کروبی: فشار حکومتی مانع از برنامه ریزی می شود

مهدی کروبی
Image caption آقای کروبی ابراز عقیده کرد که "پیروزی از آن مردم است"

مهدی کروبی می گوید که جنبش اعتراضی مخالفان که پس از انتخابات سال گذشته شکل گرفت به دلیل فشارهای حکومت قادر به برنامه ریزی برای آینده نیست.

آقای کروبی که از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 1388 بود از آن زمان یکی از صداهای عمده معترضان و مخالفان بوده است.

به گزارش وبسایت "سحام نیوز" که اخبار مربوط به آقای کروبی را منتشر می کند، او ظاهرا در روز سه شنبه در دیدار با گروهی از "جوانان اصلاح طلب" اظهار نظر می کرد.

آقای کروبی ابراز اطمینان کرد که "پیروزی دیر یا زود از آن ملت بزرگ ایران خواهد بود" با این حال گفت که جنبش اعتراضی جای زیادی برای حرکت ندارد.

او گفت: "من نیز موافق هستم که باید برای رفتن به جلو دارای برنامه بود و این را برای جنبش لازم و ضروری می دانم اما متاسفانه در شرایط کنونی حتی نمی توانیم یک جا با خیال راحت جمع شویم و گفتگو کنیم چرا که آنها گستاخانه مترصدند تا جلسات را به هم بزنند. این امر خود موجب شده که نتوانیم آن طور که باید به برنامه ریزی برای آینده مشغول شویم. از طرفی دیگر اکثر احزاب ما تحت فشار هستند و ما نمی خواهیم فعالین بیش از این متحمل فشار شوند."

آقای کروبی افزود: "همین حزب خودمان نیز به صورت غیرقانونی دفترش پلمب شده و به هیچ عنوان حاضر نیستند در ساختمان آن را باز کنند تا حداقل صاحبخانه که هیچ گناهی ندارد به ملکش برسد. این وضعیت برخورد با احزاب است که از مهمترین اصول قانون اساسی هستند. می بینید که چگونه به قانون بی توجهی شده است. در چنین شرایطی ارائه مانیفست بسیار مشکل است ولی چون خاستگاه اکثریت جنبش اصلاحی مردم بازگشت به مسیر قانون اساسی است، می بایست حول این محور همه گرد هم آئیم و حرکت کنیم."

دفتر مهدی کروبی و نیز دفتر حزب اعتماد ملی روز هفدهم شهریور ماه سال گذشته توسط ماموران دولتی پلمپ شد.

آقای کروبی در سخنان روز سه شنبه اش همچنین وجود اختلاف بین سران جنبش اعتراضی را رد کرد و گفت: "... برعکس در این دوران سخت و دشوار تلاش می کنیم تا با همدلی و همراهی امور را پیش ببریم و در کنار مردم باشیم. متاسفانه این سایت ها هر روز یک خبر را به دروغ جعل و منتشر می کنند گویی حرفه و تخصص آنان دروغ گویی و دروغ آفرینی شده است."

در مقابل آقای کروبی گفت که همین "دروغ آفرینان" دچار اختلافات شدید میان خود هستند و افزود: "ماجرای کذب و زشت یک میلیارد دلار آقای جنتی را دیدیم که چگونه دچار اختلافات داخلی شدند و در همان طیف به دلیل این تهمت و افترا، جنتی را سرزنش کردند."

احمد جنتی که علاوه بر دبیری شورای نگهبان، از امامان جمعه تهران است، پنجم مرداد در یک سخنرانی به مناسب نیمه شعبان در قم گفته بود سندی را به دست آورده که نشان می دهد دولت آمریکا از طریق عربستان سعودی یک میلیارد دلار به "سران فتنه" داده است.

بعضی از مقام های حکومت ایران برای اشاره به میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی از اصطلاح "سران فتنه" استفاده می کنند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، بعدا در در یک نامه مشترک خطاب به مراجع تقلید شیعه از آقای جنتی، به خاطر آن سخنان شکایت کردند.

آقای کروبی در سخنان خود همچنین بار دیگر تلویحا گفت که در دوران کنونی وضعیت از زمان محمد رضا شاه پهلوی نیز بدتر است.

او گفت: "در گذشته با وجود تمام بدی ها و زشتی ها که رژیم فاسد شاهنشاهی با خود داشت ولی حرمت انسان ها نگاه داشته می شد اما اکنون در تعجبم که آقایان تازه به دوران رسیده چه می کنند و به کجا می خواهند بروند؟ در واقع با این اعمال آبروی حاکمیت را می برند. متوجه نیستند که هر کاری چارچوب خودش را دارد و اگر می خواهید کدخدایی نیز بکنید نخست باید رعیت پروری را یاد بگیرید."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست