آمریکا حبس های ۲۰ ساله بهائیان را محکوم کرد

Image caption کلینتون: آمریکا جامعه بهائیان ایران را فراموش نکرده است

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، طی بیانیه ای صدور حکم ۲۰ سال حبس برای هر یک از هفت مدیر سابق جامعه بهائیان ایران را قویا محکوم کرده است.

شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و از وکلای این هفت نفر، ۱۷ مرداد (۸ اوت) به بی بی سی فارسی گفت که قاضی مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، هر کدام از متهمان را به ۲۰ سال زندان محکوم کرده است.

فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت، عضو گروهی بنام "یاران" بودند که سرپرستی جامعه بهایی در ایران را برعهده داشت و هم اکنون در زندان اوین بسر می برند.

وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه ۲۱ مرداد (۱۲ اوت) با صدور بیانیه ای از آنچه ادامه سرکوب بهائیان و اقلیت های دینی دیگر در ایران دانست، ابراز نگرانی کرد.

او درباره رای دادگاه انقلاب تهران گفت: "ایالات متحده این حکم را به عنوان نقض تعهداتی که ایران بر اساس میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی دارد، قویا محکوم می کند."

پیش از این دولت کانادا و چند سازمان مدافع حقوق بشر نیز حکم صادره علیه هفت بهائی را محکوم کرده بودند.

مقام های قضایی ایران این هفت نفر را به جاسوسی برای اسرائیل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام متهم کرده بودند. روشن نیست که حکم نهایی بر اساس کدام یک از اتهام ها صادر شده است.

جامعه جهانی بهایی و خانواده های این هفت نفر تمام اتهام های وارد شده را بی اساس می دانند.

هیلاری کلینتون در بیانیه خود ضمن تاکید بر اینکه "آمریکا جامعه بهائیان ایران را فراموش نکرده است" از دولت این کشور خواست که بر اساس تعهدات بین المللی اش به حقوق اساسی همه شهروندان احترام بگذارد.

Image caption این هفت نفر در اوین زندانی هستند

مقام های جمهوری اسلامی بارها اتهام نقض حقوق بشر را رد کرده اند و موضع گیری های آمریکا در این خصوص را متظاهرانه و با انگیزه سیاسی می دانند.

'محاکمه بدون سند'

سازمان دیده بان حقوق بشر سه شنبه از ایران خواست حکم زندان هفت تن از شخصیت های بهایی را لغو کند.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای خطاب به قوه قضائیه ایران، خواستار آزادی فوری این هفت نفر شد و از عدم محاکمه این افراد در دادگاهی عادلانه و علنی انتقاد کرد.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران نیز خواستار لغو حکم زندان شخصیت های بهایی به وسیله دادگاه تجدید نظر شد.

آرون رودز، سخنگوی این سازمان غیردولتی مدافع حقوق بشر با ناعادلانه دانستن حکم زندان برای این افراد گفت:"آنها تنها به دلیل بهایی بودن محکوم شده اند و نه هیچ چیز دیگر، و حبس آنها مبین سیاست ظلم به بهاییان است."

جو استورک، معاون بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر گفت: "دولت ایران بیش از دو سال است که قاطعانه از ارائه حتی یک سند موثق در راستای توجیه بازداشت این هفت عضو جامعه بهایی خودداری کرده است و و به طور مسلم در توجیه محکومیت ۲۰ ساله آنان نیز پاسخی نخواهد داد."

هفت شخصیت بهایی در بهار دو سال پیش بازداشت شدند و به مدت بیست ماه، تفهیم اتهام نشدند.

این افراد در ژانویه ۲۰۱۰ امسال به جاسوسی، تبانی و اجماع با هدف بر هم زدن امنیت کشور و افساد فی الارض متهم و محاکمه شدند.

دیده بان حقوق بشر می گوید دادگاه این افراد در شش جلسه سری برگزار شد.

بهایی ها بزرگ ترین اقلیت دینی غیر مسلمان در ایران هستند و به خاطر مرتد شناخته شدن از سوی رهبران این کشور، تحت فشار زندگی می کنند و از بسیاری از حقوق مدنی محروم بوده اند.

بر اساس آمار جامعه بین المللی بهاییان، ۴۷ بهایی در سراسر ایران در زندان به سر می برند. گفته می شود حدود ۳۰۰ هزار بهایی در ایران زندگی می کنند.

مطالب مرتبط