انتقاد جنتی از مذاکره با آمریکا

احمد جنتی
Image caption احمد جنتی از افرادی که دنبال مذاکره با آمریکا هستند انتقاد کرد

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ایران از کسانی که به گفته او در پی باز کردن راه مذاکره با آمریکا هستند انتقاد کرده است.

آقای جنتی، روز ۲۲ مرداد (۱۳ اوت) در نماز جمعه تهران با انتقاد از مذاکره با آمریکا گفت: "نمی دانم چرا عده ای زمانی که به آمریکا می رسند، شل می شوند؟"

او همچنین با انتقاد از اینکه "بعضی افراد فکر کرده اند که آمریکایی ها عوض شده اند"، گفت: "آنها همان هستند و اگر بتوانند از کارهای خود دست بر نمی دارند و اگر چراغ سبزی هم نشان دادند، نشان از حقه بازی و دغل بازی آنها ست."

در هفته های گذشته ، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، طی سخنانی اعلام کرد که آماده مناظره با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا است؛ پیشنهادی که به صورت تلویحی از سوی مقامات کاخ سفید رد شد.

روزنامه اصولگرای کیهان نیز اسفندیار رحیم مشایی را متهم کرده است که از هوشنگ امیر احمدی، رئیس شورای آمریکائیان -ایرانیان برای شرکت در همایش ایرانیان خارج از کشور در تهران دعوت کرده است.

آقای جنتی در ادامه به کسانی که "حرکات زشت سیاسی" انجام می دهند هشدار داد: "هر کس دنبال مسائل دیگر است و به مردم خدمت نمی کند، مردم به او اعتماد نمی کنند و در آینده هم به او رای نمی دهند و اگر هم رای دهند، پشیمان می شوند و رای خود را پس می گیرند".

آقای جنتی در بخش دیگری از سخنانش گفت: "ما دچار گناه هستیم".

او با اشاره به اینکه "غیبت و تهمت" یکی از این گناهان است، گفت: "باید حواس خود را جمع کنیم، زخم زبان به کسی نزنیم و توهین نکنیم، هتک حیثیت از اشخاص نکنیم. آبروی مسلمانان محترم است و تا جایی که می توانیم باید آبروی اشخاص را حفظ کنیم".

چندی پیش آقای جنتی در سخنانی در شهر قم گفته بود که سندی به دست آورده حاکی از اینکه دولت آمریکا مبلغ یک میلیارد دلار پول برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی به "سران فتنه" پرداخته است، و قرار بوده در صورت سرنگونی جمهوری اسلامی پنجاه میلیارد دیگر هم بپردازد.

آقای جنتی در سخنان خود گفته بود: "همین سعودی ها که به نمایندگی از طرف آمریکا صحبت می کردند، گفتند که اگر توانستید نظام را منقرض کنید، تا پنجاه میلیارد دلار دیگر هم می دهیم، اما خداوند این فتنه را به دست بندگان صالحش خاموش کرد."

این سخنان با واکنش تند مخالفان دولت ایران مواجه شده است.

مطالب مرتبط