ترکیه به قرارداد خط لوله مشترک گاز با ایران عمل خواهد کرد

تانر ییلدیز
Image caption تانر ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه می گوید ترکیه از شرکت های خصوصی این کشور که طرف قراردادهای انرژی با ایران هستند حمایت می کند.

تانر ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه می گوید با وجود تحریم های غرب علیه برنامه هسته ای ایران، ترکیه همچنان به قرارداد یک میلیارد یورویی با این کشور برای احداث یک خط لوله جهت انتقال گاز ایران به اروپا عمل خواهد کرد.

آقای ییلدیز روز چهارشنبه، ۲۰ مرداد اعلام کرد که دولت ترکیه از قرارداد شرکت خصوصی "سوم" با شرکت ملی گاز ایران جهت احداث این خط لوله گازی که چندی پیش در جریان سفر مسعود میرکاظمی، وزیر نفت ایران به ترکیه به امضاء رسید حمایت خواهد کرد.

طبق این قرارداد، خط لوله ای به طول ۶۶۰ کیلومتر از میاندواب به مرز بازرگان کشیده خواهد شد تا گاز ایران را جهت مصرف در ترکیه و همچنین انتقال به کشورهای اروپایی به خاک این کشور برساند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) صدقی عیان صاحب شرکت خصوصی ترکیه ای طرف قرارداد با شرکت ملی گاز ایران گفته است: "فاز دوم خط لوله میاندواب به بازرگان در داخل خاک ترکیه و با سرمایه گذاری سه میلیارد یورویی انجام خواهد شد تا ایران بتواند در قبال پرداخت حق ترانزیت به این شرکت گاز خود را بطور مستقل به اروپا صادر کند و ما آمادگی بازاریابی گاز ایران در اروپا را نیز داریم".

وزیر انرژی ترکیه همچنین گفته است که دولت متبوعش با وجود تحریم های جدید آمریکا، از فروش بنزین توسط شرکت های خصوصی ترکیه به ایران حمایت می کند.

تانر ییلدیز همچنین از گسترش تجارت برق میان ایران و ترکیه خبر داد و گفت: "در مرحله اول سالانه سه میلیارد و در مرحله بعدی سالانه شش میلیارد کیلووات انرژی برق از ایران وارد خواهیم کرد".

وزیر انرژی ترکیه در ادامه از عزم دو کشور برای تولید مشترک برق و راه اندازی سه نیروگاه گازی جهت تولید برق گفته است. او گفت قرار است یکی از این نیروگاهها در نزدیکی مرز با ایران و دیگری در شهر تبریز احداث شود. محل احداث سومین نیروگاه هنوز اعلام نشده است.

این سخنان وزیر انرژی ترکیه در شرایطی مطرح می شود که به تازگی شرکت روسی "لوک اویل" با مشارکت شرکت چینی "ژوهای ژنرونگ" با وجود تحریم های گسترده علیه ایران که فروش بنزین به این کشور را مشمول تنبیه های شدید کرده، صادرات بنزین به ایران را از سر گرفته اند.

به نظر می رسد خرید و فروش نفت و بنزین و همچنین اجرای پروژه های مشترک دیگر با ایران، ناشی از تغییر اولویت های ترکیه در سیاست انرژی های این کشور دارد و ترکیه می خواهد به جای متحدان سنتی خود در غرب، اولویت را به کشورهای همسایه در منطقه خاورمیانه بدهد.

براساس تحریم های وضع شده توسط آمریکا، هر شرکتی که به ایران بنزین بفروشد، شامل مجازات هایی مانند ممنوعیت از دسترسی به سیستم بانکی و امکان لغو قراردادهای آمریکا با آن شرکت می شود.

مطالب مرتبط