندارد با آمریکا وارد مذاکره دوجانبه شود

ایران می گوید که تصمیمی برای مذاکره دو جانبه با آمریکا ندارد ولی به گفتگو برای حل بحران هسته‌ای این کشور متعهد است.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، روز سه شنبه ۱۹ مرداد (۱۰ اوت) و در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت: "ایران بنا ندارد وارد مذاکرات دوجانبه با آمریکا شود اما برای مذاکره برای تبادل سوخت و تامین سوخت رآکتور اتمی تهران و بر اساس بیانیه تهران آماده برگزاری نشست با گروه وین است".

علی اکبر ولایتی، مشاور ارشد امور بین الملل رهبر ایران هم در جریان سفر به سوریه گفته است که این کشور "ملاحظاتی" درباره ترکیب گروه ۱+۵ دارد، اما همچنان به تداوم گفتگوها بر سر برنامه هسته‌ای خود "متعهد" است.

پس از وضع تحریم‌های جدید سازمان ملل و کشورهای غربی علیه برنامه هسته ای ایران، کشورهای عضو گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان اعلام کرده‌اند که هنوز حاضر به مذاکره با ایران هستند.

آمادگی برای مذاکره با کشورهای غربی از سوی مقامات ایرانی در حالی مطرح می شود که رئیس جمهوری ایران در روزهای نخستین تصویب دور جدید تحریم‌ها علیه این کشور، از تعیین "شرایط تنبیهی" برای ادامه مذاکرات با غرب سخن گفته بود.

اما تنها چند هفته پس از آن، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، طی سخنانی اعلام کرد که آماده مناظره با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا است؛ پیشنهادی که به صورت تلویحی از سوی مقامات کاخ سفید رد شد.

شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه‌ای که روز ۱۹ خردادماه امسال تصویب کرد، بار دیگر از ایران خواست که غنی سازی اورانیوم را هرچه سریع تر متوقف کند. در همین حال تحریم‌های جدید سازمان ملل با تمرکز بر فعالیت شرکت‌هایی که به نوعی در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران هستند سعی در جلوگیری از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران دارد.

به دنبال وضع این تحریم‌ها، آمریکا، اتحادیه اروپا، کانادا و استرالیا نیز در اقدامی یکجانبه تحریم های مضاعفی را علیه ایران وضع کردند و همزمان ژاپن و کره جنوبی نیز اعلام کردند که در حال بررسی این موضوع هستند.

ایران اتهام نظامی بودن برنامه های هسته ای خود را رد می کند و می گوید تولید سوخت هسته ای را برای مقاصد صلح آمیز از جمله تولید انرژی و خدمات پزشکی دنبال می کند اما کشورهای غربی و آژانس بین المللی انرژی هسته ای از این کشور خواسته اند که ضمن متوقف کردن غنی سازی اورانیوم، به شفاف سازی در این زمینه بپردازد.

مطالب مرتبط