متکی: احتمال حمله به ایران بسیار ضعیف است

منوچهر متکی
Image caption وزیر امور خارجه ایران گفت با توجه به شرایط کنونی ارتش آمریکا در منطقه احتمال حمله به ایران بسیار ضعیف است.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در بازگشت از سفر به سوریه در جمع خبرنگاران درباره آینده مذاکرات هسته ای، حمله احتمالی به ایران، مذاکرات ایران و آمریکا و درگیری اخیر مرزی بین لبنان و اسرائیل اظهار نظر کرده است.

آقای متکی در شامگاه چهارشنبه بیستم مرداد ماه ۱۳۸۹ (۱۱ اوت ۲۰۱۰ میلادی) در یک کنفرانس خبری که در هواپیما برگزار شد، در پاسخ به سئوالی در مورد آینده مذاکرات هسته ای ایران با غرب، گفت که این مذاکرات را باید در دو سطح مختلف، یکی مذاکرات با گروه وین و دیگری مذاکرات با گروه ۱+۵ بررسی کرد.

در خصوص مذاکرات گروه وین متشکل از آمریکا، روسیه و فرانسه، وزیر امور خارجه ایران گفت: "مذاکرات گروه وین بیشتر با رویکرد هسته ای در چارچوب بحث تبادل سوخت سازماندهی می شود که در قالب اعلامیه تهران این مذاکرات انجام می گیرد".

البته آقای متکی به تاریخ مشخصی برای ادامه گفتگوها با گروه وین اشاره نکرد.

در ماه اکتبر سال گذشته، نمایندگان سه کشور مذکور با نماینده ایران در وین ملاقات کردند تا پیشنهاد مدیرکل وقت آژانس بین المللی انرژی اتمی درمورد مبادله بخش عمده ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران را بررسی کنند.

اگرچه این پیشنهاد به سرعت از سوی گروه ۱+۵ پذیرفته شد، ایران به آن پاسخ نهایی نداد و تنها در ماه مه سال جاری و در حالیکه احتمال تشدید تحریم های بین المللی علیه این کشور افزایش می یافت، با طرح مشترک برزیل و ترکیه برای انجام مبادله مشابه موافقت کرد که به صدور بیانیه سه جانبه تهران منجر شد.

اما در خصوص مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵، منوچهر متکی شروط جدید ایران برای شروع این مذاکرات پس از ماه رمضان را تکرار و به چارچوب های جدیدی برای از سرگیری مذاکرات اشاره کرد: "یکی از این چارچوب ها تجدید ساختار گروه ۱+۵ و ورود کشورهای جدیدی از جمله سوریه و برخی کشورهای دیگر به این مذاکرات است که ما تا هم اکنون در حال مذاکره و رایزنی با سایر کشورها برای ورود آنها به این گروه هستیم".

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران چندی پیش در جریان اعلام شرایط جدید ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته ای با گروه ۱+۵ از کشورهای طرف مذاکره خواسته بود که موضع خود را در قبال "بمب هسته ای" اسراییل اعلام کنند.

این اظهارات وزیر امور خارجه ایران در مورد ادامه گفتگوهای هسته ای در شرایطی بیان می شود که ماه گذشته برخی از کشورهای غربی از جمله آمریکا، کانادا، استرالیا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا علاوه بر دور جدید تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، یک رشته تحریم های یک جانبه را نیز علیه برنامه هسته ای ایران به اجرا در آورده اند.

"احتمال حمله به ایران بسیار ضعیف است"

آقای متکی در پاسخ به سئوال دیگری درباره احتمال حمله نظامی به ایران گفت: "اساسا شرایط سیاسی منطقه با حمله احتمالی به ایران دگرگون خواهد شد".

وزیر خارجه ایران در ادامه افزود که با توجه به شرایط آمریکا در عراق و افغانستان، راه اندازی جنگی تازه در منطقه تنها شرایط این کشور را دشوارتر خواهد کرد.

با این وجود آقای متکی در مورد توان نظامی آمریکا برای دست زدن به چنین حمله ای گفت: "ممکن است آمریکا از توان لجستیکی برای حمله به یک کشور دیگر در منطقه برخوردار باشد، اما به دلیل هزینه های بسیار سنگین چنین اقدامی این کشور قادر نیست که چنین کاری را انجام دهد. در نتیجه وقوع چنین جنگی را بسیار ضعیف می دانم".

