بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 25 مرداد

تیترهای اول

"دفاع رییس مجلس از مصوبات مجمع" تیتر اول تهران امروز است، آرمان با پرداختن به همین موضوع از قول علی لاریجانی نوشته "مصوبات مجمع عین قانون است" و مردم سالاری این گفته سیدعلی حسینی یکی از اعضای کمسیون فرهنگی مجلس را برجسته کرده که "التزام به ولایت فقیه با سرپیچی از قوانین مجلس سازگاری ندارد".

ابتکار با گزارشی درباره پایان حکم 22 مرکز آموزش عالی در کشور از "خانه تکانی در دانشگاه ها" خبر داده، جام جم "نشستی مشترک برای تفاهم قوا" را در صفحه نخستش برجسته کرده و همشهری از قول رییس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نوشته "ایران به تنهایی از پس 1+5 بر می آید".

"دعوت حضرات آیات صافی و موسوی اردبیلی از مسلمانان برای کمک به سیل زدگان پاکستان" عنوان اول جمهوری اسلامی است، کیهان به نقل از حزب الله لبنان نوشته"تعداد دیگری از جاسوسان اسراییل را معرفی می کنیم"، "شرکت های بزرگ نفتی تحریم ایران را شکستند" هم تیتر برجسته ایران است.

رسالت به نقل از آیت الله مهدوی کنی "راه های رسیدن به وحدت در بین اصولگرایان" را به عنوان تیتر اول خود برگزیده، "عدد بزرگ آقای وزیر" با روتیتر "بهبهانی: 4 هزار پروژه در هفته دولت افتتاح می شود" تیتر نخست سیاست روز است و دنیای اقتصاد هم با انتشار جزییات آیین نامه معاملات آتی ارزی از "گریز از نوسانات عرض" خبر داده است.

در کنار تمام تیترهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی البته بیشتر روزنامه های امروزتهران موضوع اخراج علی کریمی فوتبالیست ملی پوش کشور از تیم باشگاهی اش را نیز با تیترها، عکس ها و جهت گیری های مختلف برجسته کرده اند.

گزیده مقالات

لزوم تشكيل مرجع آماری مستقل از دولت

تهران امروز در مقاله ایکشمکش دولت، بانک مرکزی و مجلس بر سر اعلام نرخ رشد اقتصادی را مورد توجه قرار داده و نوشته در رابطه با رشد اقتصادی كشور اختلاف آماری زيادی ميان گفتار رئيس‌جمهور و بانك مركزي وجود دارد. نمايندگان مجلس هم رقم سومي را در اين زمينه اعلام كرده‌اند. اين موضع مناقشات زيادي را به راه انداخت اما در نهايت، دولت موضع مشخصي در اين خصوص نگرفت. رئيس كل بانک مركزی مي‌گويد به زودي رقم دقيق رشد اقتصادي را اعلام مي‌كنيم. مي‌گويند به زودي بر سر نرخ رشد صنعت به توافق مي‌رسيم و رشد اقتصادي را هم پيرو آن اعلام خواهيم كرد. ولي اين به زودي نزديك به يك سال به‌طول انجاميده است و همچنان خبري در اين زمينه نيست.

محسن بهرامي ارض اقدس در ادامه این مقاله افزوده اين اختلافات آماري ميان دستگاه‌هاي دولتي و عدم تفاهم آنان بر يك آمار مشخص موجب شده است تا فعالان اقتصادي بيشتر به آمارهاي اعلام شده از سوي مراجع بين‌المللي اعتماد كنند. با ورود مركز آمار ايران به ماجراي ثبت اطلاعات اقتصادي خانوار، بهتر است مرجعي جديد و مستقل از دولت براي اعلام آمارهاي رسمي برگزيده شودتا نمايندگان مجلس و كارشناسان بتوانند با استناد به آمارهاي آن، كار نظارت بر عملكرد وزارتخانه‌ها را انجام دهند.

