توکلی: رئیس جمهور دچار استبداد رای شده است

محمود احمدی نژاد در مجلس ایران
Image caption اختلافات میان مجلس و دولت ایران بر سر اجرای مصوبات مجلس بالا گرفته است

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران با انتقاد شدید از "غیرقانونی" خواندن مصوبه مجلس از سوی محمود احمدی‌نژاد گفت که "رئیس جمهور دچار استبداد فکری شده است" و همزمان چهره‌های سرشناس اصولگرا در مجلس ایران خواستار اجرای قانون توسط رئیس جمهور شدند.

آقای توکلی که از نمایندگان اصولگرای منتقد دولت در مجلس ایران است، روز جمعه ۲۲ مرداد (۱۳ اوت) گفت: "متاسفم که رئیس جمهور بیش از اندازه به برداشت های خود بها می دهد. به طوری که گرفتار استبداد رای شده است. این کار او نه تنها نقض قانون بلکه گردنکشی در برابر قانون اساسی است".

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، چهارشنبه گذشته (۲۰ مرداد ) علت عدم اجرای مصوبه مجلس درباره اختصاص دو میلیارد دلار بودجه به مترو را "غیر قانونی" بودن این مصوبه عنوان کرده و گفته بود که دولت لزومی به اجرای آن نمی بیند.

آقای احمدی نژاد با اشاره به اینکه شورای نگهبان هم این مصوبه را غیر قانونی دانسته است، گفت: "این موضوع که مجلس محل تامین این بودجه را از صندوق ذخیره ارزی تعیین کرده، اشتباه است زیرا برای همه موجودی حساب ذخیره ارزی برنامه ریزی شده و نمی توان خارج از آن عمل کرد."

او در اظهارات خود تلویحا روند نهایی شدن مصوبه مجلس شورای اسلامی را که با تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام و دستور علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، برای اجرا ابلاغ شده بود مورد انتقاد قرار داده بود و از درخواست برای دخالت رهبر ایران در اختلافات دولت و مجلس خبر داده بود.

طی روزهای گذشته برخی از چهره‌های سیاسی اصولگرا در ایران به این اظهارات آقای احمدی‌نژاد واکنش نشان داده و تاکید کردند که مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام کاملا قانونی است و قضاوت درباره این مجمع در محدوده اختیارات رئیس جمهوری نیست.

آقای توکلی نیز در مصاحبه امروز خود با خبرگزاری مهر گفته است که "طبق اصل ۱۱۲ قانون اساسی این رئیس جمهور نیست که حق دارد بگوید مجلس درست تشخیص مصلحت داده یا نه بلکه این مجمع تشخیص مصلحت نظام است که چنین وظیفه ای دارد و در واقع این اظهار نظر نادرست رئیس جمهور نه تنها مغایر با حقوق مجلس که در راس امور است بیان شده، بلکه نقض صریح حقوق مجمع تشخیص مصلحت نظام است".

'این نشانه استبداد است'

علی مطهری، از دیگر اصولگرایان سرشناس مجلس ایران هم در واکنشی مشابه گفت: "اینکه رئیس جمهور بیاید و بگوید من این قانون را قبول ندارم و اجرا نمی کنم، پدیده بسیار زشت و نوظهوری است. این نشانه استبداد است."

آقای مطهری، درباره بالا گرفتن اختلاف میان مجلس و دولت ایران و راه های برون رفت از آن گفت: "راه حل، اصلاح دولت است. راه حل، تمکین دولت به قانون است. راه حل، اقتدار مجلس است."

او که طی ماه های گذشته از منتقدان اصلی دولت دهم در میان اصولگرایان بوده است در زمینه اقدام احتمالی مجلس ایران در برابر اظهارات آقای احمدی نژاد، طرح سوال از رئیس جمهور را مطرح کرده و آن را "به نفع کشور" دانسته است.

مطابق قانون اساسی ایران، مجلس می تواند در مواردی که تشخیص دهد رئیس جمهور به وظایف قانونی خود عمل نمی کند، او را برای پاسخگویی به سوالات به مجلس فراخواند و حتی پس از استیضاح رئیس جمهور و در صورت تشخیص عدم کفایت، درخواست برکناری او را با رهبر ایران مطرح کند.

'قانون فصل الخطاب است'

در همین حال، پرویز سروری، از دیگر چهره‌های اصولگرای مجلس ایران، تاکید کرده است که چنانچه رئیس جمهور قانون مصوب مجلس درباره پرداخت تسهیلات دو میلیارد دلاری به شرکت مترو را اجرا نکند، مجلس تخلف او را مورد پیگرد قانونی قرار خواهد داد.

آقای سروری امروز (جمعه ۲۲ مرداد) گفت: "هر قانونی که مصوب شده باشد باید اجرا شود و رئیس جمهور در جایگاهی نیست که که بگوید تشخیص می دهد این قانون درست است یا نه."

او با اشاره به مصوبه مجلس ایران درباره مترو که با تاخیر رئیس جمهوری ایران در صدور ابلاغیه آن، چند روز پیش توسط رئیس مجلس ایران ابلاغ شد، گفت که در صورتی که دستگاه های اجرایی "استنکاف" کنند، موضوع از طریق قانونی پیگیری خواهد شد.

محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی ایران، اوایل هفته گذشته گفته بود که با وجود ابلاغ رئیس مجلس ایران درباره پرداخت تسهیلات به شرکت مترو، او منتظر ابلاغیه دولت است.

'مصوبات مجمع، مصوبات نظام است'

قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان سابق کل کشور نیز در واکنش به سخنان آقای احمدی نژاد، تاکید کرده است که مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران "کاملا قانونی" است و نمی توان به آن "ایرادی" وارد کرد.

آقای دری نجف آبادی با اشاره به نحوه انتخاب اعضای مجمع تشخیص مصلحت توسط رهبر ایران و سابقه آنها گفته است که ۳۰ عضو مجمع همگی از افراد مورد تایید رهبر ایران هستند و دولت نیز نمایندگانی در جلسات این مجمع دارد.

مطابق قانون، رئیس جمهوری ایران نیز به همراه رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه این کشور، از اعضای اصلی مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند.

آقای احمدی نژاد، پس از انتخابات جنجال برانگیز خرداد ۸۸ و در پی بالا گرفتن اختلافات میان او و اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جلسات این مجمع حضور نیافته است.

مطالب مرتبط