مشاور کاخ سفید: ایران در عراق به ضرر خود عمل کرده است

پلیس عراق

یک عضو ارشد شورای امنیت ملی آمریکا در امور عراق و ایران می گوید که ایران با اقدامات خود در عراق به ضرر خود عمل کرده و از سرمایه گذاری های سیاسی خود در آنجا سود نبرده است.

پونیت تلوار روز چهارشنبه در پاسخ به سوال بی بی سی در واشنگتن گفت: "به خصوص در مورد ایران فکر می کنم شاهد بوده ایم که ایران سعی داشته است سرمایه گذاری سنگینی (در عراق) انجام دهد اما سود قابل توجهی از بابت این سرمایه گذاری نبرده است."

این مشاور کاخ سفید درباره خروج نیروهای آمریکایی از عراق و آینده آن کشور با خبرنگاران صحبت می کرد.

او گفت: "طی یک سال و نیم اخیر نامزدهایی که آنها (ایرانی ها) از آنها در انتخابات محلی و ملی حمایت کرده اند خیلی موفق نبوده اند."

"آنها سعی کردند در مورد همه پرسی مربوط به توافق امنیتی (با آمریکا) فشار وارد کنند که ناکام ماند، سعی کردند پیش از انتخابات شیعه ها را در یک ائتلاف جمع کنند که شکست خورد. بلافاصله بعد از انتخابات بعضی ها را به تهران احضار کردند تا بار دیگر سعی کنند دو ائتلاف شیعه را یکی کنند و معامله ای در مورد تشکیل دولت عراق جوش بدهند که ناکام ماند."

به گفته او اگر به عراق بروید و با مردم عادی در هر جای این کشور صحبت کنید بیش از پیش نظرات منفی آنها را در مورد دخالت ایران خواهید شنید.

او افزود: "با این حال باید افزود که ایران به دلایل جغرافیایی و تاریخی تا حدودی در عراق نفوذ خواهد داشت. این اجتناب ناپذیر است. اما ایران با اعمال خود در عراق به ضرر خود عمل کرده است."

در کنفرانس خبری روز چهارشنبه علاوه بر آقای تلوار، دو مقام ارشد دیگر کاخ سفید نیز با خبرنگاران درباره عراق گفتگو کردند.

آنها روشن ساختند که به نفع آمریکا و عراق است که کلیه نیروهای آمریکایی تا پایان 2011 از عراق خارج شوند، طرحی که در دوران ریاست جمهوری جورج بوش مورد توافق قرار گرفته بود.

نیروهای رزمی آمریکا قرار است تا روز اول سپتامبر عراق را ترک کنند، اما نیرویی 50 هزار نفری برای آموزش و مشاوره تا دسامبر 2011 در عراق خواهد ماند.

آمریکا بارها ایران را به حمایت از شورشیان شیعه که نیروهای دولتی آمریکا و عراق را هدف قرار می دهند متهم کرده است.

ایران در واکنش به اتهامات آمریکا ضمن رد آنها گفته است که کشوری که از آنسوی جهان به پشت مرزهای ایران نیرو آورده است نمی تواند در مورد دخالت در امور عراق به دیگران ایراد بگیرد.

ژنرال ری اودیرنو فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در عراق اواخر ماه گذشته ادعا کرد که "کتائب حزب الله"، "اصائب اهل الحق" و "لشکر روز موعود" سه گروه تندروی شیعه در عراق که سعی داشته اند به پایگاه های آمریکایی حمله کنند از حمایت ایران برخوردارند.

ژنرال اودیرنو گفت که مقام های آمریکایی معتقدند که نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در آموزش و تامین مالی این گروه ها نقش دارد.

مطالب مرتبط