این عضو اتاق بازرگانی تهران همچنین تاکید کرده که نكته ديگر بحث ميزان رشد اقتصادي در كشور است. شرايط حاكم بر اقتصاد كشور كه ناشي از بحران جهاني است و مسائلي از قبيل سه‌قفله كردن خزانه بانك مركزي بر آن سلطه پيدا كرده است نشان مي‌دهد كه نرخ رشد اقتصادي كشور در حال حاضر اگر منفي نباشد، نزديك صفر است. مسئولان در اين شرايط با به راه انداختن دعواي زرگري عدم توافق بر سر نرخ رشد صنعت، از اعلام نرخ رشد اقتصادي شانه خالي مي‌كنند.

وی درپایان با اشاره به «اعلام رشد 8 درصدی صنعت توسط وزیر صنایع» نوشته در حالي كه ميزان رشد اقتصادي در كشور مشخص نيست چطور درخصوص جزئيات آن كه نرخ رشد صنعت باشد، اظهارنظر مي‌كنند؟ در اين شرايط بهتر است آقايان به جاي اعلام آمارهاي مختلف از يك موضوع واحد اقتصادي، بازي را تمام و يك مرجع مستقل تعيين كنند كه بررسي و اعلام آمار را به دست آن بسپارند.

کاهش ساعت کاری

مردم سالاری در سرمقاله امروزش دستور کاهش ساعات کاری در ماه رمضان از سوی دولت را دستمایه قرار داده و نوشته امسال هم همانند سه- چهار سال اخير دولت ساعات کاري ماه رمضان را کاهش داده است. بنابراين کارمندان دولت بايد از ساعت 9 صبح تا 14 در محل کار خود حاضر شوند و اين يعني 5 ساعت حضور در محل کارکه البته يک ساعت پاياني آن هم به دليل اقامه نماز جماعت و برنامه هاي جانبي آن، از آن 5 ساعت بايد کسر شود. اما به راستي چه عاملي موجب شده دولت به کاهش ساعت کار در ماه مبارک رمضان اصرار داشته باشد؟

حمیدرضا شکوهی در این مقاله اضافه کرده اين اصرار دولت، نه تنها از نظر قانوني دچار شبهه است بلکه از جهات ديگر نيز از توجيهات قابل قبولي برخوردار نيست. از منظر قانون طبق مصوبه سال 1359 شوراي انقلاب، ساعت کار براي کارگران و کارکنان دولت به طور يکسان و 44 ساعت در هفته تعيين شده و تنظيم و تقسيم ساعت کار بر عهده دولت و واحدهاي توليدي گذاشته شده است. در حقيقت، «تقسيم» اين 44 ساعت کار هفتگي بر عهده دولت است، نه کاهش ساعت کار. اما مشخص نيست چرا دولتي که خود را قانونگراترين دولت پس از انقلاب مي داند- کما اين که آقاي احمدي نژاد هم بر اين موضوع تاکيد کرده- نسبت به اين قانون بديهي بي توجهي نشان مي دهد؟

نویسنده این مقاله همچنین نوشته اغلب مردم در مراجعه به ادارات دولتي به دليل مشکلاتي همچون پاسخگو نبودن برخي ادارات يا ازدحام و شلوغي بيش از حد آنها، در روزهاي عادي سال هم از دريافت پاسخ در زمان کوتاه بي نصيب مي مانند. حال، خود تصور کنيد که وقتي ساعات کاري هم کاهش يابد- آن هم نه فقط در يک يا دو روز، بلکه در طول يک ماه- چه اتفاقي براي مردم مي افتد؟ مراجعه به سازمانهايي که مردم به منظور حل مشکلاتشان نيازمند مراجعه به آنها هستند، به روشني اين مشکل را نشان مي دهد.

