وزیر کشور، دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر شد

Image caption مصطفی محمد نجار در دولت نهم وزیر دفاع بود

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران طی حکمی مصطفی محمد نجار، وزیر کشور را با حفظ سمت به دبیر کلی ستاد مبارزه با مواد مخدر منصوب کرد.

پیش از این اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران این سمت را بر عهده داشت.

آقای احمدی نژاد که خود ریاست این ستاد را عهده دار است، در حکم خود خطاب به آقای محمد نجار نوشته است: "بی تردید انتظار عموم مردم در مبارزه با این بلای خانمانسوز و رهایی بخشیدن جامعه خصوصاً جوانان از چنگال سوداگران مفسد و تباه‌گران نسل و حرث، تكلیف انسانی و اجتماعی سنگینی بر عهده ستاد نهاد است."

آقای احمدی نژاد پس از اینکه در سال 1384 برای ریاست جمهوری انتخاب شد، فدا حسین مالکی ، سفیر فعلی ایران در کابل را به عنوان دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزید و در فروردین 1386 اسماعیل احمدی مقدم را جایگزین آقای مالکی کرد.

آقای محمدنجار در حالی جایگزین آقای احمدی مقدم می شود که از دوره پنج ساله دبیر کلی آقای احمدی مقدم حدود یک سال و نیم هنوز باقی مانده است.

طبق مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس جمهوری به عنوان رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر می تواند فردی را به عنوان دبیر کل این ستاد برای مدت 5 سال انتخاب و منصوب می‌کند و انتصاب مجدد نیز بلامانع است.

با این حال آقای احمدی مقدم به عنوان فرمانده نیروی انتظامی همچنان عضو حقوقی این ستاد خواهد بود.

این ستاد نخستین بار در سال 1367 با تمرکز بر عملیات اجرایی و قضایی و برنامه های پیشگیری و آموزش عمومی و تبلیغ علیه موادمخدر تشکیل شد.

اهداف این ستاد پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با قاچاق موادمخدر از هر قبیل، اعم از تولید، توزیع، خرید، فروش و استعمال آنها و تمرکز کلیه عملیات اجرایی، قضایی و برنامه های پیشگیری و آموزش عمومی و تبلیغ علیه موادمخدر اعلام شده است.

رئیس جمهوری، دادستان کل کشور، وزرای کشور، اطلاعات، بهداشت، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما، فرماندهان نیروی انتظامی و بسیج و روسای سازمان زندانها و دادگاه انقلاب اسلامی تهران اعضای ستاد مبارزه با مواد مخدر هستند.

مطالب مرتبط