محمد پورداد، خبرنگار دیپلماتیک با سابقه درگذشت

محمد پورداد
Image caption محمد پورداد کار مطبوعاتی را از موسسه اطلاعات آغاز کرد

محمد پورداد، خبرنگار با سابقه مطبوعات و رادیو تلویزیون ایران، ظهر چهارشنبه ۱۱ اوت (۲۰ مرداد) در بیمارستانی در لندن درگذشت.

آقای پورداد که آخرین نماینده و خبرنگار رادیو تلویزیون ملی ایران در لندن بود، در ماه های نخست بعد از انقلاب از سمت خود استعفا داد و از آن پس وطن خود را ندید.

او متولد سال ۱۳۱۹ بود و مرگ وی بعد از چهل روز جدال با سرطانی جانکاه رخ داد، در حالی که هنوز به هفتاد سالگی نرسیده بود.

محمد پورداد از جمله اولین ایرانیانی بود که در یک مدرسه معتبر اروپائی روزنامه نگاری آموخت. وی فارغ التحصیل پلی تکنیک لندن بود و از سال ۱۳۳۷ در ایران وارد حرفه روزنامه نگاری شد.

پورداد کار مطبوعاتی را از موسسه اطلاعات آغاز کرد و سال ها با روزنامه اطلاعات و نشریه انگلیسی زبان تهران جورنال همکاری کرد، مدتی معاون مجله جوانان اطلاعات شد و از اواسط دهه چهل با سمت خبرنگار دیپلماتیک روزنامه اطلاعات در حوادث مهم سال های طلائی سیاست خارجی ایران فعال بود و بارها تیترهای اول روزنامه از خبرهائی گرفته شد که او یافته بود.

در سال های فورانی خبر و گستردگی روابط جهانی ایران، محمد پورداد، صفا حائری و امیر طاهری ترکیب اصلی خبرنگاران دیپلماتیک سه روزنامه معتبر تهران را می ساختند که به ویژه در دوران وزارت خارجه اردشیر زاهدی به علت روابط ویژه ای که وی با روزنامه نگاران داشت، در حوادث مهم سیاسی زمان خود حاضر و گزارشگر بودند. هم در این دوران تیرگی شدید روابط ایران و عراق و بهبود آن و قرارداد ۱۹۷۵ توسط وی پوشش خبری گرفت.

ماجرای بحرین و پذیرش استقلال آن کشور و بهبود روابط ایران و اتحاد جماهیر شوروی سابق که به تبادل گاز و ساخت ذوب آهن انجامید، تجدید روابط با مصر از دیگر رخدادهائی بود که پورداد به عنوان خبرنگار آن را گزارش داد.

در طول بیست سال زندگی حرفه ای خود در روزنامه اطلاعات، خبرگزاری پارس و سازمان رادیو وتلویزیون ملی ایران، بارها مصاحبه هائی با سران جهان، و وزیران و شخصیت های مشهور انجام داد. از آن میان مصاحبه های وی با سه نخست وزیر بریتانیا به یادگار مانده است.

در سال ۱۳۵۳ با انتخاب محمد پورداد به نمایندگی و ریاست دفتر خبری رادیو تلویزیون ملی ایران در لندن، این دفتر فعالیت گسترده ای را آغاز کرد که دوره های آموزشی و تهیه فیلم های خبری و حضور در میان خبرنگاران موسسات معتبر خبری جهانی از جمله دستاوردهای آن بود.

با شعله ور شدن انقلاب، پورداد در کار خود همچنان مداومت داشت تا زمانی که صادق قطب زاده به ریاست سازمان رادیو تلویزیون منصوب شد و اعلام داشت که دفاتر این سازمان در کشورهای استکباری بسته خواهد شد. پورداد وفای به عهد را همان جا به نمایش گذاشت که با کسب اجازه از بنیانگذار سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران مهندس رضا قطبی، ضمن استعفا از سمت خود، دفتر را تحویل نماینده سیمای جمهوری اسلامی داد. در حالی که محل این دفتر تا سال های سال به نام وی مانده، و بی مصرف رها شده بود.

از پورداد به جز دختر بزرگی که از اولین ازدواج خود دارد، سه فرزند نوجوان [آخرین آن ها تنها پسرش که ده ساله است] باقی مانده است.

در یک ماهی که در بیمارستانی در لندن با سرطان جانکاه دست و پنجه نرم کرد دوستان و بستگانش از اطراف جهان به دیدار وی رفتند و خاطره سال ها کار و دوستی را با وی مرور کردند. او همچون یک خبرنگار حرفه ای تا آخرین لحظات پی گیر اخبار زادگاهش و هم سرزمینی بود که در آن درس خواند و نیمی از عمر را در آن گذراند.