'دوازده نفر از اعتصاب غذا کنندگان به بند عمومی منتقل شدند'

تصویری از خانواده‌های زندانیان اعتصاب غذا کننده
Image caption خانواده های زندانیان اعتصاب غذا کننده امیدوراند تا در روزهای آینده موفق به ملاقات اعضای خانواده دربند خود شوند

گزارش‌ها از انتقال دوازده نفر از زندانیان اعتصاب غذا کننده به بند عمومی زندان اوین حکایت دارد اما عبدالله مومنی، بهمن احمدی امویی و کیوان صمیمی همچنان در زندان انفرادی به سر می برند.

بنابر گزارش وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران، دوازده نفر از زندانیانی که به تازگی دست از اعتصاب غذا کشیده اند، روز سه شنبه ۲۶ مرداد (۱۷ اوت) به بند عمومی زندان اوین انتقال یافتند اما هنوز هیچ ملاقاتی میان این زندانیان سیاسی و اعضای خانواده هایشان صورت نگرفته است.

مادر یکی از این زندانیان به بی بی سی فارسی گفت که احتمال می رود امکان ملاقات این افراد با اعضای خانواده هایشان نیز در روزهای آینده مهیا شود.

از میان این افراد، کیوان صمیمی با گذشت بیش از سه هفته همچنان در اعتصاب غذا به سر می برد و نگرانی ها نسبت به وضعیت جسمی او افزایش یافته است.

آقای صمیمی پیشتر اعلام کرده بود که اعتصاب خود را زمانی خواهد شکست که سایر زندانیان به بند عمومی ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده باشند.

اوایل مرداد ماه، جمعی از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین در اعتراض به بدرفتاری زندانبانان و شرایط بازداشت خود به اعتصاب غذا دست زدند.

ظاهرا ماجرای اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در روز دوم مرداد به دلیل واکنش خشونت آمیز ماموران نسبت به ابراز شادمانی زندانیان بند ۳۵۰ پس از اعلام خبر آزادی بابک بردبار، از زندانیان این بند، آغاز شده بود.

آقای بردبار چند روز پس از آغاز اعتصاب غذا، از زندان اوین آزاد شد.

انتشار خبر اعتصاب غذای این زندانیان، که در ارتباط با اعتراض پس از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری بازداشت شده بودند، واکنش گسترده ای را در داخل و خارج از ایران در پی داشت.

پانزده نفر از این گروه زندانیان سیاسی در بازداشتگاه اوین، هفته گذشته و پس از حدود سه هفته، به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

در زمان اعتصاب غذای این زندانیان، خانواده های آنها در اعتراض به خودداری مقامات از برآوردن خواست فرزندان و خویشاوندان خود به تجمع های اعتراضی، ارسال نامه به مراجع تقلید شیعه و اعتصاب غذا مبادرت کردند و برخی از فعالان سیاسی در داخل و خارج ایران نیز در حمایت از این حرکت، اعلام اعتصاب غذا کردند.

از خرداد ماه ۱۳۸۸ که نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران مورد اعتراض گروه های سیاسی و اجتماعی قرار گرفته است تا کنون صدها نفر از روزنامه نگاران، فعالان سیاسی و اجتماعی و دانشجویان معترض روانه زندان اوین شده اند و بسیاری از آنها پس از محاکمه شدن در دادگاه های دسته جمعی و انفرادی هم اکنون در حال سپری کردن محکومیت های خود هستند.

در این مدت، مخالفت با درخواست مرخصی، ممانعت از ملاقات با اعضای خانواده، رفتار زندانبانان، وضعیت بند های زندان، و نحوه رسیدگی به پرونده متهمان از جمله مواردی بوده است که بارها توسط زندانیان سیاسی مورد اعتراض قرار گرفته است.

مطالب مرتبط