هدفمند کردن یارانه ها

ابتکار در مقاله ایبه موضاعاتی از جمله افزایش تورم پس از اجرای هدفمند کردن یارانه ها و تاثیر آن بر زندگی قشرهای مختلف مردم پرداخته و نوشته هدفمند کردن يارانه‌ها که به جراحي اقتصادي معروف است و به قول دولت اجراي عدالت است، به اقرار همگان طرح تورم زا خواهد بود. اما اختلاف نظر در ميزان تورم است. مطابق ديدگاه‌هاي مختلف، تورم محتمل از 15 درصد تا 35 درصد ذکر شده است. هنوز مشخص نيست که گزاره مورد نظر دولت کدام است. معلوم نيست دولت بر اساس تورم 15 درصد يا 30 درصد در حال برنامه ريزی است.

محمدعلی وکیلی در ادامه این مقاله با اشاره به این که «دود تورم بيش از پيش بيني‌ها، به چشم دهک‌هاي پايين جامعه مي‌رود» خاطرنشان کرده اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها، تنها در صورتي مي‌تواند به سود فقرا باشد که سيستم توزيع يارانه نقدي کارآمدي بالا داشته باشد و اعتماد عمومي نسبت به اين کارآمدي به وجود آيد. بنابراين هر اتفاقي که اعتماد مذکور را مخدوش سازد، مي‌تواند کليت اجراي طرح را با چالش جدي مواجه نمايد که يکي از آن اتفاقات ناميمون،ضد و نقيض گويي مسئولين و بلاتکليفي در مورد جزئيات طرح است.

نویسنده سرمقاله ابتکار همچنین با اشاره به این تناقض گویی ها یادآور شده اجرا يا عدم اجراي طرح در هاله‌اي از ابهام قرار گرفته است. مجموعه ابهامات، اعتماد عمومي جامعه را نشانه رفته است. اولين تشکيک و ترديد جامعه در خصوص فرآيند تعيين دهک‌هاي درآمدي دريافت کننده يارانه نقدي است. همان چيزي که در بحث خوشه بندي، افتضاح به بار آورد و به سرعت به فرهنگ لطيفه گويي تبديل شد. بسياري که در خوشه 3 بودند در طراحي دولت در خوشه يک و بسياري از مشمولان خوشه يک،در خوشه 3 قرار گرفته بودند. در نهايت هم برغم، هزينه‌هاي بسيار براي طرح خوشه بندي، دولت مجبور شد خوشه بندي را به عنوان مبناي محاسبه، کنار بگذارد. اما هنوز مشخص نشده است که مکانيزم واقعي تشخيص دهک‌هاي دريافت کننده يارانه‌ها چگونه است؟

مذاکره با اوباما قابل تحقق نیست

آرمان در مقاله ای با اشاره به درخواست محمود احمدی نژاد از باراک اوباما رییس جمهور آمریکا برای گفت و گوی رودررو به این موضوع پرداخته و نوشته پیشنهاد آقای احمدی نژاد درارتباط با انجام مذاکره رودررو و در فضای رسانه‌ای با باراک اوباما را می‌توان نمونه‌ای از ابتکارات دیپلماتیک دانست. اما تحقق این امر نیازمند زیرساخت‌هایی است که هنوز در روابط ایران و آمریکا انجام نگرفته است. چنین دیدار‌هایی در تاریخ سابقه داشته است. مثلا در سال 1972 نیکسون ملاقاتی از این جنس با مائو به انجام رساند اما آن دیدار در شرایطی صورت گرفت که قبل از آن مشاور امنیت ملی آمریکا دیدارهایی را با مقامات و رهبران چینی به صورت محرمانه انجام داده بود و به نتایج موردنظر نائل شده بود.

