واکنش‌ها به اظهارات اخیر توکلی و مطهری

محمود احمدی نژاد در مجلس ایران
Image caption اختلافات میان مجلس و دولت ایران بر سر اجرای مصوبات مجلس بالا گرفته است

انتقادهای شدید احمد توکلی و علی مطهری، از نمایندگان اصولگرای مجلس ایران، از محمود احمدی نژاد رئیس جمهور این کشور با اعتراض بعضی از نمایندگان مجلس مواجه شده است.

چند نماینده حامی دولت در مجلس در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، این انتقادها را توهین به رئیس جمهور و وارد کردن لطمه به جایگاه او دانسته اند و بعضی از آنها خواهان برخورد دستگاه قضایی با "توهین کنندگان" شده اند.

از جمله محسن کوهکن، سخنگوی هیات رئیسه مجلس، با دفاع از انتقاد از رئیس جمهور، خواهان آن شد که منتقدان "از کلماتی استفاده نکنند که به جایگاه رئیس جمهور لطمه ای وارد کند." آقای کوهکن گفت: "این ادبیات انتقادشونده را به موضع می اندازد و این موضع گیری ها کمکی به حل مشکلات نمی کند."

فاطمه آلیا، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم در گفتگو با ایرنا از دستگاه قضایی خواست به "اهانت های علی مطهری و احمد توکلی علیه شخص دوم کشور" رسیدگی کند و این موضوع را "مانند رسیدگی به پرونده سران فتنه به بایگانی تاریخ ارجاع ندهد".

احمد توکلی روز جمعه ۲۲ مرداد گفته بود محمود احمدی نژاد گرفتار استبداد رای شده است و در برابر قانون گردنکشی می کند.

علی مطهری نیز موضع گیری های اخیر آقای احمدی نژاد در برابر قوانین مجلس را از نشانه های استبداد خوانده و در اظهارنظر دیگری "گروه احمدی نژاد" را از نظر تفکر دینی شان به گروه فرقان تشبیه کرده بود.

گروه فرقان از گروه های مذهبی – تروریستی بود که در ماه های اول بعد انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران تعدادی از شخصیت های اصلی جمهوری اسلامی از جمله مرتضی مطهری، پدر علی مطهری، را ترور کرد.

محمود احمدی نژاد چهارشنبه گذشته (۲۰ مرداد) علت عدم اجرای مصوبه مجلس درباره اختصاص دو میلیارد دلار بودجه به مترو را "غیر قانونی" بودن این مصوبه عنوان کرده و گفته بود که دولت لزومی به اجرای آن نمی بیند. او همچنین مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام را غیرقانونی خوانده بود.

خانم آلیا در پاسخ به انتقاد احمد توکلی، یکی از وظایف رئیس جمهور را نظارت بر اجرای قانون اساسی خواند و گفت: "اگر برداشت رییس جمهور در مقام ناظر بر قانون اساسی موجب شود که او از اختیارات قانونی خود استفاده کند و مکاتبه ای با مجلس یا شورای نگهبان یا قوه قضائیه داشته باشد، آیا برداشت ایشان جرم است؟"

در واکنش به این اعتراض ها، سایت الف که مدیریت آن را احمد توکلی بر عهده دارد، در یادداشت کوتاهی با عنوان "حیف از اعتبار ایرنا" از خبرگزاری جمهوری اسلامی انتقاد کرده که بخش زیادی از خبرهای خود در روز شنبه را به انتقاد از احمد توکلی و علی مطهری اختصاص داده است.

در بخشی از این یادداشت آمده است: "آیا ایرنا با این کار خود می خواهد بعد از مطهری و توکلی" دیگر کسی جرات نکند به قانون شکنی ها و رفتارهای ناهنجار رئیس جمهور و اطرافیانش اعتراض کند؟"

مطالب مرتبط