آمریکا موشک پاتریوت در اختیار کویت قرار می دهد

Image caption آمریکا این موشک های پیشرفته را در اختیار کشورهای متحد خود قرارمی دهد

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرده است که بیش از ۲۰۰ موشک ضد هوایی پاتریوت به کویت می فروشد.

پنتاگون چهارشنبه ۱۱ اوت (۲۰ مرداد) طی نامه ای به کنگره آمریکا گفت که ۲۰۹ موشک پاتریوت و به ارزش تقریبی ۹۰۰ میلیون دلار را در اختیار کویت قرار خواهد داد.

این موشک های زمین به هوا توسط شرکت نظامی ریتان تولید می شود و از جمله پیشرفته ترین سیستم های دفاع هوایی ایالات متحده به شمار می آید.

آمریکا در ماه ژانویه ۲۰۱۰ اعلام کرده بود که برای مقابله با "خطر موشکی" ایران، سیستم های دفاع هوایی خود را در خلیج فارس و چهار کشور عرب تقویت می کند.

آمریکا در اواخر ژانویه تایید کرد که دو کشتی مجهز به سیستم ضد موشک های بالستیک بنام "ایجیس" را به خلیج فارس اعزام کرده و در نظر دارد موشک های پاتریوت در امارت متحده عربی، بحرین، کویت و قطر مستقر کند.

سرلشگر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، پنجشنبه ۱۵ بهمن (۴ فوریه) در واکنش به این خبر گفته بود که خبر استقرار سیستم ضد موشک آمریکا در همسایگی ایران، "جنگ روانی آمریکا" است و اثر این موشک ها را می توان با یک "تاکتیک ساده" از بین برد.

وزارت دفاع آمریکا در نامه اش به کنگره به ایران اشاره ای نکرده، اما گفته است که کویت از موشک پاتریوت به عنوان عاملی "بازدارنده" در برابر دشمنان منطقه ای استفاده خواهد کرد.

ناظران هدف از انتقال موشک های پاتریوت به کشورهای همسایه ایران را "انصراف" ایران از افزایش احتمالی تنش ها، آرامش خاطر اسرائیل و اطمینان دادن به کشورهای عرب درباره پشتیبانی آمریکا از آنان می دانند.

ایران حضور نظامی آمریکا در منطقه را محکوم می کند و می گوید که برنامه موشکی اش جنبه دفاعی دارد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در ماه خرداد احتمال حمله موشکی ایران به اروپا را از عواملی دانست که در بازنگری برنامه دفاع موشکی آمریکا موثر بوده است.

او گفت این احتمال که ایران بتواند به توانایی لازم برای پرتاب "ده ها و حتی صدها فروند موشک" به سوی اروپا دست پیدا کند، در برنامه دولت باراک اوباما برای بازنگری و سازماندهی برنامه شبکه دفاع موشکی اروپا در نظر گرفته شده است.

در ماه سپتامبر سال گذشته، ایالات متحده با اشاره به آنچه که "تهدید فزاینده موشکی ایران" می خواند برنامه هایی را برای ایجاد یک شبکه تدافعی ترکیبی، متشکل از موشک های مستقر در زمین و دریا، در داخل و اطراف کشورهای اروپایی عضو پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - اعلام کرد.