ابراهیم متقی در ادامه این مقاله نوشته بنابراین هرگونه ابتکار دیپلماتیک نیازمند زمینه‌هایی است که طبعا تحقق آن می‌تواند فضای دیدار رهبران را در چارچوب مذاکرات سران فراهم کند. در وضعیتی که آمریکایی‌ها حتی حاضر نیستند سخنان مقامات ایرانی را در اجلاس‌های بین‌المللی بشنوند طبعا انجام مذاکره در چنین قالب و فرمی‌کاری دور از ذهن است. اگرچه ایران آمادگی خود را برای انجام مذاکره به این شکل اعلام کرده است اما باید بدانیم که مذاکره چیزی فراتر از اعلام مواضع است.

نویسنده این مقاله سپس اضافه کرده چنین ابتکارات دیپلماتیکی در فضایی که آمریکایی‌ها تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ایران اعمال کرده اند، فشارهای بین المللی را علیه ایران تشدید کرده‌اند، موج ضد ایرانی در رسانه‌هایشان گسترش داده‌اند و جلوه‌هایی از تهدید علیه ایران را در رسانه‌ها و افکار عمومی ‌بین‌المللی منعکس می‌کنند کار دور از ذهنی به نظر می‌رسد. اگرچه ایران آمادگی این را دارد که چنین ابتکاری را انجام دهد و این دیدار در مقابل رسانه‌ها صورت پذیرد اما تحقق این ابتکار در کوتاه مدت امکان پذیر نخواهد بود.

مسیرهای وحدت برای اصولگرایان

رسالت با انتشار گفت و گویی از آیت الله مهدوی کنی دبیر کل جامعه روحانیت مبارز تهران از ابراز نگرانی شدید او از اختلافات میان اصولگرایان خبرداده و راه حل های ارایه شده توسط وی برای وحدت درمیان اصولگرایان را برجسته کرده است.

این روزنامه به نقل از آیت الله مهدوی کنی در این باره نوشته اصولي که اصولگرايان به آن معتقد و پايبند هستند اولا بايد مشخص شود و تنها به نام گذاري بسنده نشود يعني اصولگرايان بايد بنشينند و اصول مشترک را بازنگري و سپس به آن متعهد و نسبت به آن هم پيمان شوند. در مرحله بعد با توجه به اصول مشترک و مورد قبول، موارد جزئي و فرعي و اجرايي مورد اختلاف را بر اصول عرضه، ارزيابي کنند و با اين کار موارد اختلاف را کاهش دهند و با تعامل و تقريب حتي المقدور به اجماع برسند.

به گزارش این روزنامه دبیرکل جامعه روحانیت مبارز تهران همچنین اضافه کرده که مردم انقلابي ايران صف آراييهاي دوستان انقلاب را برنمي تابند. مردم ايران پايبند اصولند و اگر به شخص يا گروهي بيشتر اظهار علاقه مي کنند به خاطر پايبندي به آن اصول است و اگر احساس کنند فرد يا گروهي اصول انقلاب را ابزار پيشرفت شخصي و گروهي قرار داده و يا به هر دليلي اصول را به خود اختصاص داده و ديگران را نفي مي کند موضع ديگري اتخاذ خواهند کرد. تاريخ و تجربه انقلاب نشان داده که مردم شاخص را در حفظ اصول قطعي مي دانند و با آن معامله نمي کنند و انحراف از آن را تحمل نمي کنند.

این روحانی شناخته شده و رییس دانشگاه امام صادق همچنین به انتقاد از برخی اصولگرایان پرداخته و گفته برخي گمان دارند که شاخص خود آنها هستند و اين اشتباهي بزرگ است که عده اي مرتکب شدند و خود را از مردم جدا کردند. توصيه من آن است که اصولگرايان بايستي ادبيات مشترک را حفظ کنند و آنها که از ادبيات انقلاب و امام پيروي نمي کنند سخت در اشتباهند و بر خود و انقلاب ستم مي کنند و خودآگاه يا ناخودآگاه به انقلاب و مملکت ضربه مي زنند هرچند به خيال خود حسن نيت داشته باشند.