فرمانده نیروی دریایی سپاه: دشمن اگر حمله کند ضرر می‌کند

خلیج فارس
Image caption ایران خلیج فارس را استراتژیک ترین نقطه جهان می داند

دریادارعلی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران گفت که اگر "دشمن" تیری به سوی پالایشگاه های ایران شلیک کند، پاسخ ایران به شکلی خواهد بود که ضرر چنین حمله ای برای حمله کنندگان بیشتر از سود آن خواهد بود.

او ادامه داد: "حتی فکر این که خلیج فارس نقش خود را بازی نکند برای جهان وحشتناک است. ما خلیج فارس را در اختیار داریم و این بیشترین فشار را بر دشمن وارد می کند".

آقای فدوی روز سه شنبه ۱۹ مرداد (۱۰ اوت) در نشست خبری با نماینده رسانه ها اظهار امیدواری کرد که "دشمنان" ایران به عملکرد نیروی دریایی سپاه در سال های ۶۶ و ۶۷ که منجر به ایجاد شرایط بحرانی در اقتصاد و تامین انرژی در تنگه هرمز شد رجوع کنند تا در آینده تصمیمات عاقلانه تری بگیرند.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز دوشنبه ۱۱ مرداد (۲ اوت) با بیان این که توسل به حمله نظامی برای جلوگیری از برنامه های اتمی ایران "احتمالا نظر بدی است" گفته بود که در صورتیکه چنین حمله ای ضرورت داشته باشد، ارتش آمریکا نقشه عملیاتی آن را تهیه کرده و در دست دارد.

پیش از این سرلشکر عطاالله صالحی، فرمانده کل ارتش ایران با بیان این که ارتش ایران در همه جا از ناوگان تجاری کشور حمایت می کند، گفته بود: "در صورت تهدید احتمالی از طرف نیروهای بیگانه، ارتش همان کاری را انجام می دهد که تاکنون در مقابله با دزدان دریایی سومالی در خلیج عدن انجام داده است".

اکنون فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران هم با اشاره به این که ایران در حساس ترین نقطه جهان قرار دارد، می گوید: "بیست و اندی میلیون بشکه نفت، یعنی حدود ۴۵ درصد از صادرات نفت جهان از این منطقه صورت می گیرد که در سال های آینده این رقم به بیش از چهل میلیون بشکه در روز خواهد رسید".

همزمان با سخنان فرمانده نیروی دریایی سپاه ایران، یکی از نمایندگان مجلس این کشور نیز از ارائه طرح دوفوریتی "مقابله به مثل" مجلس ایران خبر داد و گفت: "ایران با کشورهایی که با جمهوری اسلامی برخورد دارند، باید مقابله به مثل کند، بخصوص از ورود کالاهای این کشورها از مبادی قانونی، جلوگیری کند".

ناصر موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به تحریم های جدید برعلیه ایران اشاره کرد و گفت:" این زیبنده کشور ایران نیست که آن ها هر چه دلشان خواست برعلیه کشور ما بگویند و تصویب کنند، اما اقداماتشان بی پاسخ بماند".

قطعنامه شماره ۱۹۲۹ شورای امنیت راجع به تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران، در اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ به تصویب رسید. این قطعنامه براساس بند هفتم منشور ملل متحد تصویب شده و تمامی کشورهای عضو سازمان ملل موظف به اجرای آن هستند.

در پی صدور این قطعنامه، شماری از کشورهای جهان، از جمله ایالات متحده، کانادا، استرالیا و اعضای اتحادیه اروپا، تنبیه های اقتصادی و مالی جداگانه ای را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته اند.

مطالب مرتبط