'اعترافات' سکینه محمدی آشتیانی از تلویزیون ایران پخش شد

سکینه محمدی
Image caption سکینه محمدی در تلویزیون دولتی ایران اتهامات منجر به صدور حکم سنگسار را پذیرفت

سکینه محمدی آشتیانی، زن ایرانی که قبلا به سنگسار محکوم شده بود در یک برنامه تلویزیونی، اتهاماتی را که به او وارد شده پذیرفته و وکیل مدافع خود را محکوم دانسته است.

شامگاه چهارشنبه شبکه 2 تلویزیون دولتی ایران مصاحبه ای را با سکینه محمدی، که توسط دادگاهی در این کشور به مجازات سنگسار محکوم شده، پخش کرد که در آن، وی به ارتکاب زنای محصنه و قتل همسرش اعتراف کرده و در عین حال، وکیل مدافع خود را نیز به سوء استفاده متهم ساخته است.

سکینه محمدی آشتیانی چهار سال پیش به اتهام داشتن روابط جنسی با دو مرد پس از فوت همسرش به شلاق محکوم شد و این مجازات در باره او به اجرا در آمد اما بعدا پرونده دیگری در ارتباط با قتل همسر این زن به جریان افتاد و دادگاه دیگری، خانم محمدی را به اتهام زنای محصنه در زمان قبل از درگذشت شوهرش به سنگسار محکوم کرد.

اجرای حکم سنگسار سکینه محمدی در حال حاضر متوقف شده تا رئیس قوه قضائیه به پرونده او رسیدگی کند.

در "اعترافات" تلویزیونی برنامه 20:30 که با عنوان "ماجرای قتل آلوده به فساد" پخش شد، سکینه محمدی، که صورت او مشخص نبود و به زبان آذری سخن می گفت، اظهار داشت که در سال 1384 (2005) از طریق تلفن با مردی که با همسرش خویشاوندی داشت آشنا شد و این مرد او را فریب داد و پیشنهاد کرد که شوهرش را به قتل برسانند.

خانم محمدی آشتیانی گفت خویشاوند همسرش دارای سابقه کیفری بود و روزی با آمدن به خانه آنان، شوهرش را با اتصال سیم برق به بدنش به قتل رساند.

در این برنامه، رئیس دادگستری استان آذربایجان شرقی در شرح نقش خانم محمدی در این ماجرا، گفت که وی با تزریق دارو، همسرش را بیهوش کرده بود تا امکان قتل او فراهم آید.

این فرد افزود که سکینه محمدی در قتل شوهرش مشارکت داشت و با بیرون فرستادن فرزندانش و آماده کردن شرایط مساعد، زمینه قتل را فراهم کرده بود.

خانم محمدی متهم است که علاوه بر مشارکت در قتل عمد همسرش، با قاتل نیز در زمان حیات شوهرش ارتباط جنسی داشته و به این ترتیب، مرتکب زنای محصنه هم شده است.

در این برنامه، متن مصاحبه های خیابانی با چند نفر نیز پخش شد که همگی خواستار سنگسار سکینه محمدی آشتیانی بودند.

بخش دیگری از این برنامه به اظهارات مصاحبه شونده به انتقاد شدید از وکیل مدافع او اختصاص یافت.

Image caption محکوم به سنگسار از محمد مصطفایی، وکیل مدافعش (سمت چپ)، به خاطر نحوه اقدام برای نجات جان موکل خود به شدت انتقاد کرده است

وکالت خانم محمدی را محمد مصطفایی برعهده داشت که پیش از این وکیل مدافع تعدادی از نوجوانان محکوم به اعدام در جمهوری اسلامی بوده و به خاطر تلاش برای نجات جان موکلان خود، فردی شناخته در داخل و خارج از کشور بوده است.

انتقاد از وکیل مدافع و رسانه های غربی

مجری برنامه تلویزیونی 20:30 گفت که بخش دیگری از ماجرا به محمد مصطفایی، "وکیل مدافع" سکینه محمدی ارتباط دارد که به رسانه های غربی کمک کرد تا "آتش تبلیغاتی" علیه حکم سنگسار را بر افروزند تا وی بتواند از غرب پناهندگی بگیرد.

به گفته مجری این برنامه تلویزیونی، خانم محمدی گفته است که وکیل مدافع خود را حتی یک بار هم ندیده است و واقعا از او ناراضی است.

به گفته مجری برنامه، آقای مصطفایی انقدر انصاف نداشت تا برای کسب پناهندگی در خارج، "راه دیگری جز بازی با سرنوشت" موکل خود انتخاب کند.

در ادامه انتقاد از محمد مصطفایی، صدای خانم آشتیانی پخش شد که از وکیل مدافع خود به خاطر استفاده از مصاحبه های رسانه ای برای دفاع از موکلش انتقاد می کرد و اقدامات وکیل مدافع برای جلوگیری از اجرای حکم سنگسار را باعث سرشکستگی خود قلمداد می کرد.

در این برنامه، خانم محمدی گفت که تمام خویشاوندانش از اینکه او زندانی است اطلاع نداشتند و اقدامات وکیل مدافع برای نجات جانش باعث آبروریزی او شده و به این دلیل، از آقای مصطفایی شکایت دارد.

Image caption به گفته مجری برنامه 20:30 بین اعتراض جهانی به سنگسار محمدی و بازداشت شهروندان آمریکایی ارتباط وجود دارد

مجری برنامه در پی پخش اظهارات خانم محمدی و رئیس دادگستری استان آذربایجان شرقی، انتقادهای بین المللی از صدور حکم سنگسار را به شدت محکوم کرد و با انتقاد از اقدامات مدافعان حقوق بشر برای لغو حکم سنگسار سکینه محمدی، این اقدامات را به رسانه های "اسرائیلی، بریتانیایی و آمریکایی" نسبت داد.

