اعتراض سفارت بریتانیا در تهران به سخنان رحیمی

Image caption محمدرضا رحیمی درباره بریتانیا گفت: " پانصد سال دنيا را غارت كردند و جواني كه الان آمده است احمق‌تر از قبلی است."

سفارت بریتانیا در تهران، روز سه شنبه اظهارات یک روز پیش محمد رضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور ایران درباره بریتانیا را توهین آمیز خواند و به آن اعتراض کرد.

آقای رحیمی روز دوشنبه ضمن انتقاد از دولتمردان بریتانیا گفته بود: "این کشور هیچ ندارد. نه آدم هایش آدم و نه مسئولانش مسئول هستند و حتی منابع زیرزمینی ندارد و یک مشت خرفت هستند که مافیا بر آنها حاکم است."

سفارت بریتانیا با انتشار بیانیه ای سخنان آقای رحیمی را توهین به مردم بریتانیا و سایر ملل دانست و اعلام کرد: "سخن گفتن درباره اختلافات سیاسی بین کشورها امری کاملا طبیعی است. اما زمانی که یک مقام عالی رتبه سیاسی که نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود، سخنانی اهانت آمیز درباره یک ملت بیان می کند، تاثیر بد این اظهارات به شخص گوینده بازمی گردد."

در ادامه این بیانیه آمده است: "بیان اینکه بریتانیایی ها آدم نیستند و خرفت خطاب کردن آنها مصداق نادیده انگاشتن کرامت انسانی و سخنی است پوچ و نامعقول. سهمی که بریتانیا در شکل گیری جهان مدرن داشته از اختراعات و نوآوری ها گرفته تا عرصه فرهنگ، ارزش و احترام به حقوق فردی به درستی و روشنی در تاریخ ثبت شده و مورد احترام جهانیان است."

سفارت بریتانیا با صدور این بیانیه ابراز امیدواری کرده است که اگر در نقل و گزارش سخنان آقای رحیمی اشتباهی رخ داده، معاون اول رئیس جمهور به سرعت این مسئله را روشن کند.

در پایان این بیانیه هم آمده است: "اظهاراتی مشابه درباره مردم ایران از سوی یک وزیر بریتانیایی می توانست واکنش خشمگینانه مردم ایران را در داخل و خارج برانگیزد که البته اگر چنین می شد، بی تردید حق با مردم ایران بود."

محمدرضا رحیمی در سخنان خود بریتانیا را استعمارگر و استثمارگر پیر توصیف کرده و گفته بود: "پانصد سال دنيا را غارت كردند و جواني كه الان آمده است [ظاهرا اشاره به نخست وزیر بریتانیا]، احمق‌تر از قبلی است و گويا خداوند آنها را نوكر آمريكا و صهيونيست‌ها آفريده است."

پیشتر محمدرضا باهنر، یکی از نمایندگان سرشناس جناح اصلوگرا در مجلس شورای اسلامی از "رایزنی های فشرده" قوه مقننه، وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی برای کاهش سطح روابط با بریتانیا خبر داده بود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست