حمایت میلان کوندرا و باب گلداف از سکینه محمدی آشتیانی

پوستر خانم آشتیانی در دست یک معترض
Image caption حکم سنگسار خانم محمدی آشتیانی با اعتراضات گسترده روبرو شده است

بعضی از چهره های برجسته دنیای هنر و ادبیات در نامه ای که در روزنامه فرانسوی لیبراسیون چاپ شده خواستار تلاش فوری برای جلوگیری از اعدام سکینه محمدی آشتیانی در ایران شده اند و همزمان دولت فرانسه می گوید در پی یافتن راهی برای لغو حکم اعدام است.

سکینه محمدی آشتیانی، 43 ساله و مادر دو فرزند، به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم شده است. مقام های جمهوری اسلامی ماه گذشته در پی فشارهای شدید بین المللی گفتند که حکم سنگسار او فعلا اجرا نخواهد شد.

خانم آشتیانی ابتدا چند سال قبل به حکم دادگاهی به جرم رابطه نامشروع شلاق خورد، اما بعدا توسط دادگاه دیگری که در ارتباط با قتل همسرش تشکیل شده بود، به جرم زنا در زمان حیات همسرش به سنگسار محکوم شد.

در نامه ای که دوشنبه در روزنامه فرانسوی لیبراسیون خطاب به رهبران جهان چاپ شده آمده است: "برای جلوگیری از این اعدام که ناظران آن را قریب الوقوع می دانند، دخالت فوری لازم است."

به گزارش خبرگزاری فرانسه این نامه با تلاش برنارد آنری لوی، فیلسوف فرانسوی، تنظیم شده و از جمله توسط میلان کوندرا نویسنده چک، باب گلداف ستاره پاپ و مبارز ضدفقر، جولیت بینوش هنرپیشه فرانسوی و میا فارو هنرپیشه آمریکایی امضا شده است. وول سویینکا و جودی ویلیامز برندگان جایزه نوبل هم از امضا کنندگان آن هستند.

امضاکنندگان خواستار "لغو علنی هر گونه اعدام، آزادی بدون تاخیر و به رسمیت شناختن بی گناهی" خانم آشتیانی شده اند.

درحالی که خانم آشتیانی قبلا به اتهام زنا محکوم شده بود، تلویزیون ایران هفته قبل مصاحبه ای را با زنی که گفت خانم محمدی آشتیانی است، پخش کرد که وی در آن به دست داشتن در قتل همسرش اعتراف کرد. چهره زن مصاحبه شونده که چادر به سر داشت در این برنامه تار شده بود.

اما بنابه گزارش ها جاوید هوتن کیان، وکیل خانم آشتیانی گفت که این اعترافات به زور گرفته شده است.

همزمان به گزارش خبرگزاری فرانسه دولت فرانسه می گوید در پی یافتن راهی برای نجات جان خانم آشتیانی است.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: "فرانسه و متحدان اروپایی آن هم اکنون درحال مطالعه همه راه هایی هستند که می توان برای اطمینان از عدم اجرای حکم سکینه محمدی آشتیانی به آنها دست زد."

از سوی دیگر خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در مصاحبه ای با تلویزیون ایران که دوشنبه شب پخش شد گفته است که خانم آشتیانی در اختیار برزیل گذاشته نخواهد شد.

برزیل از ایران خواسته بود اجازه دهد خانم آشتیانی در آن کشور پناهنده شود.

آقای احمدی نژاد گفت که "شمار چنین افرادی خیلی خیلی ناچیز است" و اینکه فکر نمی کند لازم باشد خانم آشتیانی به برزیل فرستاده شود و اینکه قوه قضاییه نیز با این کار مخالف است.

مطالب مرتبط