حزب مشارکت به صادق لاریجانی: رسیدگی کنید یا کنار بکشید

جبهه مشارکت
Image caption جبهه مشارکت خطاب به رئیس قوه قضاییه: تا دیر نشده برای حفظ نظان اقدام کنید

یکی از احزاب اصلی مخالف دولت ایران از رئیس قوه قضائیه این کشور خواسته است که یا سخنان منسوب به "سردار مشفق" درباره مسائل انتخاباتی سال گذشته را پی گیری قضایی کند یا از سمت خود کنار برود.

حزب مشارکت ایران اسلامی امروز جمعه ۲۲ مرداد (۱۳ اوت) با انتشار نامه ای خطاب به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، خواستار آن شد که دیوان عالی کشور، مامور رسیدگی به "کودتای انتخاباتی" سال گذشته شود و آنچه را که به گفته این تشکل "سردار مشفق" در سخنرانی اخیر خود بر آن صحه گذاشته است، مورد رسیدگی قرار دهد.

در این نامه آمده است که "سردار مشفق"، یکی از فرماندهان ارشد قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران، در سخنرانی ای که بخشی از آن در ماه های اخیر به طور گسترده در ایران منتشر شده، به فعالیت های نظامی-اطلاعاتی در راستای پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران اذعان کرده و گفته که این فعالیت ها با اطلاع "بزرگان نظام" بوده است.

حزب مشارکت در این نامه، با برشمردن فعالیت های محافل امنیتی-اطلاعاتی که در سایه حمایت نظامیان انجام گرفته است، خطاب به رئیس دستگاه قضایی نوشت: "اینک که معلوم شده است فردی که به نام رئیس جمهور معرفی شده است در یک فرایند کودتا (و نه فقط تقلب) به این جایگاه رسیده است و هیچ مشروعیّت قانونی و شرعی ندارد، بر شما است تا با احاله موضوع به دیوان عالی کشور، خواستار رسیدگی به این امر شوید".

بر اساس ماده ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دیوان عالی کشور می تواند حکم عزل رئیس جمهوری را صادر و برای تنفیذ در اختیار مقام رهبری بگذارد.

حزب مشارکت در نامه خود به رئیس قوه قضائیه نوشته است که در سخنان "سردار مشفق" به صراحت به طراحی بازداشت ها و بازجویی ها و اخذ اعترافات از متهمان انتخاباتی، از پیش از انتخابات "اعتراف" شده و بنابراین همه آنها از اعتبار ساقط است، زندانیان باید آزاد شوند و محدودیت های امنیتی لغو شود.

در ادامه این نامه، از اینکه شاکیان "سردار مشفق" تحت فشار محفل امنیتی-اطلاعاتی قرار گرفته اند اظهار تعجب شده و آمده است که این امر نشان می دهد که "قوه قضائیه در برابر کودتاگران، مرعوب و دست بسته است" و ادعای استقلال این قوه درست نیست.

در روزهای گذشته و در پی انتشار شکایتنامه هفت تن از چهره های سرشناس اصلاح طلبان ایران از "سردار مشفق" و مصاحبه ای که محسن صفایی فراهانی، یکی از شاکیان درباره این شکایتنامه انجام داده بود، رسانه های نزدیک به اصولگرایان فضای سنگینی علیه شاکیان ایجاد کردند و آقای فراهانی بار دیگر به زندان اوین احضار شد.

در پایان نامه جبهه مشارکت به آقای لاریجانی آمده است: "تا دیر نشده است برای حفظ نظام اقدام کنید. اگر بر این کار توانایی ندارید، دامن قوه قضائیه را از این پلشتی بیرون بکشید و پاک کنید. اگر در این حد هم توانایی ندارید، پس حداقل به فکر آخرت خود باشید و کناره گیری نمائید".

شکایت اصلاح طلبان و اعتراض اصول گرایان

اوایل هفته جاری نامه ای منتشر شد که در آن هفت فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به سخنان منسوب به "سردار مشفق" و در اعتراض به دخالت سازمان یافته گروهی از نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و "اقدامات خلاف قانون این گروه مداخله گر در انتخابات" به صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه شکایت کردند.

در پی انتشار خبر شکایت هفت چهره اصلاح طلب از سپاه پاسداران، رسانه های نزدیک به جناح اصولگرا به این موضوع واکنش تندی نشان دادند و چهره های شاخص این جناح در اظهاراتی از قوه قضاییه خواستند که با امضا کنندگان این نامه برخورد کند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران هم روز دوشنبه ۱۸ مرداد (۹ اوت) گفته بود: "تعدادی از زندانیان اغتشاشات پس از انتخابات در مرخصی هستند و جالب این که در زمان استفاده از مرخصی، همچنان برخی از اعمال و رفتارهایی را هم که به خاطر آنها محکوم شده اند ادامه می دهند و حتی بیانیه و اطلاعیه نیز صادر می کنند که به نوبه خود قابل رسیدگی خواهد بود".

روزنامه اصولگرای کیهان نیز روز چهارشنبه ۲۰ مرداد، در مطلبی با انتقاد از رفتار سوال برانگیز قوه قضائیه نوشت :"هفت تن از عوامل اصلی فتنه ۸۸ که در پرتو رفتار سوال بر انگیز قوه قضائیه در مرخصی های بی حد و مرز به سر می برند، اخیرا در ادامه جنایات گذشته خود به تنظیم شکایتی علیه سربازان گمنام امام زمان پرداخته و سعی دارند با استفاده از جنگ روانی جای شاکی و متهم را عوض کنند".

مطالب مرتبط