کروبی: تحریم های اقتصادی دولت را تقویت می کند

مهدی کروبی
Image caption مهدی کروبی: رفتارهای بامردم و زندانیان صورت میگیرد که در رژیم گذشته به خاطر فشارهای خارجی وافکارعمومی صورت نمی گرفت

مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، گفته است که تحریم های اقتصادی بین المللی، دولت محمود احمدی نژاد را تقویت می کند و به آن "اهرمی" برای سرکوب مخالفان می دهد.

دبیرکل حزب اعتماد ملی در مصاحبه اختصاصی با روزنامه بریتانیایی گاردین گفت: "متاسفانه به اعتقاد من تنها نتیجه این تحریم های اقتصادی قدرتمندتر شدن دولت نامشروع کنونی ایران است و مردم ضربه اصلی آن را خواهند خورد و در نهایت این تحریم ها مردم را متضرر خواهد کرد."

در همین رابطه، جیمز جونز، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، چهارشنبه تاکید کرد که کشورش هنوز برای تحت فشار قرار دادن ایران از طریق تحریم ها فرصت دارد.

این مقام آمریکایی در مصاحبه با تلویزیون سی ان ان، تصویب تحریم های بین المللی علیه ایران را موفقیتی برای دولت آقای اوباما دانست که به گفته او بسیاری انتظار تحقق آن را نداشتند.

به گزارش وب سایت سحام نیوز، مهدی کروبی به گاردین گفته است که این تحریم ها "دولتی که از رای مردم برنخاسته را قوی تر می کند و باعث می شود این دولت اهرم دیگری به نام اهرم اقتصادی پیدا کند و به بهانه مقابله با تحریم های اقتصادی مخالفان دولت را سرکوب کند."

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه ژوئن با هدف تغییر خط مشی اتمی ایران، چهارمین قطعنامه تحریمی را علیه این کشور تصویب کرد. این اقدام تحریم های یک جانبه آمریکا، اتحادیه اروپا، کانادا و استرالیا را علیه تهران در پی داشت.

تاکید بر اصلاح نظام

بعضی از طرفداران رئیس جمهوری ایران مهدی کروبی را یکی از "سران فتنه" می دانند و خواهان دستگیری و محاکمه وی هستند.

اما مهدی کروبی در مصاحبه اش با گاردین بار دیگر تاکید کرد که در پی تغییر حکومت در ایران نیست.

او گفت: "شاید برخی به دنبال تغییر نظام باشند ولی بنده به دنبال اصلاحات هستم و نه انقلاب و دگرگونی نظام. در این یک سال حرکت ما رو به جلو و مثبت بوده است و به پیروزی مردم هم اطمینان دارم و هیچگاه دچار یاس و تردید برای احقاق حقوق مردم نشده ام."

این مخالف دولت گفته که هیات حاکمه ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸ رفتارهایی با افراد معترض کرده است که در زمان حکومت شاهنشاهی با مخالفان نمی شد.

او گفت: "نظام شاهنشاهی یک نظام فاسد بود و وابسته به بیگانه ولی جمهوری اسلامی برآمده از رای و پشتیبانی مردم است ولی اکنون منحرف شده است و توسط یک جریانی که رای مردم رابه اندازه کافی ندارد قوانین زیر پا گذاشته شده است."

مهدی کروبی ادامه داد: "رفتارهایی با مردم و زندانیان صورت میگیرد که در رژیم گذشته به خاطر فشارهای خارجی و افکار عمومی صورت نمی گرفت مانند این اخباری که اخیرا توسط زندانیان مبنی بر فروکردن سرهاشون درتوالت به جهت اعتراف گیری منتشر شده است که به خود من هم نامه های ارسال شده است."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست