پایان اعتصاب غذای کیوان صمیمی و احضار مجدد محمد نوری زاد

زندان اوین
Image caption هفده نفر از زندانیان سیاسی زندان اوین اوایل مرداد ماه در اعتراض به رفتار زندانبان‌ها، اعتصاب غذا کرده بودند

با انتقال سه زندانی باقی مانده در زندان انفرادی به بخش عمومی بند ۳۵۰ زندان اوین، کیوان صمیمی به اعتصاب غذا خود پایان داد و همزمان محمد نوری‌زاد مجددا به زندان اوین فراخوانده شد.

به گزارش وبسایت‌های نزدیک به مخالفان دولت ایران، آقای صمیمی روز چهارشنبه ۲۷ مرداد (۱۸ اوت) پس از سه هفته به اعتصاب غذای خود پایان داد.

روز گذشته نیز دوازده نفر از زندانیان اعتصاب غذا کننده به بند عمومی زندان منتقل شده بودند که با انتقال بهمن احمدی امویی، عبدالله مومنی و کیوان صمیمی، اکنون تمامی ۱۵ نفر آنها به بخش عمومی بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده اند اما هنوز ملاقاتی میان آنان و اعضای خانواده‌هایشان صورت نگرفته است.

یکی از اعضای خانواده های این زندانیان سیاسی امروز به بی بی سی فارسی گفت که با وجود حاضر شدن تمامی اعضای خانواده های زندانیان در برابر زندان اوین تهران، هیچگونه ملاقاتی صورت نگرفته و مسئولان زندان اظهار کردند که ممکن است روز دوشنبه آینده (اول شهریور - ۲۳ اوت) اجازه ملاقات زندانیان با خانواده هایشان صادر شود.

آقای صمیمی تنها زندانی بود که پس از شکستن اعتصاب غذا توسط ۱۵ زندان سیاسی دیگر، با ادامه اعتصاب غذای خود به صورت اعتصاب غذای تر، شرط کرده بود که تنها زمانی غذا بخورد که تمامی زندانیان به بند عمومی منتقل شوند.

مجید توکلی دیگر زندانی اعتصاب غذا کننده هم پیش تر به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود و بابک بردبار، عکاس خبری نیز چند روز پس از اعتصاب غذای دسته جمعی هفده زندانی سیاسی، از زندان آزاد شده بود.

در زمان اعتصاب غذای این زندانیان، خانواده های آنها در اعتراض به خودداری مقامات از برآوردن خواسته های فرزندان و خویشاوندان خود به تجمع های اعتراضی، ارسال نامه به مراجع تقلید شیعه و اعتصاب غذا مبادرت کردند و برخی از فعالان سیاسی در داخل و خارج ایران نیز در حمایت از این حرکت، اعلام اعتصاب غذا کردند.

'احضار مجدد محمد نوری زاد به زندان اوین'

Image caption آقای نوری‌زاد آخرین نامه سرگشاده خود به رهبر ایران را جند روز پیش منتشر کرد

در همین حال، وبسایت های مخالفان دولت ایران از احضار مجدد محمد نوری زاد، نویسنده و فیلمساز ایرانی، به زندان اوین خبر دادند.

به گزارش کلمه، آقای نوری زاد که اخیرا نامه سرگشاده جدیدی را خطاب به رهبر ایران نوشته بود، امروز (چهارشنبه ۲۷ مرداد) طی تماسی تلفنی به زندان اوین فراخوانده شده است.

آقای نوری زاد که مدتی در بازداشت بود و به تحمل چند سال زندان محکوم شده، چند روز پیش در ششمین نامه سرگشاده خود به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، از او خواسته بود پیش از آنکه مرگش فرا رسد، در رویه خود تجدیدنظر کرده و "خطاهای رفته را به سامان خویش" باز آورد.

او در این نامه به آیت الله خامنه ای با یادآوری این نکته که مرگ همه روزی فرا خواهد رسید و با توصیف فضای "روز محشر" به رهبر ایران تذکر داده که در این روز به "ریز ریز امضاها و امر و نهی ها و خنده ها و اخم ها و طردها و جذب های" او رسیدگی خواهد شد.

دربخشی از این نامه آورده شده که "این آخرین نوشته ای است که مستقیم، رو به شما می نویسم. و خود، به عاقبت تلخ آن واقفم. چرا که ماموران و قاضیان گوش بفرمان ما، در کار خود استادند. آنان نیک می دانند چگونه یک معترض و منتقد را با شکنجه و فحشهای ناموسی به تنگنای روحی و روانی در اندازند. من همه این ابتلائات آتی را بجان می پذیرم تا صدای سخن خود را به گوش حضرت شما برسانم."

مطالب مرتبط