درخواست برای تحقیق دوباره در مورد مرگ دیوید کلی

دیوید کلی
Image caption وزیر دادگستری بریتانیا ممکن است خواستار انتشار گزارش‌های محرمانه مربوط به مرگ دکتر کلی شود

هشت کارشناس حقوقی و پزشک بریتانیایی در نامه ای به روزنامه تایمز خواستار بررسی مجدد پرونده مرگ دیوید کلی، کارشناس تسلیحاتی وزارت دفاع بریتانیا در زمان آغاز جنگ عراق شده اند که در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۳، چند روز پس از حضور در کمیته تحقیقاتی پارلمان بریتانیا برای دادن توضیح، گفته شد که خودکشی کرده است.

مرگ آقای کلی پس از آن اتفاق افتاد که او به عنوان منبع خبری یکی از گزارش های بی بی سی در مورد خطر اتمی شدن عراق مورد ظن و تحت فشار شدید وزارت دفاع بریتانیا قرار گرفت.

یک حقوقدان و پزشک قانونی پیشین و معاون او، یک جراح و همچنین کنت کلارک وزیر دادگستری و دادستان کل بریتانیا، از جمله افرادی هستند که این نامه را امضا کرده اند و نوشته اند که شواهد به دست آمده در مورد مرگ دکتر کلی، با آنچه رسما دلیل مرگ او اعلام شد مغایرت دارد.

تحقیقاتی که توسط لرد هاتن در مورد علت مرگ دیوید کلی در سال ۲۰۰۳ صورت گرفت به این نتیجه رسیده بود که او با بریدن رگ مچ دست چپ خود با چاقویی که در کنارش یافت شد خودکشی کرده و علت اصلی مرگ او خونریزی شدید بوده است.

امضا کنندگان نامه ارسالی به روزنامه تایمز می نویسند که نتیجه گزارش لرد هاتن قابل اعتماد نیست، زیرا جراحت روی مچ دست دیوید کلی به شدتی نبوده است که خونریزی شدید و مرگ او را در پی داشته باشد، مگر آنکه خون دکتر کلی در آن هنگام رقیق بوده باشد.

دیوید کلی از کارشناسان ارشد تسلیحاتی بود که تحت نظارت سازمان ملل متحد در دهه ۱۹۹۰ چند بار برای بازرسی تسلیحاتی و جلوگیری از دستیابی صدام حسین به سلاح های کشتار جمعی به عراق رفته بود و در وزارت دفاع بریتانیا هم در همین سمت خدمت می کرد.

آندرو گیلیگان، خبرنگار پیشین بی بی سی در امور دفاعی، در سال ۲۰۰۳ در گزارشی مدعی شد که یک مقام بریتانیایی به او گفته که دولت بریتانیا در مورد گزارش سازمان های اطلاعاتی مبنی بر وجود تسلیحات کشتار جمعی عراق اغراق کرده و منبع مذکور حاضر به تایید خطر اتمی شدن عراق نشده است.

گزارش بی بی سی بسیار جنجال برانگیز بود و موقعیت تونی بلر، نخست وزیر وقت بریتانیا را به خطر می انداخت؛ زیرا مهمترین دلیل حمله نظامی بریتانیا و آمریکا به عراق نگرانی از وجود سلاح های کشتار جمعی و خطر اتمی شدن عراق اعلام شده بود.

اما بعد از اشغال عراق، هیچ اثری از سلاح های کشتار جمعی در این کشور به دست نیامد.

پس از آنکه دیوید کلی به عنوان منبع این خبر مورد ظن قرار گرفت، از سوی کمیته تحقیقاتی پارلمان احضار و با برخورد ناخوش آیندی از سوی یکی از نمایندگان هوادار تونی بلر روبرو شد.

دیوید کلی در پی این جلسه و در روز پنجشنبه ۱۷ژوئیه سال ۲۰۰۳ منزل خود را برای قدم زدن روزانه ترک کرد و هرگز به خانه اش بازنگشت.

روز بعد جسد او در حالی که یک چاقو و مقداری قرص مسکن در کنارش دیده می شد، یافت شد.

در مورد پرونده دیوید کلی ابهامات زیادی وجود دارد و کنت کلارک، وزیر دادگستری بریتانیا در نظر دارد خواستار انتشار پرونده پزشکی او و نتیجه کالبد شکافی شود که تاکنون محرمانه باقی مانده است.

مطالب مرتبط