بنگلادش از دعوت ایران برای پیوستن به خط لوله گاز خبر داد

خط لوله گاز- آرشیو
Image caption چند ماه پیش، پاکستان و ایران قرارداد احداث یک خط لوله گاز را امضا کردند که حدود ۷.۶ میلیارد دلار هزینه دارد

به گفته مقام های بنگلادش، ایران از این کشور دعوت کرده است تا به پروژه چند میلیارد دلاری خط لوله گاز بپیوندد که به منظور انتقال گاز ایران به پاکستان و احتمالا از آنجا به هند احداث می شود.

گفته می شود که سفیر ایران در داکا، پایتخت بنگلادش، این پیشنهاد را مطرح کرده است.

از آنجایی که طرح های کنونی از گسترش این خط لوله گاز تا شهر کولکته (کلکته) واقع در هند حکایت دارد، مقام ها می گویند بنگلادش هم می تواند از این پروژه برای مقابله با بحران روزافزون انرژی در این کشور استفاده کند.

یک مقام ارشد رسمی بنگلادش به بی بی سی گفت این اولین بار است که این کشور چنین پیشنهادی از جانب ایران دریافت کرده است.

بنگلادش که با کمبود برق مواجه است به دنبال آن است تا از طریق منابع مختلف انرژی تامین کند؛ به ویژه به این دلیل که ذخایر گاز بنگلادش نیز رو به کاهش است.

چند ماه پیش، پاکستان و ایران قرارداد احداث این خط لوله را امضا کردند که حدود ۷.۶ میلیارد دلار هزینه دارد.

طبق برنامه های اولیه، قرار بود این خط لوله تا هند ادامه پیدا کند. اما هند به دلیل مشاجرات بر سر قیمت گاز و هزینه انتقال آن و همچنین ظاهرا به دلیل فشارهای امریکا، از ادامه مذاکرات کناره گیری کرد.

مقام های آمریکایی از سرمایه گذاری های عمده در هر گونه پروژه ایرانی به دلیل نگرانی از برنامه هسته ای ایران مخالفت می کنند.

در عین حال، در صورتی که هند به این پروژه بازنگردد، پیشنهاد ایران به بنگلادش بی معنا خواهد بود چرا که این خط لوله قبل از رسیدن به بنگلادش باید از هند بگذرد.

تحلیلگران می گویند پیشنهاد ایران برای پیوستن بنگلادش به این پروژه، می تواند تلاشی برای بازگرداندن هند به میز مذاکره و همچنین افزایش سرمایه گذاری های خارجی برای احداث این خط لوله باشد.

مطالب مرتبط