ترکیه از فروش بنزین به ایران حمایت می‌کند

فروش بنزین
Image caption کشورهای مختلف جهان واکنش های متفاوتی به تحریم های ایران نشان می دهند

تانر ییلدیز، وزیر انرژی دولت ترکیه، روز چهارشنبه ۲۰ مرداد (۱۱ اوت) به خبرگزاری رویترز گفت که دولت متبوعش با وجود تحریم های جدید آمریکا، از فروش بنزین توسط شرکت های خصوصی ترکیه به ایران حمایت می کند.

آقای ییلدیز اظهار امیدواری کرد مذاکرات ماه آینده بین قدرتهای جهان و تهران در برنامه هسته ای ایران، به نتایج مثبتی برسد.

آمریکا، ایران را متهم به تلاش برای تولید سلاح اتمی متهم کرده است؛ ادعایی که همواره از سوی دولت ایران رد شده است.

وزیر انرژی ترکیه گفت که شرکت های خصوصی این کشور می توانند به ایران بنزین بفروشند و دولت ترکیه هیچ محدودیتی برای آنها ایجاد نمی کند.

به نظر می رسد خرید و فروش نفت و بنزین و همچنین اجرای پروژه های مشترک دیگر با ایران، ناشی از تغییر اولویت های ترکیه در سیاست انرژی های این کشور دارد و ترکیه می خواهد به جای متحدان سنتی خود در غرب، اولویت را به کشورهای همسایه در منطقه خاورمیانه بدهد.

براساس تحریم های وضع شده توسط آمریکا، هر شرکتی که به ایران بنزین بفروشد، شامل مجازات هایی مانند ممنوعیت از دسترسی به سیستم بانکی و امکان لغو قراردادهای آمریکا با آن شرکت می شود.

شرکت توپراس که طرف قرارداد با شرکت های نفتی ایرانی است، ۳۳ درصد از نفت خود را از ایران وارد می کند. اگرچه شرکت توپراس اعلام نکرده است که تاکنون در زمینه صادرات نفتی به ایران چه اقدامی کرده است. اما یک مقام مسئول در این شرکت گفت: "برای ما ایران مهم تر از آمریکا است، زیرا ما نفتمان را از ایران می گیریم، اما چیزی از آمریکا نمی گیریم".

ایران اگرچه پنجمین صادرکننده نفت در جهان است، اما در حدود ۴۰ درصد از بنزین خود را از کشورهای دیگر وارد می کند.

معاون وزیر نفت ایران می گوید که برای مقابله با تحریم ها "طرح ضربتی تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی" اجرا شده است، اما "اجرای این طرح ها برای مواقعی است که فروش بنزین به ایران به طور کامل متوقف شود".

آنطور که معاون وزیر نفت می گوید در صورت توقف فروش بنزین به ایران واحدهای پتروشیمی به تولید بنزین مشغول خواهند شد، اما "چون نیازی به اجرای این طرح ها در حال حاضر نداریم، فعالیت پتروشیمی ها از سر گرفته شده است.

مطالب مرتبط