قانون تاسیس استان البرز به مرکزیت شهر کرج اجرا می‌شود

عکس جاده چالوس
Image caption جاده چالوس که از شهر کرج و با گذر از دامنه های البرز به شمال ایران می رسد از زیباترین و پرتردد ترین جاده های ایران است

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، مصوبات مجلس این کشور درباره تاسیس استان جدید البرز و اصلاح قانون تجمیع انتخابات شوراها و انتخابات ریاست جمهوری را ابلاغ کرد.

آقای احمدی‌نژاد روز پنجشنبه ۲۱ مرداد (۱۲ اوت) طی نامه‌ای به وزارت کشور، دستور تاسیس استان جدیدی در مجاورت پایتخت ایران به نام البرز و به مرکزیت شهرستان کرج را صادر کرد.

این استان جدید علاوه بر شهرستان کرج، شهرهای ساوجبلاغ و نظرآباد را نیز در خود جای خواهد داد.

قانون تاسیس استان البرز در تاریخ دوم تیرماه سال جاری توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و سپس توسط شورای نگهبان قانون اساسی تایید شده بود.

با تاسیس استان البرز و بنا بر تقسیمات کشوری، ایران هم اکنون ۳۱ استان دارد.

شهرستان کرج که هم اکنون به عنوان مرکز استان البرز برگزیده شده است با بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در غرب شهر تهران واقع شده و در سالهای اخیر به علت گرانی مسکن در پایتخت این شهر، میزبان مهاجران بسیاری از تهران و شهرهای دیگر ایران بوده است.

نام این استان جدید هم از رشته کوه های البرز گرفته شده است که بخش مهمی از آن از شمال این استان می گذرد.

طالقان، آسارا، نظرآباد، هشتگرد، اشتهارد، کمال شهر، چهار دانگه و تنگمان از شهرهای بزرگ استان البرز هستند.

جاده چالوس که از شهر کرج و با گذر از دامنه های البرز به شمال ایران می رسد از زیباترین و پرتردد ترین جاده های ایران است که بخش از آن در استان جدید البرز واقع شده است.

'اصلاحیه قانون تجمیع انتخابات ابلاغ شد'

Image caption نخستین دوره انتخابات شوراهای اسلامی در ایران در سال ۱۳۷۷ برگزار شد

رئیس جمهوری ایران، امروز (۲۱ مرداد) همچنین قانون تجمیع انتخابات مربوط به دور پنجم شوراها و دور یازدهم انتخابات ریاست جمهوری را ابلاغ کرد.

براساس این قانون انتخابات دور بعدی شوراها در ایران با دور یازدهم انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۲ و به صورت همزمان برگزار خواهد شد.

بدین ترتیب دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهرها و روستاها تا زمان جدید برگزاری انتخابات تمدید خواهد شد و زمان آغاز به کار دور بعدی شوراهای اسلامی یک ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم تعیین شده است.

هدف از تجمیع انتخابات، کاستن از هزینه های مالی و روانی برگزاری جداگانه آنها است و به نظر می رسد که برای این کار لازم است که مجریان و ناظران انتخابات به طور همزمان اجرا و نظارت بر هر دو انتخابات را به عهده داشته باشند.

اما نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری به عهده شورای نگهبان و نظارت بر انتخابات شوراها به عهده مجلس است. در مورد هیأت های اجرایی این دو انتخابات هم قوانین متفاوتی وجود دارد. بنابراین روشن نیست که این دو انتخابات چگونه قرار است همزمان، اما با دو دستگاه اجرایی و نظارتی متفاوت انجام شود به طوری که هزینه ها کاهش یابد و تداخلی هم در کار آنها ایجاد نشود.

نخستین دوره انتخابات شوراهای اسلامی در ایران در سال ۱۳۷۷ برگزار شد.

مطالب مرتبط