تلفن همراه؛ از عوامل اصلی تصادفات در ایران

تصادف
Image caption استفاده از تلفن همراه به عنوان یکی از دلایل اصلی تصادفات در جاده های ایران، شناخته شده است

یکی از مسئولان پلیس راه ایران استفاده از تلفن همراه را یکی دلایل اصلی تصادفات رانندگی در جاده های این کشور عنوان کرد.

سرهنگ پرویز سیاح البرزی، معاون عملیات پلیس راه ایران روز دوشنبه ۲۵ مرداد (۱۶ اوت) به خبرنگاران گفت که عدم توجه به جلو و استفاده از تلفن همراه در صدر دلایل تصادفات رانندگی قرار دارد.

بر اساس پایگاه اطلاع رسانی پلیس ایران، میزان جریمه استفاده از "تلفن همراه و وسایل ارتباطی مشابه آن" در حین رانندگی در جاده ها و شهرهای این کشور مبلغ هفت هزار تومان تعیین شده است.

پلیس ایران از سال ها پیش سعی کرده تا برای کاهش تصادفات، میزان جرایم رانندگی را افزایش دهد.

سازمان پزشکی قانونی پیش تر اعلام کرده بود که در بهار امسال پنج هزار و ۸۲۶ نفر در تصادفات رانندگی کشته شده اند که نسبت به بهار سال گذشته بیشتر از هشت درصد رشد نشان می دهد.

سخت تر شدن شرایط دریافت گواهینامه رانندگی و صدورگواهینامه های یک ساله، اجبار رانندگان به بستن کمربند ایمنی، ممنوعیت استفاده از تلفن همراه، نظارت دائمی پلیس در جاده ها، بهسازی برخی مسیر های خطرناک جاده ای از جمله دیگر اقدامات پلیس و وزارت راه ایران بوده است.

آقای سیاح البرزی با رد این موضوع که استفاده از تلفن همراه مانند صحبت کردن با یکی از سرنشینان خودرو است، گفت که فردی که کنار راننده می نشیند از وضعیت جاده مطلع است و براساس شرایط صحبتش را قطع می کند اما فردی که از پشت تلفن با راننده صحبت می کند از شرایط جاده مطلع نیست و موجب آشفتگی در تمرکز راننده می شود.

محققان دانشگاه "وسترن" استرالیا چند سال پیش در گزارشی تحقیقاتی اعلام کردند که خطر تصادف به هنگام استفاده از تلفن همراه حین رانندگی چهار برابر می شود، حتی اگر رانندگان از گوشی های مخصوصی که دست ها را آزاد می گذارد، استفاده کنند.

بنابر گزارش پلیس ایران، در ده سال گذشته یعنی از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸ بیشتر از ۲۶۵ هزار نفر در حوادث رانندگی در جاده های این کشور کشته شده و بیشتر از دو میلیون نفر مصدوم شده اند.

سالانه حدود۸۰۰ هزار تصادف در ایران روی می دهد و این کشور در ردیف اول حوادث مرگبار جاده ای جهان قرار دارد.

مطالب مرتبط