به روز شده:  11:02 گرينويچ - جمعه 13 اوت 2010 - 22 مرداد 1389

پرونده هسته ای ایران

روس اتم: تزریق سوخت به نیروگاه بوشهر هفته دیگر آغاز می شود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی روسیه تزریق سوخت به رآکتور هسته ای نیروگاه بوشهر یک هفته دیگر آغاز می شود.

روز جمعه، 22 مرداد (13 اوت)، سرگئی نوویکوف، سخنگوی سازمان انرژی اتمی روسیه - روس اتم - در مصاحبه ای گفت که بارگذاری رآکتور اتمی بوشهر با سوخت هسته ای از روز 21 اوت (30 مرداد) آغاز می شود و افزود که این عملیات "گامی کلیدی" در مسیر آغاز به کار نخستین نیروگاه اتمی جمهوری اسلامی ایران است.

وی گفت که در روز 21 اوت، سوخت هسته ای که در انباری در بوشهر نگهداری می شود برای بارگذاری، به محل رآکتور انتقال خواهد یافت و افزود که از این روز، نیروگاه بوشهر رسما "تاسیسات اتمی" محسوب خواهد شد.

آقای نوویکوف یادآور شده است که این اقدام به منزله خاتمه مرحله آزمایش این تاسیسات است هرچند به معنی آن نیست که نیروگاه بوشهر از روز 21 اوت فعالیت تولیدی خود را آغاز خواهد کرد.

وی گفته است که رئیس روس اتم هم در مراسم آغاز بارگذاری رآکتور اتمی بوشهر شرکت خواهد کرد.

روز 18 مارس سال جاری، ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، اظهار داشت که روسیه در نظر دارد رآکتور اتمی بوشهر را در تابستان سال جاری میلادی راه اندازی کند.

روز دوشنبه این هفته هم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در یک نشست خبری گفت که نیروگاه بوشهر در یک ماه و نیم آینده راه اندازی خواهد شد و افزود که مراحل آزمایشی نیروگاه در حال انجام است.

وی در پاسخ به سئوالی در این مورد که آیا ممکن است روسیه مانند گذشته، بازهم راه اندازی نیروگاه را به تعویق اندازد، نسبت به آغاز کار این تاسیسات در خلال چند هفته بعد ابراز اطمینان کرد.

قرار داد احداث نیروگاه اتمی بوشهر در سال های قبل از انقلاب سال 1979 با یک شرکت آلمانی بسته شد اما بعد از انقلاب، این طرح متوقف شد.

در اواسط دهه 1990 میلادی، جمهوری اسلامی قرارداد ساخت این نیروگاه را با یک شرکت روسی منعقد کرد و انتظار داشت تولید برق از این نیروگاه حدود پنج سال بعد از امضای قرارداد آغاز شود.

تا کنون جندین بار دو طرف از آغاز به کار نیروگاه در تاریخی مشخص خبر داده اند اما هر بار طرف روسی راه اندازی این نیروگاه را با ذکر دلایل مختلف به تعویق انداخته است.

سوخت نیروگاه اتمی بوشهر به طور مستقیم توسط روسیه تامین می شود و پسمانده سوخت نیز به روسیه انتقال می یابد.

به همین دلیل، فعالیت این نیروگاه با اعتراضی از سوی کشورهای غربی مواجه نشده است هرچند این کشورها نسبت به صلح آمیز بودن برنامه های اتمی ایران ابراز تردید کرده اند.

روسیه ارسال سوخت به نیروگاه بوشهر را از اواخر سال 2007 میلادی آغاز کرد و مقامات ایرانی در آن زمان از آغاز به کار این تاسیسات در آینده نزدیک سخن گفتند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.