وی ابراز نگرانی رسانه ها و شخصیت های خارجی، از جمله وزیر امور خارجه آمریکا را محکوم کرد و گفت که تلاش برای دفاع از حقوق بشر به ابزاری برای وارد کردن فشار بر جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

مجری برنامه تلویزیونی همچنین اظهار داشت که در میان سطور نوشته های رسانه های غربی می توان تشخیص داد که آنها در نظر دارند موضوع اجرای حکم سنگسار در ایران را به سرنوشت سه شهروند آمریکایی ارتباط دهند که، به گفته وی، به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت شده اند.

به گفته مجری برنامه، تمامی این تلاش ها برای این صورت گرفته که ایران را وادار کنند این سه آمریکایی را از زندان آزاد کند.

تلاش مدافعان حقوق بشر

انتشار خبر احتمال اجرای حکم سنگسار سکینه محمدی انتقاد گسترده شماری از حقوقدانان و مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج ایران را در پی داشت.آنها چنین مجازاتی را مغایر ضوابط قضایی و میثاق های بین المللی منع مجازات های غیرانسانی و تحقیر آمیز دانسته و از ایران خواسته اند به تعهدات خود نسبت به این معاهدات عمل کند.

در همان حال، محمد مصطفایی، وکیل مدافع خانم آشتیانی، در دفاع از موکل خود، روند رسیدگی قضایی به پرونده قتل شوهر این زن و نحوه صدور حکم قصاص را قابل قبول ندانسته و در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی، در صدد جلوگیری از اجرای حکم سنگسار برآمده بود.

Image caption احتمال سنگسار سکینه محمدی اعتراضات گسترده جهانی را در پی داشته است

وی در این راستا، به اطلاع رسانی گسترده از جمله از طریق انتشار مطالبی در وبلاگ شخصی خود و انجام مصاحبه مبادرت کرد.

دو هفته پیش، مقامات قضایی جمهوری اسلامی حکم بازداشت آقای مصطفایی را صادر کردند اما به گفته او به دلیل عدم موفقیت در دستگیری او، همسر و برادر همسرش را بازداشت کردند.

آقای مصطفایی، که علاوه بر وکالت این زن، وکالت شماری از نوجوان محکوم به اعدام را نیز برعهده داشته و در مواردی موفق به نجات جان آنان شده، به ترکیه رفت و از آنجا به نروژ پناهنده شد.

به گزارش روزنامه گاردین و شبکه خبری کانال چهار، در روز 18 تیرماه سال جاری دیپلمات های ایران به نقل از مقام های قضایی این کشور اعلام کردند خانم محمدی آشتیانی از طریق سنگسار اعدام نخواهد شد، اما این پرونده برای رسیدگی بیشتر و تصمیم گیری به رئیس قوه قضائیه ارجاع شده است.

اگرچه مجازات سنگسار در قوانین جمهوری اسلامی وجود دارد، اما به خاطر لطمه شدیدی که صدور و اجرای این حکم بر وجهه حکومت ایران وارد می کند، برخی مقامات ارشد قضایی در گذشته در صدد جلوگیری از اجرای چنین احکامی برآمده اند هر چند در مواردی، این اقدامات از سوی بعضی قضات نادیده گرفته شده است.

حساسیت گسترده ای که خبر احتمال اجرای سنگسار در ایران به همراه آورد باعث شد که رئیس جمهوری برزیل نیز، که مقامات جمهوری اسلامی او را به دلیل تلاش مشترک با ترکیه برای حل و فصل بحران اتمی این کشور از دوستان خود می دانند، در صدد نجات جان خانم محمدی برآید.

اوایل هفته جاری گزارش شد که سفیر برزیل در تهران در ملاقات با مقامات وزارت امور خارجه، رسما پیشنهاد رئیس جمهوری آن کشور برای اعطای پناهندگی به خانم محمدی را تسلیم آنان کرده هر چند پیش از آن، سخنگوی وزارت امور خارجه گفته بود که اقدام رئیس جمهوری برزیل ناشی از عدم اطلاع او از محتویات پرونده بوده است.

Image caption رئیس جمهوری برزیل نیز در صدد جلوگیری از سنگسار سکینه محمدی برآمد

اعترافات خانم محمدی در حالی پخش شده است که اخیرا، روزنامه گاردین، چاپ لندن، به نقل از او گزارش کرده بود که مقامات قضایی جمهوری اسلامی در صدد هستند او را به طور مخفیانه و بدون اطلاع رسانی سنگسار کنند.

در جمهوری اسلامی، پخش "اعترافات" متهمان سیاسی امری عادی است که به خصوص در پی حوادث بعد از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری تکرار شده است.

ظاهرا این اعترافات به منظور فراهم کردن زمینه محکومیت متهمان اخذ می شود هرچند در گذشته، حقوقدانان گفته اند که چنین اعترافاتی که به وضوح تحت فشار و بدون حضور وکیل مدافع به دست می آید، فاقد ارزش حقوقی است و پخش آنها را به عنوان مدرکی در اثبات اتهام، مورد انتقاد و استهزا قرار داده اند.

در عین حال، پخش اعترافات متهم یک پرونده جنایی امری کم سابقه است و نشان می دهد که جمهوری اسلامی نگران پی آمدهای سیاسی صدور احکامی است که باعث انتقاد افکار عمومی در سطح بین المللی از حکومت ایران می شود.

مطالب مرتبط