سه نفر در لرستان اعدام شدند

اعدام در ایران
Image caption ایران پس از چین بالاترین آمار جهانی اعدام را دارد

سه نفر در شهرستان ازنا از توابع استان لرستان ایران، روز چهارشنبه ۲۰ مرداد (۱۱ اوت) اعدام شدند.

حمیدرضا ابوالحسنی، رئیس دادگستری شهرستان ازنا، اعدام این سه نفر را در ارتباط با پرونده آدم ربایی که در سال گذشته انجام گرفته بود دانست و گفت: "ایران اسلامی ناامن‌ ترین کشور برای افراد شرور، قاچاقچی و کسانی است که به هر نوعی بخواهند ایجاد ناامنی کنند و با شدت با اینگونه افراد برخورد می‌شود".

بر اساس گزارش ها، این سه نفر در میدان نماز شهرستان ازنا، با حضور بیش از دو هزار نفر از مردم به دار آویخته شدند.

ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین آمار اعدام در جهان را دارد.

در گزارش سازمان عفو بین الملل، تعداد اعدام های صورت گرفته در ایران در طول سال ۲۰۰۹ میلادی، بیش از سیصد و هشتاد و هشت مورد اعلام شده که پس از چین، با جمعیت بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون نفر، ایران رتبه دوم را به خود اختصاص داده بود.

در سال گذشته، بروندی و توگو، در آفریقا و مغولستان در آسیا به کشورهایی پیوستند که مجازات مرگ را ملغی کردند و به این ترتیب، تاکنون مجازات اعدام از قوانین کیفری نود و پنج کشور جهان به طور کامل خارج شده در حالیکه بسیاری دیگر از کشورها هم بدون تغییر در قوانین، صدور و اجرای این نوع مجازات را عملا متوقف کرده اند.

در میان کشورهای آفریقایی، تنها دو کشور بوتسوانا و سودان همچنان مجازات اعدام را در قوانین خود حفظ کرده اند و در قاره آمریکا نیز، به جز ایالات متحده، حکم اعدام در هیچ کشور دیگری به اجرا در نمی آید.

در آسیا هم، افغانستان، اندونزی و پاکستان سال ۲۰۰۹ را بدون مجازات اعدام سپری کردند.

مطالب مرتبط