خانواده های اعتصاب کنندگان زندانی"پشت درهای بسته"

Image caption خانواده زندانیان سیاسی که دست به اعتصاب غذا زده اند خواستار ملاقات با آنها هستند

شانزده زندانی سیاسی که هفته گذشته به اعتصاب غذای خود پایان دادند برای سومین هفته متوالی نتوانسته اند با خانواده هایشان ملاقات کنند.

به گزارش کلمه، سایت نزدیک به میرحسین موسوی، برخی از این خانواده ها برای چهارمین هفته "با درهای بسته مواجه شده اند".

کلمه می نویسد ماموران بازداشتگاه اوین به خانواده این زندانیان گفته اند: "فعلا قراراست در انفرادی بمانند و نگرانی شما هم ربطی به ما ندارد. می خواستند آن روز که اعتراض می کردند به فکر این روزها باشند."

ماموران اوین همچنین اظهار داشته اند: "مگر نمی دانید اعتراض واعتصاب غذا در زندان جرم است؟ حالا درس عبرتی می گیرند تا دیگر از این اغتشاش ها در زندان نکنند."

پدر یکی از خانواده های زندانی ضمن تایید عدم امکان ملاقات فرزندش به بی بی سی گفت: "امروز هم هیچ کدام از مسئولان زندان اوین به ما پاسخگو نبودند."

از آنجا که خانواده این زندانیان بارها از جانب مسئولان قضایی نسبت به مصاحبه با رسانه ها منع شده اند اکثر آنها از بیم بدتر شدن شرایط فرزندانشان حاضر به گفت و گو در این باره نیستند.

این خانواده ها در هفته های گذشته بارها نسبت به سلامتی نزدیکانشان در زندان ابراز نگرانی کرده و خواستار امکان برقراری ملاقات با آنها شده اند.

این خانواده ها با مراجعه های متعدد به زندان اوین و ارسال نامه هایی به مسئولان قضایی از جمله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه خواستار بازگرداندن زندانیانشان به بند عمومی 350 زندان اوین و ملاقات با آنها و همچنین پایان دادن به تضییع حقوق زندانیان سیاسی در عدم برخورداری از مرخصی در ماه رمضان شدند. این خانواده ها از مسئولان می پرسند : چه کسی تضمین می کند که بعد ازیک اعتصاب غذای پانزده روزه حال جسمی نزدیکانشان خوب باشد.

جمعی از زندانیان سیاسی بند 350 زندان اوین اوایل مرداد ماه در اعتراض به بدرفتاری زندانبانان و شرایط بازداشت خود به اعتصاب غذا دست زده اند.

این زندانیان سیاسی بعد از شانزده روز، در واکنش به پیام های "همراهان جنبش سبز، فعالان سیاسی و کنشگران مدنی و دیگر اقشار مردم که نگران سلامت آنها بودند" به اعتصاب غذای خود خاتمه داده اند.

این در حالی است که کیوان صمیمی یکی از این افراد همچنان در اعتصاب غذا به سر می برد.

آقای صمیمی گفته است که اعتصاب خود را زمانی خواهد شکست که سایر زندانیان به بند عمومی 350 زندان اوین منتقل شوند.

کیوان صمیمی تنها برای نشان دادن همراهی خود با کسانی که دست از اعتصاب غذا برداشته اند، اعتصاب غذای خشک خود را به اعتصاب غذای تر تبدیل کرده است.

از سوی دیگر به نقل از برخی سایت های وابسته به مخالفان دولت، مجید توکلی یکی دیگر از شانزده زندانی سیاسی به زندان رجایی شهر منتقل شده است اما محمد علی دادخواه وکیل آقای توکلی در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی گفت که هنوز اطلاعی درباره این انتقال ندارد.

آقای دادخواه همچنین گفت در روزهای گذشته دو بار برای ملاقات مجید توکلی به زندان مراجعه کرده است ولی امکان ملاقات فراهم نشده است. آقای دادخواه این برخورد را نقض آشکار حقوق زندانی دانست.

مطالب مرتبط