در هفته های اخیر گمانه زنی ها در مورد احتمال انجام یک حمله نظامی برای نابود کردن تاسیسات هسته ای ایران قوت گرفته است.

چند روز پیش دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرده بود در صورت لزوم نقشه حمله نظامی به ایران آماده است.

این سخنان آقای مولن با واکنش های گسترده ای از سوی مقامات ایرانی روبرو شد و از جمله محمد خزایی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل با ارسال نامه ای به مسئولان سازمان ملل نسبت به این سخنان رسما اعتراض کرد.

"برنامه ای برای مذاکره با آمریکا در دستور کار نداریم"

خبرنگاران حاضر در هواپیمایی که وزیر خارجه ایران را از سوریه به ایران باز می گرداند، در بخشی دیگر از سئوالات خود احتمال انجام مذاکراتی دو جانبه بین ایران و آمریکا را مطرح کردند که در پاسخ به این سئوال آقای متکی با اشاره به شرایط موجود گفت که ایران فعلا چنین برنامه ای را پی گیری نمی کند.

البته منوچهر متکی به پیشنهادهای اخیر محمود احمدی نژاد برای انجام گفتگو با باراک اوباما اشاره کرد و گفت: "مناظره با مذاکره تفاوت دارد".

رئیس جمهوری ایران طی هفته های اخیر بار دیگر در پیشنهاد انجام یک مناظره تلویزیونی را با باراک اوباما مطرح کرد که مقامات کاخ سفید به این درخواست پاسخ منفی دادند.

در عین حال آقای متکی مذاکرات صورت گرفته پیشین بین ایران و آمریکا در سال های اخیر را به دلیل خواست مقامات عراقی برای ورود ایران به مذاکراتی که در مورد وضعیت امنیت در عراق مطرح بود دانست و گفت در مورد افغانستان هم در صورتی که آمریکا سیاست های خود را تغییر دهد ایران آماده خواهد بود راهکارهای خود را برای بهبود شرایط افغانستان ارائه دهد.

وزیر امور خارجه ایران نتیجه گیری کرد: "بنابراین ما برنامه ای برای مذاکره با آمریکا در دستور کار نداریم، اما مسایلی وجود دارد که به نوعی ایران و منطقه را متاثر می کند و نمی توان در درباره آنها برنامه ریزی کرد".

"در صورت تجاوز به لبنان در کنار مردم این کشور خواهیم بود"

در بخش دیگری از سخنان وزیر امور خارجه ایران به درگیری اخیر بین ارتش اسراییل و لبنان در مرز دو کشور پرداخته شد.

آقای متکی ضمن اشاره به نشست سه جانبه میان ایران، لبنان و سوریه گفت که این نشست در "کمرنگ کردن" تهدیدات علیه لبنان موثر بوده است: "آن نشست سه جانبه نشان داد که نظارت جدی و همگرایی ها می تواند در برابر تجاوزات و هجمه ها خاصیت بازدارنده داشته باشد".

در همین حال منوچهر متکی به سفرهای اخیر دو تن از رهبران کشورهای عربی یعنی عربستان سعودی و سوریه به لبنان اشاره کرد و گفت که مجموعه این اقدامات باعث شد که درگیری اخیر بین اسراییل و لبنان ادامه پیدا نکند.

او یکی از اهداف این حمله از سوی اسراییل را سنجش واکنش ها عنوان کرد و "دستاورد" عمده این اتفاق را مشخص شدن افزایش توان نظامی ارتش لبنان دانست.

چند روز پیش درگیری میان نظامیان لبنانی و اسرائیلی در مرز دو کشور که بر سر کوتاه کردن شاخه چند درخت انجام شد، دست کم پنج کشته و چند زخمی برجای گذاشت.

سه نظامی لبنانی و یک افسر اسرائیلی در این درگیری جان خود را از دست دادند و چهار نظامی لبنانی و دست کم یک نظامی اسرائیلی نیز زخمی شدند.

وزیر خارجه ایران در نهایت گفت: "رژیم صهیونیستی در صورت تجاوز به لبنان، ایران و سوریه را در کنار مقاومت خواهد دید و ما از هر امکانی برای دفع تجاوز به لبنان استفاده می کنیم و در کنار مردم لبنان خواهیم بود".

مطالب مرتبط