تاثیر رویدادهای ایران بر انتخابات برزیل

احمدی نژاد و لولا داسیلوا
Image caption تلاش های مشترک برزیل و ترکیه، به موافقت ایران برای صدور اورانیوم غنی شده و دریافت سوخت مورد نیاز رآکتور تهران منجر شد

به نظر می رسد که روابط نزدیک ایران و برزیل بر انتخابات ریاست جمهوری برزیل که قرار است در ماه اکتبر برگزار شود، بی تاثیر نخواهد بود.

گزارش های منتشر شده در مورد مبارزات انتخاباتی برزیل، حاکی از آن است که حزب حاکم کارگر به دلیل تلاش های لوئیس اوناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری این کشور، برای حل مناقشه برنامه هسته ای ایران هدف انتقاد قرار گرفته است.

تلاش های آقای داسیلوا به همراه مقامات ترکیه، به انتشار بیانیه تهران و موافقت ایران با تبادل بخشی از ذخیره اورانیوم غنی شده خود با سوخت مورد نیاز برای رآکتور تحقیقاتی تهران منجر شد؛ اما شورای امنیت، این توافق را کافی ندانست و تحریم های بیشتری علیه ایران اعمال کرد.

با این حال روابط دوستانه آقای داسیلوا با مقامات ایران این روزها در برزیل به دلایل دیگری مطرح است.

چند روز پیش در سواحل ریو دو ژانیرو، واقع در جنوب شرق برزیل، هواپیمایی به پرواز در آمد که بر روی پارچه ای که به دم آن متصل شده بود، این جمله دیده می شد: "احمدی نژاد، به زندگی احترام بگذار".

در واقع در دو ماه باقی مانده تا برگزاری انتخابات برزیل، نامزدهای شرکت کننده در این انتخابات در تلاشند تا به ترس های عمومی، مبنی بر ارتباط با حکومت های اقتدارگرا و یا ابراز تمایلات اقتدارگرایانه، پایان دهند.

نامزدهای انتخاباتی

Image caption دیلما روسف، از اعضای حزب کارگر که آقای داسیلوا از او حمایت می کند

آقای داسیلوا که ریاست جمهوری برزیل را برای دو دوره برعهده داشته است، طبق قانون اساسی این کشور مجاز نیست برای بار سوم در انتخابات ریاست جمهوری برزیل شرکت کند.

اما او که معتقد است غرب برداشتی اشتباه از سیاست های آقای احمدی نژاد دارد، از دیلما روسف، دستیار اول خود، در این انتخابات حمایت می کند.

خانم روسف سعی دارد اتهامات وارده مبنی بر اینکه حزب حاکم کارگر در مورد سانسور درست عمل نمی کند و در مقابل دیدگاه های سیاسی مخالف حساس است را برطرف کند.

با این حال خوزه سرا، نامزد انتخاباتی مخالف حزب کارگر و از اعضای حزب سوسیال دموکرات برزیل، در مناظرات انتخاباتی دو هفته پیش خود موضوع ایران را مطرح کرد و گفت حاکمیت ایران "زنان را سنگسار می کند، خبرنگاران را دستگیر می کند و مخالفان را تنها به دلیل اینکه طور دیگری فکر می کنند، اعدام می کند. در دولت من این اقدامات مردود خواهد بود."

برزیل که پرنفوذترین کشور در آمریکای جنوبی است، یک قدرت اقتصادی بزرگ و از بزرگ ترین دموکراسی های جهان نیز محسوب می شود.

Image caption خوزه سرا از اعضای حزب سوسیال دموکرات و نامزد انتخاباتی مخالف با حزب کارگر

تحلیلگران می گویند با وجود آنکه سیاست های برزیل و ایران کمتر قابل قیاس است اما رای دهندگان هنوز نسبت به حزب کارگر مظنون اند.

حزب کارگر برزیل، ابتدا از رهبران چپ گرا و تندروی اتحادیه کارگران تشکیل شد و گفته می شود که برخی از اعضای حزب هنوز بر این باورند که رسانه ها و بخش های عظیمی از اقتصاد این کشور باید تحت نظارت دولت باشد.

لوئیز کامیم، یک حقوقدان برزیلی، می گوید: "مطمئنم در صورتی که نامزد مورد علاقه آقای داسیلوا در این انتخابات پیروز شود، آنها می توانند برزیل را بیش تر شبیه به ایران کنند."

هم خوزه سرا و هم دیلما روسف از نامزدهای متمایل به جناح چپ میانه محسوب می شوند که طرفداران زیادی دارد.

در چنین شرایطی موضوع حمایت آقای داسیلوا از ایران برای حل مناقشه برنامه هسته ای این کشور، آقای سرا را در موقعیتی کم سابقه برای متمایز کردن خود قرار داده است.

با این وجود خانم روسف در نظرسنجی های انتخاباتی از آقای سرا جلوتر است.

مسئله دفاع از حقوق بشر

Image caption هر هفته صدها پیام در شبکه اجتماعی توییتر منتشر می شود که از آقای داسیلوا می خواهد برای لغو حکم اعدام خانم محمدی آشتیانی میانجیگری کند

برخی بر این باورند که اقدام اخیر رئیس جمهوری برزیل که به طور رسمی اعلام کرد به سکینه محمدی آشتیانی، زنی که در ایران به سنگسار محکوم شده بود، پناهندگی اعطا می کند، می تواند بر کاهش انتقادات از حزب او تاثیر بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هر هفته صدها پیام در شبکه اجتماعی توییتر منتشر می شود که از آقای داسیلوا می خواهد برای لغو حکم اعدام خانم محمدی آشتیانی میانجیگری کند.

بسیاری از تحلیلگران می گویند هنوز به نظر نمی رسد که چگونگی رابطه با ایران به مسئله ای عمده برای رای دهندگان برزیلی تبدیل شده باشد.

اما ماریا دوسوکورو سوزا براگا، تحیلگر سیاسی، در مورد تاثیر موضوع ایران بر انتخابات برزیل می گوید: "مردم ممکن است رفتار ایران را درک نکنند، اما زنی که قرار است از طریق اصابت سنگ جان دهد را درک می کنند و این جنبه ماجرا می تواند تاثیرات انتخاباتی داشته باشد."

مطالب مرتبط