انتقاد شدید مصباح یزدی از سخنان رحیم مشایی

آیت الله مصباح یزدی
Image caption مصباح یزدی: کسانی که مکتب ایران را به جای مکتب اسلامی معرفی می‌کنند غیر خودی‌اند

محمد تقی مصباح یزدی، عضو مجلس خبرگان، در سخنانی به شدت از اظهارات اخیر اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر رییس جمهوری ایران در همایش ایرانیان مقیم خارج انتقاد کرد و گفت که با کسی "عهد اخوت" نبسته است.

آقای مصباح یزدی این اظهارات را بی شرمانه خواند و گفت: "کسانی که مکتب ایران را به جای مکتب اسلام معرفی می کنند غیر خودی اند."

آقای رحیم مشایی روز سه شنبه ۱۲ مرداد (۳ اوت) در سخنرانی خود در مراسم اختتامیه همایش ایرانیان خارج از کشور گفته بود که بر معرفی "مکتب ایران" به دنیا اصرار دارد.

آقای رحیم مشایی در تبیین نظر خود گفته بود: "از مکتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد، اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مکتب ایران است و ما باید از این به بعد مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم".

آقای مصباح یزدی از مهم ترین حامیان محمود احمدی نژاد در میان روحانیان ایران است و بعضی از تحلیل گران او را از جمله رهبران عقیدتی رئیس جمهوری و نزدیکانش معرفی می کنند.

با این حال او در واکنش به سخنان اخیر آقای رحیم مشایی گفته است که "ما عهد اخوت با کسی نبسته ایم" و اگر کسی از اسلام منحرف شد " اول تذکر می دهیم و بعد بر او چوب خواهیم زد."

ساکت نمی نشینیم

همزمان، حبیب الله عسگراولادی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری هم در انتقاد به صحبت های آقای مشایی گفت: " شاید آمریکا حاضر باشد بالاترین مبالغ را به اینها پرداخت کند و اگر کسانی مشهور به گرفتن شهریه از آنها نباشند نوکر بی مزد و مواجب هستند."

جبهه پیروان خط امام و رهبری که از چند گروه اصولگرا تشکیل شده در جریان انتخابات ریاست جمهوری از محمود احمدی نژاد حمایت کرد، با این حال اعضای این گروه همیشه از اسفندیار رحیم مشایی انتقاد کرده اند.

شاید آمریکا حاضر باشد بالاترین مبالغ را به اینها پرداخت کند و اگر کسانی مشهور به گرفتن شهریه از آنها نباشند، نوکر بی مزد و مواجب هستند. حبیب الله عسگر اولادی

این جبهه بهمن ماه گذشته در نامه ای به محمود احمدی نژاد خواهان برکناری آقای رحیم مشایی شده بود.

عباس کعبی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم یکی دیگر از منتقدان جدی آقای رحیم مشایی است.

او در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت: "اگر آقای مشایی بر اشتباهات خود اصرار دارد ما نسبت به این مکتب سازی انحرافی ناسیونالیستی و نسبت دادن این دیدگاه ها به انقلاب اسلامی ساکت نمی نمشینیم."

"جریان مشکوک"

سرلشگر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران هم امروز به جمع منتقدان آقای مشایی پیوست و جایگاه قانونی او را مورد شک دانست.

او گفت صحبت های آقای مشایی در جهت سیاست های سرمایه داری است و باعث تفرقه بین کشورهای اسلامی می شود.

آقای فیروزآبادی گفت: " نمی دانم چطوری کسی جرات می کند و به خود این اختیار را دهد در حالی که هیچ حکم و حق قانونی ندارد این حرف ها را بزند. اینها جرم است."

همایش پر حاشیه

همایش ایرانیان مقیم خارج و صحبت های اسفندیار رحیم مشایی در این همایش موجی از انتقادها را در بین شخصیت ها و محافل محافظه کار درپی داشت.

پیش از این محمد یزدی، نایب رییس مجلس خبرگان، احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران و برخی نمایندگان اصولگرای مجلس به شدت به این صحبت ها انتقاد کرده بودند.

محمد یزدی گفته های او را نشانه ای از "انحراف فکری" دانست و از آقای رحیم مشایی خواست در مباحثی که اطلاعی از آن ندارد وارد نشود.

احمد خاتمی، خطیب جمعه تهران نیز قرار دادن مکتب ایران مقابل مکتب اسلام را "ملی گرایی شرک آلود" خواند و آن را غیر قابل قبول دانست.

تعدادی از نمایندگان اصولگرای مجلس ایران از جمله احمد توکلی و علی مطهری هم از سخنان رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران انتقاد کردند.

آقای توکلی گفت که مجلس در این باره "ساکت نخواهد نشست" و از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، خواست تا "تکلیف خود را با این عنصر و تفکر انحرافی" روشن کند.

پاسخ به انتقادها

با این حال رییس جمهوری ایران در سخنان خود در روز جمعه ۱۶ مرداد (۷ اوت) به طور غیر مستقیم از صحبت های رییس دفتر خود دفاع کرد و گفت: "امروز ایران یک جغرافیا، ملت یا قومیت نیست، بلکه یک راه و مکتب است."

آقای رحیم مشایی در پاسخ به انتقادها گفته است: "این حرف من جدید نبود، بلکه حرف امام بود."

اسفندیار رحیم مشایی انتقادها از این اظهارات را بستری برای ناسزا گفتن به خود خوانده و در توضیح سخنانش گفته است که تنها اسلامی از نظر او قابل قبول است که در ایران وجود دارد.

مطالب مرتبط