پور محمدی: کاهش ساعت کار در ماه رمضان غیر قانونی است

مصطفی پور محمدی
Image caption آقای پورمحمدی تصمیم دولت مبنی بر کاهش ساعت کار ادارات در ماه رمضان را غیر قانونی دانست

مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل ایران اقدام دولت این کشور در کم کردن ساعت کار در طول ماه رمضان را خلاف قانون دانست.

آقای پورمحمدی شامگاه روز یکشنبه ۲۴ مرداد (۱۵ اوت) در مراسمی در تهران با تاکید بر اینکه طبق "آخرین قانونی که مجلس تصویب کرده و همچنین بر اساس قانون مدیریت کشوری"، ساعت کاری ۴۴ ساعت در هفته است و نمی توان این میزان را تغییر داد.

او گفت: "این تصمیم خلاف قانون است و دولت حق گرفتن چنین تصمیمی ندارد."

آقای پور محمدی همچنین گفت که سال گذشته سازمان بازرسی گزارشی تهیه کرد و آن را به دیوان عدالت اداری فرستاد تا تصمیم دولت ابطال شود، اما این مساله "پس از کش و قوس های متعدد" در هیات عمومی دیوان عدالت اداری مطرح نشد ولی هیات تطبیق مقررات و قوانین مجلس آن را بررسی کرد و نظر داد که چنین تصمیمی غیر قانونی است.

سازمان بازرسی کل کشور، زیر نظر رئیس قوه قضائیه فعالیت می کند، و برای نظارت بر "حسن جریان امور و اجرای صحیح" قوانین در دستگاه های اداری ایجاد شده و وظیفه اش بازرسی مستمر کلیه وزارتخانه ها، ادارات، نیروهای نظامی و انتظامی، شهرداری ها و موسسات و شرکت های دولتی است.

امسال، سومین سالی است که دولت ایران با وجود مخالفت ها ساعت کاری ادارات را در ماه رمضان کاهش داده است.

یک سال پیش مرکز پژوهش های مجلس ایران مصوبه دولت مبنی بر کم کردن ساعت کار ادارات و بانک ها به مناسبت ماه رمضان را غیر قانونی اعلام کرده بود.

مرکز پژوهش های مجلس در گزارش سال گذشته خود هشدار داده بود که کاهش قابل توجه ساعت کار نیروی انسانی به مدت یک ماه باعث کاهش تولید خدمت در دستگاه‌های دولتی شده و از سوی دیگر بر عملکرد بخش‌های تولیدی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

به گفته آقای پورمحمدی، طبق قانون، مجلس نمی تواند طرحی برای کاهش ساعت اداری تصویب کند، بلکه دولت باید "پس از بررسی پیامد ها و تبعات" اجرای چنین تصمیماتی، لایحه ای تنظیم کرده و آن را به مجلس بفرستد و در صورت موافقت مجلس چنین تصمیمی را اجرا کند.

بر اساس بخشنامه هیات دولت، در ماه رمضان فعالیت کارکنان دولت در سراسر ایران به جز تهران، با یک ساعت تاخیر در صبح آغاز می شود و بعد از ظهرها یک ساعت و نیم زودتر به پایان می رسد.

در تهران نیز زمان آغاز به کار ادارات در ماه رمضان ساعت ۹ صبح و پایان آن ساعت ۱۴ اعلام شده است.

از سوی دیگر، محمد رضا خباز، نماینده مجلس و عضو هیات تطبیق قوانین مجلس روز دوشنبه ۲۵ مرداد (۱۶ اوت) از ابلاغ نظر هیات تطبیق مصوبات مجلس مبنی بر خلاف قانون بودن کاهش ساعت کاری در ماه رمضان به دولت خبر داده است.

آقای خباز در این باره به خبرگزاری مهر گفت که نظر هیات تطبیق مصوبات مجلس درباره کاهش ساعت کار در رمضان با امضای عباسعلی کدخدایی، دبیر این هیات به دولت ابلاغ شده است.

پیش از این نیز تصمیم های ناگهانی هیات دولت مبنی بر تعطیل کردن مدارس و ادارات به مناسبت های مختلف انتقاد های برخی از نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر تهران را به دنبال داشته است.

هیات دولت، بیستم و بیست و یکم تیر ماه سال جاری خورشیدی، ادارات دولتی استان تهران و تعداد زیادی از سایر استان ها را به دلیل گرمای هوا تعطیل اعلام کرده بود.

مطالب مرتبط